YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Başbakanlık için onu işaret ediyor
Vatan Gazetesi yazarı Hüseyin Yayman Tayyip Erdoğan ve parti sözcülerinin dile getirdiği prensipler irdelendiğinde Başbakan'ın Ahmet Davutoğlu olduğu anlaşılıyor dedi.
Erdoğan Başbakanlık için onu işaret ediyor
14 Ağustos 2014 / 08:26 Güncelleme: 14 Ağustos 2014 / 08:29

İşte Yayman'ın konuyla ilgili o analizi,

MKYK toplantısında Erdoğan, ‘Başbakan ve genel başkan kim olmalı’ sorusunu sordu. Abdullah Gül, Binali Yıldırım, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu isimlerinin öne çıktığı listede Ahmet Davutoğlu birinci çıkıyor.

Milletvekilleriyle yapılan toplantılar yanında ayrıca genişletilmiş il başkanları toplantısı devam ediyor. Bu toplantıya il başkanlarının yanı sıra, belediye ve büyükşehir başkanları katılıyor. Burada da Ahmet Davutoğlu adının öne çıktığı iddia ediliyor.
 
Erdoğan onu işaret ediyor

 
Bugün partinin 13’üncü kuruluş resepsiyonu yapılacak. Cuma günü ise Genel Merkez Kadın ve Gençlik Kolları toplantısı var. Erdoğan bu toplantılarda temayül yoklaması yaparak teşkilatları karara ortak yapmak suretiyle ilerleyen zamanlarda çıkacak problemleri önlemeye çalışıyor.

Erdoğan’ın son üç ayda dile getirdiği prensipler alt alta yazıldığında Başbakan çıkıyor.

O prensipleri yeniden hatırlayalım.

1. Genel başkan ve başbakan ayrı olmayacak.

2. Üç dönem kuralı kaldırılmayacak.

3. Emanetçi başbakan olmayacak. Bu tarife uyan isim Ahmet Davutoğlu.
 
Gül vekil olmadığı için başbakan olamıyor
 
Halihazırda mevcut adaylara bakıldığında şöyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Abdullah Gül, milletvekili olmadığı için başbakan olamıyor. Yine aynı şekilde Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu da vekil olmadıkları için denklemin dışına düşüyor. Dolayısıyla Gül, Kurtulmuş, Soylu ihtimali kendiliğinden devre dışı kalıyor.
 
Başbakan Erdoğan ‘emanetçi başbakan olmayacak’ sözü ve ‘üç dönem kuralının devam edeceği’ açıklaması dolayısıyla Bülent Arınç, Binali Yıldırım, Mehmet Ali Şahin isimleri de kendiliğinden elenmiş oluyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler