YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan, bir ölüyü neredeyse diriltti"
"Erdoğan, bir ölüyü neredeyse diriltti"
22 Nisan 2013 14:38
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, çözüm sürecine ilişkin, "CHP olarak bizim sorunumuz işin yöntemiyledir. Bu barışın esasında değil, usulünde, yönteminde, işin hukuki ve yasal çerçevesinde sorun var" dedi.

Partisinin Bolu İl Başkanlığını ziyaret eden Oran, gazetecilere yaptığı açıklamada, kenti her gelişinde daha vahim durumda gördüğünü belirterek, kötü yönetildiğini öne sürdü.

Avrupa Konseyinin açıkladığı raporda Türkiye'nin üçüncü dünya ülkeleri konumunda gösterildiğini ifade eden Oran, "İnsan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığında, adalette, tarafsız, bağımsız yargılamada Türkiye neredeyse üçüncü dünya ülkesi. Bizim insan hakları ve demokrasi karnemiz son derece kötü. Kötü yönetiliyoruz" diye konuştu.

Ekonomideki büyümenin vatandaşlara yansımadığını, dünyanın ekonomik krizle uğraşmasına rağmen hükümetin işsizlikle mücadele ve yeni ekonomi modeli gibi çalışması olmadığını savunan Oran, şunları söyledi:

"Dünya hala işsizlikle mücadele ediyor, yeni bir ekonomi modeli yaratmaya çalışıyor ama Ankara'da ekonomiyi yönetenlerin gündemlerinde ve önceliklerinde bu konular yok. Dış politika Allah'a emanet. Dış politika Amerika Birleşik Devletleri'ne emanet. Amerika Dışişleri Bakanı diyor ki 'Gazze'ye gitmeyeceksin' diyor, bizimkinin ağzını bıçak açmıyor. Ulusal güvenlik de Abdullah Öcalan'a emanet. 90 yıllık cumhuriyet şuanda terörle mücadelede, terörle müzakere eder hale gelmiş."

"İzmir'de tulum çıkarırız, İstanbul'da kafa kafayayız"

"CHP olarak halka ve bilime önem veriyoruz" diyen Oran, partisinin ölçerek yönetmeye önem verdiğini, bu nedenle sürekli anket yaptırdığını kaydetti.

Yaptırdıkları anketlerde Adalet ve Kalkınma Partisinin oylarının düştüğünü iddia eden Oran, şunları dile getirdi:

"Bunu çok net olarak ifade etmek isterim. Şu anda vatandaş AK Parti'yi başarılı bulmuyor. İddia ediyorum, AK Parti'nin bugünkü oyları yüzde 40'ın altındadır. Başbakan, geçtiğimiz günlerde 'İzmir'de kafa kafayayız' dedi. İzmir'de bırakın kafa kafaya olmayı, biz bu dönemde tulum çıkartacağız. Başbakan belki İzmir ile İstanbul'u karıştırmış olabilir. İstanbul'da kafa kafayayız, doğru. Adayımız belli değil ama yüzde 2 ya da 2,5 gerideyiz.

Son 3 yıldır hiç olmadığımız kadar netiz. Türkiye'nin geleceği, önümüzdeki seçimler konusunda son derece netiz. Parti içi demokraside bizimle hiç kimse yarışamaz. Şu anda CHP'nin son tüzüğü ve yapmış olduğu seçim süreçleri Türkiye Cumhuriyetindeki hiçbir siyasi partinin sahip olmadığı parti anayasasıdır, parti içi demokrasidir."

"Bu ülkedeki herkes barış istiyor"

Oran, Türkiye'de her kesimin barış istediğini belirterek, CHP'nin de çözüm süreci konusunda barış istediğini anlattı.

"Barış istemeyen bir arkadaşımız olabilir mi " diyen Oran, sözlerini şöyle tamamladı:

"CHP olarak sorunumuz işin yöntemiyledir. Bu barışın esasında değil, usulünde, yönteminde, işin hukuki ve yasal çerçevesinde sorun var. Bizim sorunumuz burada. Adalet ve Kalkınma Partisine oy vermiş seçmen de bu süreci desteklemiyor. Halkın tepkisi Recep Tayyip Erdoğan'a, bir ölüyü neredeyse dirilttiği, bir terörist başını, bir bölücü başını bugün muhatap aldığı için tepkilidir. Bunu Türk halkı kabul etmemektedir. Kendi partisi dahil olmak üzere kimse bu süreci desteklememektedir."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler