YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Bu işi hemen bitirelim
Erdoğan: Bu işi hemen bitirelim
09 Ekim 2010 07:46
Başbakan, başörtüsü sorununun çözümü için CHP'ye çağrıda bulundu: "Bu işi hemen bitirelim"

"Bu konuyu sağlama bağlayalım diyorsak, hemen adım atalım. Kim samimi ortaya çıksın." Kamusal alan tartışması açanlara ise "Kamu binaları halkın değil mi" diye seslendi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsü sorununun 3 maddeyle çözüleceğini belirterek "Bu konuda yasal bir zemin gerekiyorsa, yani bu işi sağlama bağlayalım diyorsak, hemen adım atalım. Hemen bu işi bitirelim. Kim samimi kim değil ortaya çıksın" dedi.

Erdoğan, Berlin'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, başörtüsüyle ilgili bir soru üzerine kamusal alan kavramının 7 sene önce literatüre sokulduğunu dile getirdi. Erdoğan, "Çankaya'ya 7 sene öncesine kadar rahatlıkla herkes giriyordu. Bu kavramdan sonra başörtülüler Çankaya'ya da alınmaz oldu. Aynı şekilde başka alanlara giremez oldu. Ya bu ülke kimin, bu ülkenin kamu binaları kimin? Bunlar halkın, kamunun değil mi? Buralara rahatlıkla benim vatandaşım giremeyecek mi" diye konuştu.

ANNE- BABALAR HUZUR BULSUN


Erdoğan, inanç ve eğitim özgürlüğü önündeki perdelerin kalkması gerektiğini söyledi. Başörtüsüyle ilgili muhatabın Diyanet İşleri Başkanılığı olduğunu belirten Başbakan şöyle devam etti:

"Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda çalışmasını yapar. Sayın CHP genel başkanına da söyledim. 'Bunun yanında başka çalışma yaptırmak istiyorsanız, siz o çalışmanızı da yaptırın, biz de gerekirse yaptıralım. Bir havuz oluşsun ve ondan sonra da hazırlıklarımızı yaptıralım ve bu işi bitirelim'.

Yani bu gündemden artık kalksın. Çünkü bu bir inanç meselesi, inanç özgürlüğüyle alakalı bir konu. İnanç özgürlüğüne, eğitim, öğretim özgürlüğüne artık bu perdeyi koymayalım. Artık ortadan kaldıralım ve bu ülkede bu genç yavrularımız huzur bulsun, anne babalar huzur bulsun. Bırakalım halkımız, özgürlüğü yudumlasın. Bu ülkede kimse birbirine şüpheyle bakmasın, özgüven içerisinde yürüsün." (Bugün)

HALKINA ZIT DEVLETMİ OLUR ?
 // BATUHAN
Vatandaşından kopuk, halkından korkan devlet, halktan kopuk, halktan korkan siyasetmi olur ? Ülkemiz o günlere geri dönmesin biranevvel bitirin başörtü sorununu. Abd islamlaşırsanız haksızlığa gözyummazsınız oda benim işime gelmez diye bu maşalarını gaza getirdi ve bugüne kadarda uygulattı. Hesap planlandığı gibi gitmedi malum partinin arkasında olan kurumların gerçek yüzü ortaya çıkınca saltanatı kaybetme korkusu başladı ve gevşediler. Dön baba dönelim....
09 Ekim 2010 15:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler