YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Biz tribünde bir seyirci değiliz!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.
Erdoğan: Biz tribünde bir seyirci değiliz!
01 Eylül 2014 / 17:40 Güncelleme: 01 Eylül 2014 / 17:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ruhban Okulunu açmak öyle çok da zor bir şey değil ama bir de siz sözünüzde durun. Siz hep ver ağacının altında doğdunuz, orada büyüyorsunuz. Sizde hiç al yok, bir de al deyin. Mesele bu."

"Biz tribünde bir seyirci değiliz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Biz tribünde bir seyirci değiliz, adı üzerinde garantör ülkeyiz. Garantör ülke olduğumuza göre Kuzey Kıbrıs'taki gelişmelerle ilgili her zaman için elimiz Kuzey Kıbrıs'ın üzerindedir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan:"Kıbrıs'ta iki kesimlilik, siyasi eşitlik, eşit statüyü haiz iki kurucu devleti içeren yeni ortaklık gibi yerleşik BM parametreleri temelinde bir çözümün ortaya çıkması için Kıbrıs Türk tarafının südürdüğü çabalara tam destek veriyoruz."

Türkleri oyalamaya kimsenin hakkı yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Temennimiz 2008'den beri devam eden bu son süreçte, bugüne kadar sarf edilen çabaların heba edilmemesi, zamanın boşa harcanmamasıdır. Mevcut fırsat penceresinin sonsuza kadar açık kalamayacağı herkes tarafından artık idrak edilmelidir. BM sürecini zamana yayıp, Türk tarafını ve uluslararası camiayı oyalamaya kimsenin hakkı yoktur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Kıbrıs'ta) Mevcut durumun ilanihaye devam etmesine izin verilmesi asla mümkün değildir. Ada'nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türk halkının eşit statüsünü güvence altına alacak, kalıcı bir anlaşmaya bir an önce varılması müşterek hedefimizdir."

"Böyle bir şeye 'evet' demeyiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Garantör ülkeler olarak bizim samimi gayretlerimizi aynen Yunanistan'ın da ortaya koyması lazım, aynen İngiltere'nin de ortaya koyması lazım ve bunların dışında garantör ülke veya garantör uluslararası kuruluş arama gayreti içerisine girenler de boşuna bu tür gayretlerin içerisine girmiş olurlar. Böyle bir şeye 'evet' dememiz de asla mümkün değildir."

"Müzakere süreci bir an evvel..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Kıbrıs konusunda) "Hedefimiz devam etmekte olan müzakere sürecinin bir an evvel eş zamanlı referandumların yapılması aşamasına getirilmesidir."

Erdoğan: "Kıbrıs konusunda başından beri adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yanayız. Önümüze adil olmayan projelerle gelenler şunu bilsin ki, öyle bir projeyi kabul etmek bizim tarihimizi reddetmek olur ki, böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değildir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler