YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Bu komşular bizi mal sahibi yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yaptığı İHA'lara da atıfta bulunarak, "Amerika'dan istedik ama kongreden geçmemişti. En son İsrail'den 10 tane aldık. Sağolsunlar bu komşular bizi mal sahibi yaptı" dedi.
Erdoğan: Bu komşular bizi mal sahibi yaptı
03 Ekim 2016 / 12:22 Güncelleme: 03 Ekim 2016 / 12:46

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı'nda açıklamalarda bulundu. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından notlar;

BU KOMŞULAR BİZİ MAL SAHİBİ YAPTI

Bizler bir basit tüfek yapamıyorduk. MİLGEM ile artık kendi gemilerimizi üretiyoruz ama yetmiyor. İnşanının yanı sıra bunun makinesini üretir duruma gelmeliyiz. 

Artık Türkiye İnsansız Hava Aracı'nı mühimmatlı olarak üretir hale geldi. Amerika'dan istedik ama kongreden geçmemişti. 

En son İsrail'den 10 tane aldık. Sağolsunlar bu komşular bizi mal sahibi yaptı. Bunlar artık operasyonlarda kullanılıyor. 

SÖZ VERİRLER YERİNE GETİRMEZLER

Suriye ve Irak'ta süren terörizm batı ülkelerinin yanlış politikalarıyla küreselleşiyor. Bölgedeki kadim halklar adım adım yok ediliyor.

Terörizmin yan etkilerinden biri olan mülteci sorunu birkaç ülkenin sırtına yüklenmiş durumda. Şuanda 3 milyon mülteci Türkiye'de. 
Birkaç gün önce BM Genel Kurulu'nda bu konu gündeme geldi. Türkiye'deki bu duruşu göstermiyorlar. Bize 3 milyar avro söz verdiler ama şuana kadar 179 milyon avro geldi. 

Söz verirler yerine getirmezler. Bizler yinede İslami görevimizi yerine getireceğiz. 

400 DÖNÜM ARAZİDE SALTANAT SÜRÜYOR

Aynı kayıtsızlık terörle mücadele için de geçerli. Darbe girişimi yeni bir terör stilidir. Milletimizin darbecilerin karşısına dikilmesiyle başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Ben milletimle gurur duyuyorum. Bu millet ne mübarek bir millettir. Bu millet F-16'lar onları korkutmadı. Helikopterlerden korkmadılar. 

Gerektiğinde tankların altına yattılar. Bu bir tarihtir. Dünyada bir örneği daha yok. Bu örgüt faaliyet gösterdiği her ülke için bir tehdittir. Bunu devlet başkanlarına söylüyorum ama dinlemiyorlar. Başta Amerika. 

Mahkemeler karar verecekmiş. 85 koli belge gönderdi. Onlar bizden isteyince paketleyip gönderiyoruz ama stratejik ortağımızdan bunu görmedik.

YA OLDUĞUN GİBİ OLACAKSIN YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ

Bir teröristi 17 yıldır 400 dönüm arazide saltanat sürüyor ama bize teslim etmiyorsunuz. Ya olduğun gibi olacaksın ya göründüğün gibi olacaksın. 170 ülkede faaliyetlerini sürdürüyorlarmış. Bizde bu ülkeleri uyarıyoruz. 

BOYNUNUZDA DAHA ÇOK BOZA PİŞİRECEKLER

Bir taraftan güvenliğimizi, geleceğimizi tehdit eden bu sorunlarla uğraşırken bir yandan ekonomik refah seviyemizi artırmak için uğraşıyoruz. 

Dünyanın hala asgari yaşam şartlarının altında insanların bulunması çok acıdır. Buna çözüm bulacak BM gibi kurumlar maalesef çalışmıyor. Adalet sağlanamıyor. Bu yöndeki boşluk giderek artıyor. 

Biz Türkiye olarak 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek sesimizi yükseltiliyor. Bunlardan bir tanesi evet derse hepsi evet diyor. Böyle bir anlayış adalet getirebilir mi? 

Geçici ülkeler var bu yapının içinde ama bunlarında bir inİsiyatifi yokki. Bunlarda iki yılda bir değişiyor. BM niye kurulmuştur?. Dünyada adaleti sağlamak için ama maalesef bugün adalet sağlamıyor, insanlığa yük oluyor. 

Bunu değiştirelim diyorum ama bundan korkuyorlar, çekiniyorlar. Çekindiğiniz sürece sizin boynunuzda daha çok boza pişirecekler. Japonya, Hindistan, Almanya daimi üye olmak istiyor. 

Almanya için 5+1 formülü buldular. Gerektiğinde çağırıp konuşuyorlar. 20 üyenin 20'si de daimi olsun diyorum. 

193 ülkeye de dönüşümlü olarak sıra gelsin. Herkes orada temsil edilsin. Bu 5 ülkenin içinde bütün kıtalar var mı? yok.

YENİ KAVİMLER GÖÇÜ BAŞLADI

İnanç gurupları olarak bir tane Müslüman ülke bulunmuyor. Orada Müslümanların hakları savunulabilir mi? Mısır, Libya, Tunus, Filistin, Mısır'da niye çözüm yoluna girilemiyor. 

Çünkü adalet yok. Adalet mülkün esasıdır, adalet varsa devlet vardır. Bu sürdürülemez. Bu gidişi biran önce düzeltmek zorundayız. 

Hiç kimse bu tehlikeli gidişin dışında kendini tutamaz. Yeni bir kavimler göçü başladı. İnsanlara bulundukları bölgede güvenli bir gelecek sunulmazsa bunun önüne geçemeyiz. BM'nin güvenlik konseyi yapısının değiştirilmesi gerekiyor. 

Değişim sürecinin bir an önce başlaması için bilim ve teknoloji camiasından da bir adım bekliyorum. Bir kez daha Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı'nın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı'nın başarılı geçmesini temenni ediyorum. Bilim, teknoloji, sanayi, enerji gibi alanların her biri bizim için önemlidir. Bilim ve teknolojiyi ilk sıraya yerleştirdik.

10 KÜRESEL MARKAYA SAHİP OLMALIYIZ

Bilim adamlarımızı, teknisyenlerimizi her zaman teşvik ettim ve yanlarında bulundum. 

Bilim ve teknoloji çalışmalarının teşviki konusundaki çalışmaları özellikle destekledim. Türkiye'nin geçtiğimiz 14 yılda ortaya koyduğu büyük sıçramada bu yatırımların önemli bir payı olduğunu biliyorum.

Türk dünyasının umudu olduğumuzun bilincindeyiz. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümü 2023 için bilim ve teknolojide çok önemli hedefler belirledik.

İnovasyon kültürünü hem kurumsal hem bireysel alanda köklü bir biçimde yerleştirmek mecburiyetindeyiz. Türkiye dünya çapında tanınan en az 10 küresel markaya sahip olmak durumundadır. 

Her şeyi google biliyor mu?
 // Ömer
Bilinçli olarak EKSİK söylenen bir söylem ise eyvallah. Şayet geçmişteki küskünlükten ötürü özüntünün belirtisi bir söylem ise vay halimize...Çünkü İşin aslı Kötü komşu insanı mal sahibi yapar. Savunma sanayiimiz ile ilgili bilgi edinme ve çalışmalar ile ilgili "Çok şükür, hemen herkesin elinin altında internet imkânı var, merak edenler girsinler baksınlar" demek ne kadar güvenilir bir bilgi edinme yoludur acaba? Evet herşeye rağmen çok iyi projeler ve mükemmel çalışmalar var ama aleni değil...
03 Ekim 2016 Pazartesi 21:02
Çok iyi durumdayız-6
 // Rasim DUMAN
Proje ve imâlât safhasında olan, daha birçok güzel şeyler var. Son zamanlarda insanlarımızı yılgınlığa-bezginliğe sürükleyen birçok hâdise oldu ; bendeniz de bunları yazdım ki, kardeşlerimin sevinçten çehrelerinde mutluluk tebessümleri oluşsun, kalpleri ve gönülleri sürûr ile dolsun, düşmanlarımıza karşı gayret ve mücâdele şevkleri artsın, bu güzel işleri yapan insanlara da teşekkür edilsin inşallah....
03 Ekim 2016 Pazartesi 16:50
Çok iyi durumdayız-5
 // Rasim DUMAN
Keza, Hem HÜRKUŞ'a, hem ANKA'larımıza hava-hava füzeleri için paylonlar yapılarak, hava savunmamızda kullanma imkânı da var. Omuzdan ateşlemeli ( at ve unut tipi ) CİRİT kısa menzilli hava savunma füzelerimizi yaptık. Bu füzeler, muâdilleri olan (ABD menşeli ) STINGER'lardan daha üstün özelliklere ve menzile sahip. Kıymetli kardeşlerim, bendeniz savunma sanayimiz ile ilgili çok küçük bilgi arzetmeye çalıştım....
03 Ekim 2016 Pazartesi 16:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler