YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "BM'nin kendisini check etmesi gerekiyor"
Başbakan Erdoğan Büyükelçilere verilen iftar programında konuştu. İsrail'in Gazze'ye saldırıları karşısında susan batı dünyasını eleştiren Erdoğan, "Birleşmiş Milletlerin kendini check etmesi lazım" dedi.
Erdoğan: "BM'nin kendisini check etmesi gerekiyor"
15 Temmuz 2014 / 22:23 Güncelleme: 15 Temmuz 2014 / 22:39

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan: "Pensilvanya örgütü adını verdiğimiz bu yapılanma dünyanın birçok ülkesinde siz değerli büyükelçilerin de ülkesinde faaaliyet gösteriyor. Bunu bilmenizi istiyorum. Faaliyetlerini eğitim ve insani yardım görüntüsü altında sürdüren bu örgüt, gerek Türkiye'de gerek faaliyet gösterdiği kimi ülkelerde devlet ve siyaset üzerinde etkili olma hedefini güdüyor. Bu konuda gerçekten biz de aldandık bunu açıkça itiraf ediyorum. Bu bir özeleştiridir."

İtalya'dan AB için beklentimiz...

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan: "Bu ay dönem başkanlığını devralan İtalya'dan beklentimiz şu; Yeni fasılların müzakereye açılmasıyla katılım sürecimize ivme kazandırılmasıdır. Tam üyelik sürecimizin kendi parametreleri içinde yürütülmesi ve siyasi mülahazalarla karşımıza çıkarılan engellere bir son verilmesi gerekiyor."

İsrail'in Gazze'ye saldırıları

"Bugün itibarıyla saat 19.00'da elime gelmiş kesin ajans rakamları var. Bin 400 yaralı, 194 ölü, bin 470 İsrail'in vurduğu hedef. Yıkılan ev sayısı 660, zarar gören ev 12 bin 600, vurulan cami 19, yıkılan cami yine 19. Zarar gören okul 33, zarar gören tıp merkezi 6. Kim yapıyor bunları  İsrail. İsrail'in bu yaptıklarını acaba bizler insan olarak hangi dinden olursak olalım, hangi mezhepden olursak olalım neyle izah edeceğiz."

"Birleşmiş Milletlerin kendini check etmesi lazım"

"Dünya barışını sağlamak için Birleşmiş Milletler bu görevini yerine getiremiyorsa kendini check etmesi lazım, gözden geçirmesi lazım. BM Güvenlik Konseyine bakıyorsunuz, zaten orası 5 tane ülkenin iki dudağının arasında. Onlar ne derse o... Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı sevilmez, tabii sevilmez. Doğruları söyleyen bu dünyada nerede sevildi ki, ama biz doğruları söylemeye devam edeceğiz."

Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları,

- Dünya ve batı olup bitene karşı duyarsız. Hamas füze attı da kaç İsrailli öldü? Ortada bir yalan politası var

- 2014 yılını Avrupa Birliği yılı ilan ettik.Reformları kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.Beklentimiz yeni fasılların açılması.

- Değerli büyükelçiler Ukrayna'daki sorun ülkemizi tehdit ediyor. Bu sorunun çözümü için şahsen çok çaba gösterdim.

- Kırım Türkleri talep ve beklentilerini herzaman demokratik olarak gösterdiler ama en büyük zararı onlar gördüler. Kırım Türkleri için derhal adım atılması beklentisindeyiz.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler