YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Bazı Suriyelileri TOKİ'deki boş yerlere yerleştirebiliriz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlık hakkı verilmesi tartışılan Suriyelilerin TOKİ’nin elindeki boş konutlara yerleştirilebileceğini söyledi.
Erdoğan: Bazı Suriyelileri TOKİ'deki boş yerlere yerleştirebiliriz
11 Temmuz 2016 / 10:10 Güncelleme: 11 Temmuz 2016 / 10:36

NATO Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı

Erdoğan, Suriyelilerle vatandaşlığın tanınması ve bazı Suriyelilerin TOKİ'de boş konutlara yerleştirileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o açıklamaları:

"Şimdi ben şunu çok açık net söyleyeyim: Bazı siyasilerin vatandaşlık konusunda ileri geri konuşmaları beni ciddi manada üzüyor. Yani bir insanoğlu, herhangi bir ülkeye vatandaşlık müracaatında bulunsa, 'Hayır ben seni almam' şeklinde bir yaklaşımla peşinen karşı çıkılması doğru olur mu?

Bugün bir Türk, Alman vatandaşı oluyor da, Amerikan vatandaşı oluyor da, benzer durumlar bizim ülkemizde yaşayanlar için neden mümkün olmasın? Kaldı ki bizler, burada bu insanlarla yıllardır arkadaşlık, kardeşlik, akrabalık hukuku içerisinde yaşamışız.

KAMPLARA, BODRUM KATLARINA MI MAHKUM EDECEĞİZ?

Şu anda vatanlarından hicret ederek, ensar olarak bizi görmüş bize sığınmışlar. Biz bu mültecileri yıllarca kamplarda barınmaya, boş buldukları apartmanların bodrum katlarına mı mahkûm edeceğiz?

Bakıyorsunuz bir bodrumda 10-15 kişi tıkış tıkış kalıyor. Böyle olacağına, ilgili bakanlıklarımız, istihbarat teşkilatımız bir çalışma yapsınlar. Kamplar, evler, buralardaki insanlar bir gözden geçirilsin ve bu gelmiş olan Suriyelileri ülkemizin belli yerlerine yerleştirelim. Hatta gerekirse, TOKİ’nin elinde boş konutlar var.

TAKSİTLE KONUT VEREBİLİRİZ

Biz nasıl Ahıska Türklerine Erzincan’da konutlar verdiysek, ki onlar bunu taksitlendirdiler ve ödeyecekler, biz bunlara da belirli bir iskân ve istihdam politikası uygulamak suretiyle aynı şeyi yapabiliriz.

Mesela çoğu şu an kaçak çalıştırılıyor. Biz diyoruz ki bunlara bir çözüm üretilmeli. Bu insanların içinde doktoru var, mühendisi var, avukatı var, sağlık elemanları, öğretmenleri var, bütün bunlardan ülkemiz istifade edebilir; bunlara vatandaşlık verilebilir."

 // Dmr
Bu konu iyi düşünülmesi....
12 Temmuz 2016 00:15
 // adl
Ben akp liyim ama bunu kabul etmiyorum bin düşünün bir söyleyin sonuç çok kötü olabilir...
11 Temmuz 2016 20:22
 // ayhan genç
Kendi vatanları için savaşmayan bir halktan plakayı için hayır gelir mi...
11 Temmuz 2016 20:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler