YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "Biz milletin tarafındayız. Devletin değil."
Başbakan Erdoğan Samsun Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitingde halka hitap etti. Köşk adaylığının kendisi için bir çekilme olmadığını söyleyen Erdoğan, "Size daha iyi hizmet için bir üst makama aday gösteriliyorum" dedi.
Erdoğan: "Biz milletin tarafındayız. Devletin değil."
05 Temmuz 2014 / 17:03 Güncelleme: 05 Temmuz 2014 / 17:47

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan: "Bazıları 'cumhurbaşkanlığı makamı yol yapma, köprü, havalimanı yapma mekanı değildir' diyebilir. Kusura bakmasınlar. Cumhurbaşkanlığı makamı yapılan ve yapılacak olan havalimanlarını da takip eder, yolları da takip eder. Milletin birliğini, beraberliğini, bütünlüğünü de takip eder. Cumhurun başı olacaksın, eee, yan gelip yatacaksın. Böyle şey olur mu  Bunu yapacağız. Biz bunu bu dönemde Sayın Gül ile nasıl yaptıysak, bundan sonra da yapacağız."

"Biz milletin tarafındayız. Devletin değil."

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan: "Biz milletin tarafı olduk. CHP, MHP, HDP, bunlar devletin tarafında oldular. Aramızdaki fark bu. Şimdi diyorlar ki 'Taraf olacak mıyız ' Evet. Biz tarafız. Bitaraf olan bertaraf olur. Fakat biz milletin tarafındayız. Devletin değil."

"Türkiye bugün çok daha farklı yerde olabilirdi"

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan: "Sayın Cumhurbaşkanımızla, Gül ile şu son 7 senede başka bir performans sergiledik. Eğer bu performansı daha önce yakalamış olsaydık Türkiye bugün çok daha farklı yerde olabilirdi. Bundan sonraki süreç, inşallah inanıyorum ki milletin bizzat seçtiği cumhurbaşkanıyla çok daha farklı bir konuma ulaşacak."

"Devletin en tepesindeki makama kimin geleceğini belirlemek milletin uhdesindedir."

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan: "Devletin en tepesindeki makama kimin geleceğini belirlemek, elinde silah olanların değil, elinde güç olanların değil, seçkinlerin değil, para babalarının değil bizzat milletin uhdesindedir."

95 yıl sonra işte o adım kadar önemli bir adımı Samsun'dan başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan: "Bundan 95 yıl önce, 19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Samsun'a ulaştı. Samsun'da İstiklal Savaşı'nın ilk adımını attı. 95 yıl sonra işte o adım kadar önemli bir adımı, yeni Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimini bizler de Samsun'dan başlatıyoruz."

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları,

- Bugün Samsun'dan yeni bir tarihi yolculuğa çıkıyoruz. Büyük başlangıçların şehri olan Samsun'dan bugün biz de yeni bir başlangıca adım atıyoruz. Bundan 95 yıl önce Gazi Mustafa çok önemli bir adımı bu şehirden attı, bugün de bizler bu şehirden o kutlu adımı atıyoruz.

- 2007 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin görev süresi doldu, 11. cumhurbaşkanını seçmek için yola çıktık. Parlamentoya şu anki cumhurbaşkanımız Abdullah Bey'i sunduk. Daha önce herkes nasıl seçildiyse biz de öyle aday gösterdik ama bizim önümüze her türlü hukuksuz dayatmaları önümüze koydular. Bildiri yayınladılar. Güya bizi tehdit edecekler. Biz bu yola kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Zorbalara, hukuksuzlara, darbecilere söz vermedik.

- Erken seçime taşıdık. Sonuç ne oldu milletimiz bize daha güçlü sahip çıktı. Hukuksuzluk yapanlar 22 Temmuz 2007'de gereken cevabı aldılar.

- Daha sonra hemen anayasa değişikliği yapmak istedik dönemin cumhurbaşkanı veto etti. Tekrar gönderdiğimiz de Anayasa Mahkemesi'ne iptal için başvurdu. Bizler ne yaptık yasa değişikliğini halka götürdük. Ne yaptık referandumda, artık cumhurbaşkanını halkın seçmesini istedik.

- 95 yıl önceki gibi bu tarihi yolculuğa Samsun'dan Bismillah diyor Türkiye adına kutlu yolculuğu başlatıyoruz

- Artık vekiller Cumhurbaşkanını seçmeyecek ilk kez millet seçecek, başkanını, başkomutanını seçecek

-Abdullah Gül'ün seçilmesi de engellemelere rağmen oldu. Biz, bizzat halkın Cumhurbaşkanı seçmesini sağladık

- Biz milletin tarafı olduk, CHP, MHP, BDP devletin tarafı oldu. Aramızdaki fark bu. Biz milletin tarafındayız

-Şimdi devlet-millet birbirini tehdit etmek üzerine değil birbirini yaşatmak için bir araya gelip kucaklaşıyor.

- Gül ile Cumhurbaşkanlığı makamında yakaladığımız performansı daha önce yakalasaydık, çok daha farklı olacaktı.

- CHP-MHP milli iradeyle alay ediyor. CHP, MHP cumhura reis seçmenin değil, statükoya bekçi seçmenin derdindeler

-Cumhurbaşkanlığı makamı havalimanlarını da yolları da milletin birliğini, bütünlüğünü de takip eder.

- Biz bunu bu dönemde Sayın Gül ile nasıl yaptıysak bundan sonra da yapacağız. Durmak yok, yola devam

-Samsun'da ilk mitingimizi yapmamız tesadüf değildir, Samsun'u bilinçli olarak seçtik.

- Samsun 1930'daki ilk çok partili seçimde CHP'nin karşısındaki adaya yüzde 80 oy vermişti.

- Yolculuğumuza mola vermiyor, dinlenmeye çekilmiyorum. Size daha iyi hizmet için bir üst makama aday gösteriliyorum

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler