YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Batı yataklık ediyor, terör örgütü ilan etmen yeterli değil
Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı'nın YPG gibi terör örgütlerine yataklık yaptığını belirterek, "Terör örgütünün temsilcileri oralarda besleniyor. Bunlara karşı ciddi bir mücadele verdikleri yok" dedi.
Erdoğan: Batı yataklık ediyor, terör örgütü ilan etmen yeterli değil
16 Mart 2016 / 12:06 Güncelleme: 16 Mart 2016 / 13:11

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TİKA töreninde yaptığı konuşmada terörle mücadele ve paralel yapıya karşı operasyonlar hakkında sert mesajlar verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

BATI PYD'YE YATAKLIK YAPIYOR

PYD, YPG gibi terör örgütleri Suriye'deki Kürt kardeşlerimizin küçük bir bölümünden destek alıyor. Türkiye'deki PKK gibi. Bu örgütleri asıl olarak besleyen güçler farklıdır. Suriye'deki Kürt kardeşlerimizin büyük bölümü Türkmenler ve Araplarla birlikte rejimin ve onu destekleyen güçlerin zulmüne karşı direniyorlar.

Bu terör örgütlerinin elindeki silahları gördüğümüz zaman burada Batı'yı görüyoruz. Sadece, dostlar alışverişte görsün, kabilinden yaptığı açıklamalar bizi ikna etmiyor. Silahlar aynen oralarda, ofisler oralarda açılıyor. Terör örgütünün temsilcileri oralarda besleniyor. Bunlara yataklık yapıyor Batı dünyası. Bunlara karşı ciddi bir mücadele verdikleri yok.

PARALEL YAPI

Paralel devlet yapılanması örgütü uzun yıllar, Türkiye'nin bu çerçevedeki enerjisini, imkanlarını, potansiyelini adeta bir sülük gibi emerek bize zemin ve zaman kaybettirmiştir. Şimdi artık bir yandan bu yanlışı düzeltmenin, diğer yandan da ortaya çıkan boşluğu hızla ve sağlıklı şekilde doldurmanın çabası içerisindeyiz. Bunu telafi edeceğiz.

TERÖRÜN ARKASINDA YATAN GERÇEK...

Pek çok güç, pek çok ülke adeta Türkiye'nin dizleri üzerine çökmesini, pes etmesini bekliyor. Bütün bu terör olaylarının arkasında yatan gerçek budur.

Ülkemizde ve coğrafyamızda verdiğimiz mücadele, adeta yeni bir kurtuluş mücadelesidir. Yüz yıl önce bu coğrafyanın bedenini paramparça ettikleri, ruhunun bütünlüğünü bozamadıkları için çıldıranlar, bugün bunu başarmanın peşindeler. O gün aramıza suni sınırlar çekilmesine engel olamamış olabiliriz. Ama bugün gönül birliğimizin paramparça edilmesine razı olmayacağız.

ERDOĞAN GİDERSE İSTİKRAR GELİR DİYORLAR

Utanmadan, sıkılmadan açıklamalar yapıyorlar. Batı'nın gazetelerinde de aynı şey var, Kandil'in tepesindekilerde de aynı şey var. Ne diyorlar  'Ancak Erdoğan giderse Türkiye'ye istikrar gelir.' Türkiye'yi ne kadar düşünüyorlar ya. Bakıyorsunuz bazı köşe yazarları aynı şeyi söylüyorlar. 'Erdoğan giderse istikrar gelir.' Erdoğan geldiği zaman Türkiye'nin hali neydi, bugün Türkiye'nin hali ne?

ANKARA'DAKİ TERÖR SALDIRISI

Aydın müsveddelerinin bu olayda bile olaylara nasıl yaklaştığını gördük değil mi? Gördünüz. Bazı paçavraların nasıl yayınlar yaptığı gördünüz değil mi? Atıyor başlığı, 'Batsın senin başkanlığın.' Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz bu ülkede, ülkemizin geleceğini çok daha güçlü hale getirmek için ne yapmak gerekir bunun açıklamalarını yapıyoruz. Ama sizin derdiniz yok. Sizin derdiniz, bu ülkeyi bölmek, bu ülkeyi parçalamak ama parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz. Bunu böldürtmeyeceğiz.

BABASIZ BAŞI BEN NE YAPAYIM?

Filanca örgütü terör örgütü ilan etmen benim için geçerli değil. Onlara karşı ne tür bir mücadele veriyorsunuz? Onların barındıkları, bulundukları yerlere ne tür baskınlar yapıyorsunuz?Yakaladıklarınızı deport ediyor musunuz veyahut da bunları Türkiye'ye teslim ediyor musunuz? Bunlar bu parasal kaynakları nerelerden buluyorlar? Bunları bizler biliyoruz. Kendilerine de bunları belgeleriyle beraber teslim ettik ama bir ses, yaklaşım yok. Bunların yaptığı ne biliyor musun? Baban öldü, başın sağ olsun. Böyle bir mantık olabilir mi? Babasız başı ben ne yapayım? Bize samimi yaklaşım gösterin. Eğer terör, kendisine karşı ortak bir mücadele vereceğimiz bir vaka ise o zaman burada samimi olalım. Bugün bize, yarın size.

4 KITADA 29 ÜLKEDE

TİKA'nın 4 kıta 29 ülkedeki projelerinin tanıtım ve açılış töreninin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Diğer projelerinin resmi açılışlarını gerçekleştireceğiz. TİKA'nın çalışmalarını yakından takip ediyorum. Bu hizmetlerin bulundukları ülkelere, oradaki kardeşlerimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

TİKA dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği projelerle göğsümüzü kabartan bir kurumdur. TİKA'nın hizmetleri artık listelenmesi oldukça zor bir seviyeye ulaştı. Türkiye kalkınma yardımlarında dünyada ilk sıralarda yer alıyorsa TİKA'nın rolü çok fazladır. 

6,5 MİLYAR DOLAR YARDIM YAPTIK

Yıllarca yaptığımız yardımların hesabını tutmamış bir ülkeyiz, milletiz. Biz bu yardımları mazlumlara mağdurlara el uzatmak olarak görüyoruz. Yardım faaliyetlerimizin uluslararası kriterlere göre istatistiğini tutmaya başladık. Buna göre 6,5 milyar dolar kalkınma yardımı yapan bir ülke olduğumuzu görüyoruz. 2,5 milyar dolardan fazlası insani yardımlardan oluşuyor. Suriye'den ve diğer ülkelerden gelen yardımlar bunların dışındadır. 2013 yılında ABD ve İngiltere'nin ardından 3., 2014 yılında 2. sıraya yükseldik. Milli gelire göre değerlendirildiğinde 1. sıradayız. 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler