YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan çağırdı, sessiz sedasız geldiler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın; "Türkiye'ye gelebilrler" dediği İhvan üyelerinin sessiz sedasız Türkiye'ye geldikleri öğrenildi.
Erdoğan çağırdı, sessiz sedasız geldiler
29 Eylül 2014 / 05:03 Güncelleme: 29 Eylül 2014 / 05:06

Cumhurbaşkanı Erdoğan çağırdı. Sınır dışı edilen 7 İhvan yöneticisinden 3'ü İstanbul'a geldi. Mısır’ın baskısıyla Katar’da sınır dışı edilen diğer 4 İhvan üyesinin de Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Katar'dan sınır dışı edilen 7 Müslüman Kardeşler yöneticisinin Türkiye'ye gelebileceğini açıklamasının ardından, 3 ismin sessiz sedasız Türkiye'ye geldiği öğrenildi. Bu isimlerin darbe öncesi Mısır'ın eski bakanlar Cemal Abdülsettar, Amr Derrac ve Vecdi Güneym olduğu ifade edildi. Sınır dışı edilen diğer isimlerden bazılarının da önümüzdeki dönemde İstanbul'a gelebileceği vurgulanıyor.

Katar baskılara dayanamadı

Suudi Arabistan ve Mısır'ın yoğun siyasi baskısının ardından Katar, Müslüman Kardeşler'in 7 önemli ismini sınır dışı etme kararı alırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar seyahatinden dönüşünde bu kişilerin Türkiye'ye gelebileceği mesajını vermişti. Erdoğan, "Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir bakılır. Gelmelerini engelleyecek bir sebep varsa farklı bakılır. Engel yoksa herkese gösterilen kolaylık onlara da bakılır. İsim bazında sıkıntı var mı yok mu bakılır. Bu noktada yoksa herhangi bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir" demişti.

Yeni adresleri İstanbul

Bu açıklamaların ardından 3 Müslüman Kardeşler liderinin yaklaşık 10 gün önce sessiz sedasız İstanbul'a geldiği öğrenildi. Bu kişilerin eski bakanlar Cemal Abdülsettar, Amr Derrac ve Vecdi Güneym oldukları öğrenildi. Katar, bu ismin yanısıra Essam Teleyma, Eşref Bedr El Din, Mahmud Hüseyin ve Hamza Zevba'yı da sınır dışı etmişti. Yakın süreçte bu isimlerden bazılarının da İstanbul'a gelebileceği vurgulanıyor.

Mısır sıcak bakmıyor

Mısır diplomatik kaynakları ise, başta devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olmak üzere ülkede "tutuklanan" ya da "yargılamaları süren" Müslüman Kardeşler liderlerinin Türkiye'ye gönderilmesi gibi bir talebin bulunmadığını, bu yönde bir talep durumunda da, bu formüle sıcak yaklaşılmayacağına dikkat çekiyorlar.

Libya'da 457 Türk işçİ mahsur

Libya'da çalışan 457 Türk işçi, Trablus Havalimanı'nda ordu ile İslamcıların ateşi arasında kaldı. Rehin alınma tehlikeleri var. Şantiyeden bir süre önce Cezayir sınırına doğru yola çıkarılan işçiler, 3 gün yol gittikten sonra Trablus Havaalanı'nda mahsur kaldı. Türkiye'ye gidecekleri konusunda bilgilendirilen işçilerin kapana kısıldığı, işçilere şirket tarafından verilen telefonların da silahlı gruplar tarafından ele geçirildiği öne sürülüyor. İnsan Hakları Derneği yetkilileri, "İşçiler tehdit altında. Çatışan aşiretlerden birisi işçileri her an rehin alabilir. Bölgede devlet otoritesi yok" açıklaması yaptı.

Bazı işçilerin para ve pasaportlarının gaspedildiği belirtiliyor. Pasaportları ellerinde olan işçiler de sınıra ulaşarak komşu ülkelere geçmeye çalışıyor.  Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre ise, Dışişleri yetkilileri şirketle temas halinde ve Türk işçilerin sağ salim Türkiye'ye dönmeleri için gerekenler yapılıyor.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler