YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Biden ile görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile göüşrtü. Görüşmede, ikili ilişkiler, terörle mücadele ve bölgesel konular ele alındı.
Erdoğan, Biden ile görüştü
26 Eylül 2014 / 02:13 Güncelleme: 26 Eylül 2014 / 02:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı, New York’ta konakladığı The Peninsula otelde kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yaklaşık 1 buçuk saat süren görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra terörle ortak mücadele, Irak ve Suriye’deki son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede Irak’ta yeni hükümetin kurulmasının ardından istikrarın tesisini hedefleyen çalışmalara Türkiye ve ABD’nin birlikte katkı sağlamaları, Suriye’de yeni bir düzen ve istikrarın temin edilmesi gerektiği konuları da ele alındı.

Bölgede artan mülteci sorunu da masaya yatırılırken bu soruna çözüm üretmek için de ortaklaşa çalışmanın önem taşıdığı vurgulandı.

Erdoğan, Biden görüşmesi öncesinde de ABD Başkanı Barack Obama'nın araması ile gerçekleşen telefon görüşmesinde Suriye ve IŞİD konularını değerlendirmişti.

Beyaz Saray'dan Obama-Erdoğan görüşmesine dair açıklama

Bu arada Obama-Erdoğan görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi.

Beyaz Saray açıklamasında, Obama'nın New York'tan Washington'a dönerken başkanlık uçağı Air Force One'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki zaten güçlü işbirliğini daha da ileriye götürmeye yönelik atılabilecek adımlar dahil olmak üzere, IŞİD'in Irak ve Suriye'de oluşturduğu tehdide karşı koymak için iki ülkenin birlikte yürüttüğü çalışmaların ele alındığı kaydedildi.

Obama'nın Türk yetkililer ve yerel grupların, BM ile birlikte, sadece bu hafta on binlercesi dahil olmak üzere Türkiye'ye büyük boyutta mülteci akışını üstlenmede sergiledikleri çalışmaları övdüğü bildirildi.

İki liderin, bundan sonra da aralarındaki yakın istişareyi sürdürme hususunda mutabık kaldıkları belirtildi.

 

AA

çok doğru sayın tamer..
 // atiker
bu zalimler varya eğer bizim aciz güçsüz bir anımızı yakalarsalar punduna düşürürseler bizi hepsinden beter edecekler çünkü tayip bey bunların bütün sigortalarını yaktı zıvanadan çıktılar inşallah fırsat bulamazlar ihanet çetesi paralel yapı 17 aralığı yapabilseydi çok kötü günler yaşardık muhalefet hala paralele badigartlık yapmaya dış güçlerin maşası olmaya devam etsin....
26 Eylül 2014 Cuma 15:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler