YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Bizim Şiilik, Sünnilik diye bir dinimiz yok
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim Şiilik diye bir dinimiz yok.Bizim Sünnilik diye de bir dinimiz yok. Bunlar birer yoldur ama bizim bunların üzerinde tek dinimiz var o da İslam'dır." dedi.
Erdoğan: Bizim Şiilik, Sünnilik diye bir dinimiz yok
28 Nisan 2016 / 21:23 Güncelleme: 28 Nisan 2016 / 21:40

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Arap Yükseköğretim Kongresi'nde konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

SÖMÜRGECİLİĞİN TAHRİBATINI GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

Şunu unutmayalım, şüphesiz 'bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir' diyen sömürgecilerin neden olduğu tahribatı görmezden gelemeyiz.

Tek kutsalı menfaat olanları, çizdikleri yapay sınırlarla yapay sorunlar üretenleri elbette eleştireceğiz. Kendi vatandaşları için hak gördükleri demokrasiyi bölge halkları için lüks görenlerin ikiyüzlülüklerini de ifşa edeceğiz.

Ancak bunları yaparken çok daha önemli bir noktayı gözden kaçırmamalıyız. Peki nedir bu nokta  Öz eleştiridir. Kendimizi şöyle bir eleştiriye çekeceğiz, nefis muhasebesi yapacağız, kendimizi sigaya çekeceğiz.

Onları tenkit ettiğimiz kadar kendi öz eleştirimizi yapmazsak içinde bulunduğumuz karamsar tabloyu da değiştiremeyiz. Sorunun menşeini sadece dışarıda ararsak, böyle bir kolaycılığa düşersek inanın hiçbir yere varamayız. Doğru teşhis, doğru tedavinin de ilk adımıdır.

ÖZGÜVENİNİ KAYBETMİŞ BİR MİLLET TARİH YAZAMAZ

Şunu hiçbir zaman unutmayacağız. Yıkılan inşa edilir, kaybolanın yerine yenisi konur ancak öz güvenini yitiren bir milletin tekrar tarih yazması mümkün değildir.

Yoksulluk, kan, gözyaşı, acı asla bu toprakların, ortak coğrafyamızın değişmez kaderi değildir. Bugün yaşadığımız hadiselerin, sıkıntıların, üzerimizde dolaşan kara bulutların geleceğimizi karartmasına, bizi yeise sevk etmesine asla izin vermeyeceğiz.

Tarihimiz sadece övünç kaynağımız değil, aynı zamanda bize güç veren, ilham olması gereken çok önemli bir referanstır.

BİZİM ŞİİLİK DİYE SÜNNİLİK DİYE BİR DİNİMİZ YOK

Ne yazık ki İslam dünyası şu anda Şia ve Sünnilik tehdidi altındadır. Ben bunu İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde de konuştum. Bizim Şiilik diye bir dinimiz yok.

Bizim Sünnilik diye de bir dinimiz yok. Bunlar birer yoldur ama bizim bunların üzerinde tek dinimiz var o da İslam'dır. Ve bizler birer Müslüman olarak kardeşliğimize asla gölge düşürmemeliyiz.

Kim ki 'Benim mezhebim senin mezhebinden daha üstündür' diyorsa, İslam'a zarar verir.İslam'a zarar vermeye kimsenin hakkı yok. İster Sünni olsun ister Şii olsun. Biz böyle bir ayrımcılığın içerisine giremeyiz.

ARABIN ARAP OLMAYANA, ARAP OLMAYANIN ARABA ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR

Hep konuşuyoruz. Türk, Arap. Ben buna üzülüyorum. Arap Birliği... E bunun karşısında Türk Birliği mi olacak  Niye olsun ya  Şimdi bir taraftan İslam İşbirliği diyorsun, öbür taraftan Arap Birliği diyorsun. Bu ne menem iştir, nasıl bir şeydir bu?

Biz İslam Birliği niye demiyoruz da Arap Birliği diyoruz  Ne Arabın Arap olmayana, ne Arap olmayanın Araba üstünlüğü yoktur, üstünlük ancak takva iledir."

ÖLÇÜLERİMİZİ YENİDEN YAKALAMAMIZ LAZIM

Biz ölçülerimizi kaybettik. Ölçülerimizi kaybettiğimiz için de sıkıntı yaşıyoruz. Bu ölçüleri bizim yeniden yakalamamız lazım.

Yeniden bizim aslımıza dönmemiz lazım. Eğer bunu yakalayamazsak, geçen bu sürelere yazık olur. Bakıyorsun, Arap kardeşim bana farklı bakıyor.

Ben Türküm. Eğer Türk de Araba farklı bakıyorsa yandık. Bizim renklerimizde herhangi bir şey olabilir mi  Ne siyahın beyaza, ne beyazın siyaha üstünlüğü yoktur.

Ölçü bu. Batı dünyası bu ayrımları yaparken, İslam dünyasında bu sıkıntı yoktu. Biz onlara bu dersleri verdik. Çünkü biz yaradılanı Yaradandan ötürü sevdik, renginden dolayı değil, kavminden dolayı değil, ülkesinden dolayı değil, makamından dolayı değil, rütbesinden dolayı değil. Bundan dolayı sevdik. Bu yanlışı gidermemiz lazım.

 // yusuf
Allah(cc) söyletiyor.mezhepsiz olduğu ortaya çıktı....
29 Nisan 2016 14:27
.
 // .
akıllı uyanık olması lazım islam aleminin, bizde ve dünyada yüzyıllardır aynı oyunlar oynanıyor. Ve Müslümanlar bir birini kırıp geçiyor. zaman birlik beraberlik zamanı ALLAH İslam alemine ve bu millete yardım etsin. ...
29 Nisan 2016 Cuma 12:02
.
 // .
hıristiyan dünyası da kendi içinde Katolik Ortodoks v.s. diye ayrılıyor. içeride bazen birbirlerine düşüyorlar. Bunun canlı örneklerini İngiltere irlanda rusya ve belki vatikanın değişik zamanlarda değişik ayrıştırıcı uygulamalarını görüyoruz . Amaaaaa hiç biri menfaatleri söz konusu olduğunda Katolik Ortodoks v.s. diye ayrılmadan hıristiyan terörizmini Yahudi terörizmini ve savaşını en acımasız şekilde islam aleminin üzerinde gösteriyor. Bizimde aramızda elbette farklılıklar var ama islam tek....
29 Nisan 2016 Cuma 12:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler