YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Başbuğ ile dün 2 saat başbaşa görüştü
Erdoğan Başbuğ ile dün 2 saat başbaşa görüştü
Erdoğan Başbuğ ile dün 2 saat başbaşa görüştü
26 Haziran 2008 / 21:45 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

BAŞBAKAN DAVET ETTİ


Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı'na atanmasının beklendiği 2006 yılı Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesinde de Başbakan Erdoğan ile Büyükanıt bir araya gelerek 1 saat 55 dakika süren benzer bir görüşme gerçekleştirmişti.


30 Ağustos'ta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesinde meydana gelecek değişiklikler öncesinde Başbakan Erdoğan ile Orgeneral Başbuğ'un bir araya gelmesi heyecana yol açtı.


Akşam saatlerinde Başbakanlık Konutu'nda gerçekleşen görüşmeden sonra Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Sayın Başbakanımız bu akşam Başbakanlık Resmi Konutu'nda Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ile bir görüşme yapmıştır. Sayın Başbakanımızın daveti üzerine gerçekleşen görüşmede, önümüzdeki dönemde bölücü terör örgütü ile mücadele kapsamında öngörülen gelişmeler ve alınacak tedbirler ile son günlerde gündeme gelen bazı konular ele alınarak değerlendirilmiştir” denildi.


İZAH ETMEK İSTİYORUM


Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada görüşmenin Başbakan'ın daveti üzerine gerçekleştiği belirtildi. 3 gün önce kesinleşen görüşmenin, Kara Kuvvetleri Komutanı Başbuğ ile Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün 4 Mart'da karargahta görüştüklerinin ortaya çıkarılmasından sonra gündeme geldiği ifade edildi. Orgeneral Başbuğ'un Paksüt'le yaptığı görüşmenin kamuoyuna yansıması üzerine Başbakan Erdoğan'a, “izahat vermek istiyorum” diye mesaj gönderdiği öğrenildi.


Görüşme 3 gün önce kararlaştırıldı


Erdoğan ile Başbuğ'un görüşmesi kulisleri hareketlendirirken, görüşmenin sürpriz olmadığı ve tarihin 3 gün önce kesinleştiği öğrenildi.


Dün öğleden sonra yurt dışından dönen Başbuğ'un ATAK Helikopter Projesinin hayata geçirilmesi için TAI tesislerinde düzenlenen törenlere katılmadığı öğrenilirken, Erdoğan ile


Başbuğ akşam saatlerinde Başbakanlık Konutu'nda bir araya geldi. Akşam saat 18.00 olarak planlanan görüşmenin Başbakan'ın kabullerinin sarkması nedeniyle 19.00 civarında gerçekleşti. Erdoğan ile Başbuğ'un başbaşa yemek yediği görüşmenin 1 saat olarak planlandığı ancak 2 saat sürdüğü belirlendi.


Paksüt'le 3 kez görüşmüştü


30 Ağustos'daki Yüksek Askeri Şura'da TSK'nın komuta kademesi değişecek. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başar Büyükanıt'ın emekliye ayrılacak olması nedeniyle Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığı'na atanması bekleniyor. Komuta kademesinde meydana gelecek olan bu değişiklikler 3-4 Ağustos tarihinde yapılacak olan YAŞ toplantısında kararlaştırılacak. Ancak YAŞ toplantısı öncesinde yayınlanan bazı haberler belirsizliğe yol açmıştı. AK Parti hakkında kapatma davası açılmadan kısa süre önce Başbuğ ile Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün 3 kez görüştükleri ve Başbuğ'un İsrail'deki Ağlama Duvarının önünde çekilen resimleri ortaya çıkmış ve bazı soru işaretlerine yol açmıştı.


Son müdahale Lahika-1 miydi?


Genelkurmay'ın; yargıyı, medyayı 'yönlendirmek', TSK muhaliflerini 'yıpratmak' amacıyla bir plan hazırladığı ve uygulamaya koyduğu iddia edilmişti. Taraf gazetesinde yayınlanan habere göre Genelkurmay Eylül 2007'de 'Lahika-1' ismiyle bir Eylem Planı uygulamaya koymuştu. Plana göre kurumlar ordunun çizgisine çekilecek, Kuzey Irak'taki Kürt bölgesi silahla rahatsız edilecek, yeni anayasa paketi ise milli devlete karşı olmakla suçlanacaktı. Genelkurmay ise internet sitesinde onaylanmış böyle bir plan olmadığını açıkladı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler