YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Benim sır küpüm
Erdoğan: Benim sır küpüm
12 Nisan 2012 07:35
Başbakan Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan için 'Benim sır küpüm' dedi.

Suriye’nin Türkiye sınırını aşan silahlı saldırısını hatırlatan Erdoğan, “Bu uluslararası hukuk açısından adeta işaret fişeği. Gereği yapılacak. Yapanın yanına kâr kalamaz. BM toplanıp kararını almalı” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çin gezisine götürdüğü gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye’de yaşanan son gelişmelerden Kürt sorununa, MİT-yargı krizinden AK Parti tüzüğüne kadar önemli açıklamalar yapan Başbakan Erdoğan şu mesajları verdi:

Suriye neticelerine katlanır

Suriye’ye yaptığımız son uyarı 98 olayından çok farklı. Sınırda bu tip bir saldırı yaşanmadan Atilla paşanın (Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş) öyle bir ziyareti olmuştu. Şimdi sınır ihlali olmuştur. Dün de sınırımızı aşan silahlı saldırılar oldu. Uluslararası hukuk açısından adeta işaret fişeğidir bu. Yapanın yanında kar kalamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kendine has bir tavrı vardır. Tarihte bu vardır. Türkiye en az benzerlerinde ne yapıldıysa onu yapmak durumundadır. Suriye kendine çeki düzen vermek zorunda. Suriye vurmaya devam ederse neticelerine katlanır. BM toplanıp karar almalı. İstanbul’da bir araya gelen kuruluşlar BM’ye baskı yapıp kararı aldırmak zorunda.

NATO’nun da görevleri var

Olay yanıbaşımızda olduğu için bizim başımıza patlaması ihtimali kuvvetli. Türkiye’nin opsiyonları nelerdir? Opsiyonlar çok. Sınır ihlallerine karşı uluslararası hukuktan doğan hakları olan bir ülke var. Sınırın ihlali sebebiyle alacağı tavır karşısında yapacakları şey ortadadır. BBM bunu da açıkladı. ‘Sınır ihlali var’ dedi. BM’deki oylamada daha önce Suriyeye yaptırım isteyenler olumlu çizgideler. Rusya ve Çin dışındakiler evet noktasındalar. Pozisyonları bizle örtüşüyor. Ayrıca NATO’nun Türkiye sınırlarıyla ilgili görevleri var.

Çin’in de Suriye’ye karşı sabrı tükendi

Artık Beşar’ınverdiği sözü yerine getirmediğini, muhalif kanadın da Kofi Annan’a verdiği sözleri tuttuğunu gördüklerini belirten Başbakan Erdoğan, “Tarafımıza gelen yaralılardan ölenlerin sayısı 4’e çıktı. Suriye tarafındaki rakam 10 bine yaklaştı. Durum içler acısı... Kentlerin harabe edilmesi, insanların acımasızca öldürülmesi, annelerin gözlerinin önünde... Bunları Çin tarafına anlattım... Bu durumu tasvip etmediklerini söylediler. Kendilerinin BM’deki 8 veto kararı olduğunu ve ikisinin Suriye’yle ilgili olduğunu söyledim. Bundan sonra böyle bir yaklaşımın kolay kolay olmayacağını söylediler. Onların da opsiyonu şu anda bitmiş durumda. Döner dönmez Rusya ile münasebetleri daha da sıklaştıracağız. Yarın Arabistan’a günübirlik bir seyahat yapacağız. Ondan sonra kampları ziyaret edeceğim” diye konuştu.

BM başka neyi takip edecek

Erdoğan, “Suriye konusunda Türkiye’nin yaklaşımı ve pozisyonu BM’ye bir karar aldırmak mı” sorusuna şu cevabı verdi: “Bu başından beri kovaladığımız bir konu. İnsanlar kaçarken vuruluyor. BM bunu takip etmeyecek de neyi takip edecek. Zulme rıza zulümdür. Halkı terörist olarak görüyorlar. Bu yaklaşımla geldiklerinde Beşar’ın ağzıyla konuştuklarını söyledim.  ’Türkiye’nin Batı’nın uşağı oldu’ şeklinde çirkin bir söylem var. Beşar Esad olayı çok farklı bir zemine kaydırmak istiyor.”

MİT-YARGI SİYASET

ERDOĞAN, MİT MÜSTEŞARI FİDAN’I YEMEYE ÇALIŞAN BAZI ODAKLARIN OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Fidan’ı Oslo’ya ben gönderdim

Hakan Fidan hakkında “Benim sır küpüm” tanımlaması yapan Başbakan Erdoğan, “Onu İmralı’ya da gönderen benim, Oslo’ya da. Niye? Ortada bir problem var. Terör mücadelesinde başarılı olmamız lazım” dedi.

BAŞBAKAN Erdoğan’ın gazetecilere yaptığı açıklamalar arasında belki de en çarpıcı olanı, KCK soruşturmasını yürüten savcıların MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı ifadeye çağırmasıyla başlayan krizdi. Erdoğan, “Fidan’la ilgili soruşturma izni için ayrıca bir iç soruşturma yapıyormuşsunuz ve sonucuna göre karar verecekmişsiniz” sorusuna şu cevabı verdi:

Nekahet dönemime rastladı

Sessiz kalmak mümkün değil. Benim de malum nekahet dönemime rastlayan süreçti. Hakan Fidan benim sır küpüm. Türkiye Cumhuriyeti devletinin sır küpü. Uluslararası alanda bu görevi yapanlar ajan olarak nitelendirilir. Görevlendirmeyle devlet adına giderler. ABD, Rusya, Batı ülkelerinin hepsinde var... Fidan’ı İmralı’ya da gönderen benim, Oslo’ya da gönderen benim. Niye? Ortada bir problem var. Terör mücadelesinde başarılı olmamız lazım. Bunun için bazı bilgi alışverişlerine sahip olmamız lazım. Gazetelerde çıkanların hiçbiri müsteşarım tarafından verilmiş söz değil, hepsi yalandır. Yazılı değildir. Konuşmalar görüşmeler olmuştur asla söz verilmedi.

Yargı görevi olmayan alana girdi

Fidan’ın gayretlerinden çok çok memnunum. Ülkeme çok şeyler kazandırdı. Müsteşar yardımcılığı ve TİKA’nın başında olduğu zaman da iyiydi. İnsan kıyma makinesi değiliz. Bu insan takdir edilmesi gerekirken, bunu yemeye çalışan bazı mahfiller olmuştur. Ana muhalefet partisi olmak üzere... Yargı görevi olmayan bir alana girdi. Hakkı olmayan bir konumda kendini hissedince kusura bakmasın bizi karşısında görür. Yargı kendini yasamanın üzerinde göremez...

AK PARTİ TÜZÜĞÜ

Fani Erdoğan ölürse millet ne yapacak?

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin fanilerle değil ilkelerle yürümesi gerektiğini söyledi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’de 3 dönemseçildikten sonra yeniden aday olmayı engelleyen düzenlemeye ilişkin soruları da cevapladı. Başbakan Erdoğan, “Bu düzenlemenin istikrarı bozacağı yönünde endişeler var. Değerlendirmeniz ne?” sorusuyla ilgili şöyle konuştu:

Partimiz bize hangi misyonu biçerse

Yıllar yılı şunu yazdılar: ‘Bu koltuğa oturan bir daha kalkmayı bilmez.’ Biz partiyi kurarken bunu enine boyuna konuştuk. Eskisi gibi mi olacağız. Partide hücre yenilemesi yapacak mıyız? Kaldı ki bırakıp gitmiyoruz. Bir dönem dinleniyorsunuz. Formunuzu muhafaza ediyoruz. Partimizde de hücre değişimini yapmak için bu dönemde 160 arkadaşımızı aday yapmadık. Bize kan kaybettirmedi. Gücümüzü çok daha arttırarak devem ettik. Artık Türkiye fanilerle yürümeyi değil, ilkelerle yürümeyi bilmeli. Tayyip Erdoğan fani, öldü, öldüyse ne yapacaksa milletim ne yapacaksa şimdi onu yapsın. Olayı faniler üzerine bina etmeye çalışırsak, hareket hiçbir zaman beklediğimiz gücü kazanamaz. Süremiz dolduğunda partimiz bize hangi misyonu biçtiyse öyle çalışacağız.

Nerede eksik varsa onu gideriyoruz

AK Parti kurumsallaşmasını en ideal şekilde gerçekleştiren parti. Kadın kolları, gençlik kolları... Her ay 2-3 araştırma yapan başka bir parti var mı? Nerede eksik aksak var diye bakıyoruz. Gidermeye çalışıyoruz. Bizim parti kollarında yaptığımız kongre kadar onlar ana kademe kongre yapmıyorlar. Ondan sonra birileri bize parti içi demokrasiden bahsediyor. Diğer konu da 3 dönem seçilen arkadaşlarımızla sivil toplum kuruluşlarıyla yürütülen çalışmamız var. Lojistik desteği şu anda nasıl alıyorsak öyle devam ettireceğiz.

YENİ ANAYASA

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı gelsin

AK Parti’nin bütün etnik yapıları kuşatan bir parti olduğunu belirten Erdoğan, “60 civarında Kürt kökenli milletvekili arkadaş var. Kabinemde 5 bakan arkadaşım Kürt. Bekir (Bozdağ) bey bile Kürt’tür. Böyle bir derdim yok. Derdimiz olmadığı için rahatız. Birbirimize karşı olan sevgimiz aynı. Onların yaklaşımı BDP için Kürt partisi yönünde. Biz onların o söyleminin yanlış olduğunu söylüyoruz. Oylarını almak için yapıyorlar. Halbuki biz birinci dereceden Kürt seçmenin oylarını alıyoruz. Etnik parti değiliz. Türkiye’nin partisiyiz.  Biz yola çıkarken herkes insan için herkes insan için dedik. 42 bin denekle yapılmış bir araştırmayla ortaya çıkmış bir yapıyız. Türkiye bizi kucakladı. Alevi, Sunni, Laz, Çerkez herkes bu işin içinde var. Ben Rizeliyim bana Laz diyorlar. Halbuki alakam yok. Nusret bey Laz ama kimse onun öyle olduğunu bilmez. Kucaklayan parti olmamız ve bu yönde çalışma yapmamız bizi yüzde 50’ye taşıdı. Yeni anayasada da biz gelin bunu bir yere yerleştirelim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı herkesi kucaklasın. Burada rahatsız edici birşey yok, öbürü rahatsız edeci. Burada ezber bozan bir mantık var, artık çözelim istiyoruz” dedi.

4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİ

Osmanlıca ve Kürtçe seçmeli ders geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı eğitim yasasını onayladı. 17 milyonun öğrencinin ailesi uygulamanın önümüzdeki döneme yetişip yetişmeyeceğini merak ediyor. Yetişir mi?” sorusuna da, “Hiç endişeniz olmasın bütün planlarımız yetişecek şekilde yapılıyor. Hiçbir sıkıntıya mahal bırakmadan ufak tefek bazı hususlar dışında tereyağından kıl çeker gibi yoluna girecek. Bunlar bizim için alt yapısı olan konula. Türkiye bu konuda kendini aşmıştır. İki yıl sonra daha iyi oturmuş olacak. İlerledikçe olgulaşacak. Osmanlıca ve Kürtçe seçmeli ders olarak seçilebilecek. Detaylarını arkadaşlarımız açıklayacaklar” cevabını verdi. STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler