YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Cezayir'de resmi törenle karşılandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için geldiği Cezayir'de, Ulusal Konsey Başkanı Abdülkadir Bin Salih tarafından resmi törenle karşılandı.
Erdoğan Cezayir'de resmi törenle karşılandı
19 Kasım 2014 / 22:38 Güncelleme: 19 Kasım 2014 / 22:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Cezayir'in başkenti Cezayir'e geldi. 

Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan özel uçak "TUR", TSİ 14.50'de Cezayir Houari Boumediene Havalimanı'na indi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanında Cezayir Ulusal Konsey Başkanı Abdülkadir Bin Salih tarafından resmi törenle karşılandı. İstiklal Marşı'nın çalındığı törende, Erdoğan tören kıtasını selamladı. 

Karşılamada, Cezayir Başbakanı Abdulmelik Sellal, bazı bakanlar ve Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Adnan Keçeci ile diğer yetkililer hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a, uçaktan inişlerinde milli giysili çocuklar tarafından çiçek takdim edildi.

Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile milletvekilleri, iş adamları ve basın mensuplarından oluşan heyet de Cezayir'e geldi. 

Bu arada, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Cezayir'e geldi.

Cezayir'e, cumhurbaşkanı düzeyinde son ziyaret 1999'da 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından gerçekleştirilmişti.

Erdoğan, Buteflika ve Sellal ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Özel Konutu'nda basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Erdoğan, Cezayir Başbakanı Abdülmalik Sellal'i da Devlet Konukevi'nde kabul etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından çalışma yemeğine geçildi.

Ortak deklarasyon imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Cezayir'e yaptığı resmi ziyarette eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Cezayir Enerji Bakanı Youcef Yousfi ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede bakanlar, "Enerji Alanında İşbirliğine Dair Ortak Deklarasyon"a imza attı. 

Türkiye ile Cezayir arasında mevcut kardeşlik bağları ve ekonomik işbirliği kapsamında imzalanan deklarasyon dört başlıktan oluşuyor. 

Buna göre, iki ülke enerji şirketleri arasında mevcut sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satım anlaşması 10 yıl süreyle uzatılıyor. İki ülke şirketleri arasında doğalgaz aranması ve üretimine ilişkin ortak projeler geliştirilecek. Güneş enerji başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin işbirliği yapılacak. Elektrik iletimi ve sistem işletimi geliştirilmesine ilişkin de işbirliği içinde çalışılacak. 

 

AA

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler