YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: 'Bunun hakkı idamdır'
Başbakan Erdoğan, Cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada son dönemdeki çocuk cinayetleri için "Bunun hakkı idamdır" dedi.
Erdoğan: 'Bunun hakkı idamdır'
02 Mayıs 2014 / 14:24 Güncelleme: 02 Mayıs 2014 / 14:27

Son dönemde yaşanan çocuk cinayetleri ile ilgili yöneltilen 'idam' sorusuna yanıt veren Erdoğan, "Kanaat olarak söylüyorum, eğer bizim Avrupa Birliği ile ilgili idamların kaldırılmış olması durumu olmasa bu işin hakkı idamdır" dedi. Bu tarz olaylar için "Ağırlaştırılmış müebbet gündemimizdedir" diyen Erdoğan, konuyla ilgili bizzat talimat verdiğini ifade etti.
 
İşte Erdoğan'ın Cuma namazı sonrası yaptığı açıklamalar:
 
Seçim sistemlerini gözden geçiriyoruz
 
"Seçim sistemlerinin hepsini gözden geçiriyoruz. Bu konuda kendimiz en ideal olanı nedir onun hazırlıkları içerisindeyiz. Mevcut sistem mi olur, daraltılmış mı olur, daraltılmışta yüzde 5 barajı mı olur, yoksa sıfır mı olur veya dar bölge mi olur, bunların hepsini çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız. Zaten olay Meclis kapanana kadar. 1 yıllık süreç var. Bu sürece kadar bitti bitti, bitmediği takdirde zaten mevcut sistemle yürümek durumundayız."
 
İllegal dinlemeler

 
"Bu işin parelel yapıyla ilgili olduğu ortadadır. 'Parelel yapının içinde kimlerdir' konusu şu anda bizim gündemimizdedir. Bu Başbakanlıkta da aynıdır, parelel yapıdır bu kesindir. Bunda hiç tereddüt yok ama şu anda bu işin failleri kimlerdir, hukuk içerisinde bunu bulmak durumundayız. Başbakanlıkla ilgili olanlar aşağı yukarı belli olmuştur. Ama Dışişleri ile ilgili olanlar hakkında da şu anda belli tespitler vardır, bunun üzerinde de çalışmalar devam ediyor."

 Aday belirleme süreci

''İstişarelerimiz devam ediyor. Bugün Merkez Karar ve Yürütme Kurulu toplantımız var. Orada da değerlendirmelerini yapacağız. Bütün bu değerlendirmelerin yanında bizim kendi bünyemizdeki çalışmalarımız bitti. Biz bir de Türkiye genelinde kamuoyu araştırması ayrıca yapıyoruz. Bunların neticelerini de ayrıca alacağız. Bu neticeleri aldıktan sonra da inşallah partimiz kendi adayını açıklayacak.''

Çocuk cinayetleri

"Bu olaylar idamlık olaylar. İdam gelmeze dahi bu cezaların ağırlaştırılması yönünde arkadaşlara talimatım var. Ülkemizde AB süreciyle ilgili idamın kaldırılması nedeniyle bizim bir sıkıntımız var. Ama bu sıkıntının yerine ağırlaştırılmış müebbete varıncaya kadar düşünülecek bir süreçtir bu. Çünkü bu tür ölümler karşısında duyarsız kalmak mümkün değil."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler