YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Bombalar Avrupa'da patladığında anlayacaksınız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale savaşının 101. yılı kutlamalarında konuştu. Erdoğan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de terör destekçilerinin çadır kurmalarına sert tepki gösterdi.
Erdoğan: Bombalar Avrupa'da patladığında anlayacaksınız
18 Mart 2016 / 11:20 Güncelleme: 18 Mart 2016 / 13:09

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"İstanbul'u biz feda edebilir miydik, İstanbul'u verebilir miydik? Onun için de geçilmez denilen yer Çanakkale'ydi. Geçemediler Çanakkale'yi. İstanbul'un üzerinde çok hevesi olanlar var. Ama hepsinin hevesleri kursaklarında kaldı. Bugün de içeride ve dışarıda milletimizi köşeye sıkıştırmak için her türlü oyunu oynayanları, hiç şüpheniz olmasın aynı akıbet bekliyor.

AŞAĞILIK MANKURTLAR

Biz millet olarak karşımıza mertçe çıkan kim olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun, yılmayız, korkmayız, mücadeleden kaçmayız. Ama terör denen ve karşımıza en alçak, en sinsi, en ahlaksız, en insanlık dışı yöntemlerle çıkan musibet işimizi gerçekten zorlaştırıyor.

İşte son örneğini geçtiğimiz Pazar günü Ankara'da, Kızılay meydanında yapılan bombalı saldırıyla yaşadık. Masum insanlarımızın arasına giren bir bombalı araç, 35 vatandaşımızın hayatına mal oldu, çok sayıda vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet verdi. Terör örgütlerinin maşa olarak kullandıkları, rahmetli Cengiz Aytmatov'dan ilham alarak 'Mankurt' olarak nitelendirdiğim bu aşağılık varlıkların hainlikleri karşısında öfkeye kapılmamak mümkün değil.

Allah'ın izniyle ülke ve millet olarak yeni bir destan yazmamıza kimse engel olamaz. Yeter ki millet olarak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı güçlü şekilde muhafaza edebilelim.

BELÇİKA'YA TERÖRİST ÇADIRI TEPKİSİ

Belçika orada kalkıp onların paçavrasını dalgalandırmak suretiyle çadır kurmalarına izin verebiliyor. Bunlar dürüst değil, samimi değil. Bunlar ikircikli davranıyorlar. Bugün bayrağı indirmişler, posterleri kaldırmışlar, kimi aldatıyorsunuz. Dürüst olun, samimi olun. Karşınızda aldanacak bir Türkiye yok, bir Türk milleti yok. Bunu biliniz. Bunun adı teröre teslim olmaktır. Bunlar teröre teslim oldular.

Ankara'da patlayan bombanın, şehrin göbeğinde terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel'de veya Avrupa'nın herhangi bir şehrinde patlamaması için hiçbir sebep yok. Bu açık gerçeğe rağmen, Avrupa ülkelerinin hala aymazlık içinde hareket ediyor olmaları, mayın tarlasında dans etmek gibidir. Ne zaman mayına basacağınızı asla bilemezsiniz. Ama bunun kaçınılmaz bir son olduğu da açıkça ortadadır."

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çanakkale şehitlerimizi rahmetle yadediyorum. Binlerce kilometre öteden gelip, burada hayatlarını kaybeden, o günlerden beri topraklarımızı misafir ettiğimiz diğer ülke askerlerini de tazimle anıyorum.

Bugünlerimizi kurtaran maziye kahramanlarını, büyüklüğünü iade eden bu toprakları bize vatan yapan Gazi Mustafa Kemal'i de rahmetle yadediyorum. Gazi'nin tarihlerini bilmeyen niyetler başka milletlerin avı olan sözünün en muşahhas tezahürü Çanakkale'dir, bu topraklardır.

Çanakkale zaferini bilmeyenler bu savaşın nerede, hangi şartlarda, hangi fedakarlıkla yapılmadıklarını anlamayanlar bugün yaşadıklarımızın manasını da anlayamazlar. Bunun için Çanakkale savaşlarının gerçekleştiği mekanları görmeyen, o havayı tenefüüs etmeyen hiçbir evladımız kalmamalıdır.

Bugün sınavlar var değil mi, ben Çanakkale'nin ziyaret edilmesini aynı düzeyde önemli bir hadise olarak görüyorum. Çanakkale Destanı'nı okuyan yavrumuzu gözlerinden öpüyorum. Bu destanı inanıyorum ki, bu nesil de aynı şekilde yazacaktır. Duamızı yapan kızımızı da tebrik ediyorum. Bu topraklar gözyaşlarıyla sulandı. Çanakkale geçilmez destanıyla düşmana dur diyen Çanakkale boğazı, Çanakkale 1915 köprüsüyle Cumhuriyet'in inşallah 100. yılına geçecek.

Hükümetimizi bu noktada inşallah 23'e bu köprüyü yetiştirme azmiyle o gayret içerisinde temmenimiz o ki, daha önceden bunu bitirerek artık buradan Gelibolu'ya, gemilerle değil, araçlarımızla rahatlıkla geçelim ve bu merasimlerimizi çok daha farklı bir şekilde kutlayalım.

Çanakkale'nin anlamını öğretemediğimiz, bu mücadelenin geçmişi ve bugünümüz için ifade ettiği manayı zihnine ve gönlüne nakşedemediğimiz her evladımızın vebali bu işin sorumluların üzerindedir. Yaşadığımız hadiseler bu zaferi çok daha önemli hale getiriyor.

Biz şehitlerin nesliyiz. Biz şehitlerin suladığı bu topraklarda yetişmişiz. Şehadet bizim için korkulacak bir makam değil; ulaşılması gereken bir makamdır. Onlar ölü değildir, onlar diridirler, ama siz bilemezsiniz. Onların rızkının vekili Allah'tır. Kabrinden sonra da oradaki hali görünce tez bu dünyaya dönmek isterler.

Ama birileri anlamaz, zannederler ki, onlar normal tabutta götürülen cenazedir, değil, değil bunu anlamamız lazım, burası önemli. Bundan 101 yıl önce tarihe gömülmek istenen bir millet Çanakkale'de yeni bir direnişin, şahlanışın destanını yazmıştır. Bu mesaj tüm dünyaya hitap etmektedir. Denizde, karada, havada en üst düzeyde kullanıldığı Çanakkale muharebeleri asıl gücün teknoloji değil inanç olduğunu dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın katlımı ile kutlanıyor.

 

yol
 // dede
Aklın YOL 'u birdir.

Alma mazlumun ahını çıkar aheste , aheste ......
18 Mart 2016 Cuma 15:36
 // MEMIS
REIS ALLAH SENI BASIMIZDAM EKSIK ETMESIN....
18 Mart 2016 12:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler