YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Bana her gün küfrediyorlar!
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı makamını sadece oraya geldiği zaman orada monşer gibi yönetmekle bu ülke yönetilmez" dedi.
Erdoğan: Bana her gün küfrediyorlar!
09 Temmuz 2014 / 17:34 Güncelleme: 09 Temmuz 2014 / 23:58

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası çerçevesinde Tokat Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap etti.

"Yeni bir milada hazırlanıyoruz, yeni bir dönüm noktasına geliyoruz" diyen Erdoğan, milletin içinden geldiğini, millete büyük hizmetler, yatırımlar kazandırdığını şimdi de millete hizmet yolunda bir başka safhaya geçtiğini ve bu yeni dönemde de Tokatlıların yanında yer alacağına inandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı makamını sadece oraya gelindiği zaman orada "monşer gibi yönetmekle" Türkiye’nin yönetilemeyeceğini, büyümeyeceğini ifade eden Erdoğan, "Bu gayret, sevda işi. Bu sevdanız, derdiniz olmazsa milletin derdiyle dertlenme kabiliyetin olmazsa bu ülkeye, millete bir şey veremezsin. Biz dertliyiz, dertli. Bizim sevdamız var. Biz tıpkı Ferhat gibi sevdalıyız. Ferhat, Şirin’e sevdalıydı dağları deldi, biz de Şirin’e sevdalıyız, işte Şirin karşımda. Onun için dağları delerek geliyoruz. Tüneller açarak geliyoruz, daha iyi olacak, daha güzel olacak inşallah" dedi.

Erdoğan, "Şu anda ana muhalefetin başına bakıyorsun, yavru muhalefete bakıyorsun, başbakana her gün küfrediyorlar, her gün hakaret ediyorlar. Dertleri ne? Söyleyeyim; adaylarına dediler ki, 'sen kibar ol, diğer yanını bize bırak', adaylarına onu söylediler. 'Biz başbakanı şöyle bir köpürtelim, onu gerelim.' Evet, Pensilvanya'dan da öyle bir nasihat aldılar" diye konuştu.

"Savunmasız insanlar ölüyor"

Demokrasinin standartlarını yükselttiklerini, özgürlükleri genişlettiklerini, baskılara, kısıtlamalara son verdiklerini inançların, değerlerin, kültürlerin tüm özgürlüklerin önündeki engelleri tek tek kaldırdıklarının altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Dış politikada içine kapanmış bir Türkiye vardı. Artık böyle bir Türkiye yok. Komşularına karşı, bölgesine karşı, dünyadaki gelişmelere karşı sessiz, duyarsız bir Türkiye vardı. İşte şimdi çıkmış adayların bir tanesi ne diyor, aman yarabbim 'Filistin meselesinde Türkiye tarafsız kalması gerekir' diyor. Şu hale bak. CHP'nin, MHP'nin adayı bunu söylüyor. İsrail bombaları yağdırıyor, savunmasız insanlar ölüyor, hala Filistin meselesinde tarafsız olacaksın diyor. Bu ne anlayıştır. İşte görev yaptığı yerdeki mantığı da buydu, anlayışı da buydu. Onun için de maalesef girdikleri hiçbir girişmede gelişme olmuyordu, netice olmuyordu. Biz iş bilenin kılıç kuşananın diyoruz. Bu yola böyle çıktık böyle devam ediyoruz. Kendi gölgesinde, kendi milletinden korkan uluslararası meselelerde, egemen güçlerin arkasına takılıp giden bir Türkiye vardı, o eski Türkiye idi. Şimdi de o eski Türkiye’nin markasıyla dolaşanlar, inanıyorum ki bizim milletimizin adayı olamaz. Çünkü bu millete o yakışmıyor.  Benim ecdadım farklıydı. Buradan Açe'ye donanma gönderiyordu, orada zulüm var diye. Bir zamanlar, biz de millet hem de nasıl bir milletmişiz gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz. Biz böyle bir milletiz. Bunu bir kenara koyabilir miyiz? Koyamayız."

"Bu millet içine kapanacak millet değil"

Marşta "Tuna Nehri akmam diyor etrafımı yıkmam diyor. Şanı büyük Osman Paşa Plevne'den çıkmam diyor" denildiğini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu millet içine kapanacak millet değil, bu millet komşularındaki zulme, bölgesindeki mezalime sessiz kalacak millet değil. Bu millet Gazi Osman Paşa'dan aldığı ilhamla Suriye'ye, Irak'a, Mısır'a, Filistin'e, her gün bombalanan mazlumların, gariplerin, şehitlerin diyarı Gazze'ye sırtını dönecek bir millet değildir. Benim dedelerim, atalarım, ecdadım at sırtında Malazgirt'ten yola çıkıp Avrupa içlerine kadar, Yemen'e kadar, Tunus'a kadar gidecek ama ben yanı başımdaki Irak'ı, Suriye'yi, Mısır'ı, Gazze'yi görmeyeceğim, duymayacağım, öyle mi? Evet, ey CHP, ey MHP siz adayınızla beraber gidin Esed'in yanında oturun, siz geçin orada oturun. Biz zalimlerle elle olmayız. O insanlarla biz de görüştük. Ortada o zaman bu yoktu. Ama zulüm başladığı anda her şey bitti. Tarih bize bunun hesabını sorar, ecdat bize bunun hesabını sorar, Gazi Osman Paşa'nın o aziz hatırası bize bunu sorar. Tarih boyunca hakkın, adaletin, barışın, mazlumun ve mağdurun yanında durduk, Allah'ın izniyle yeni Türkiye tarihinde olduğu gibi istikbalinde de hakkın yanında durmaya devam edecektir."

"Ben milletin tarafıyım"

"Bizim bir farklılığımız var, Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Abhaz'ıyla, Roman'ıyla, Boşnak'ıyla 77 milyon bizim canımız ciğerimizdir. Alevi Sünni ayrımı bizde yok" diyen Erdoğan, yaratılanı yaratandan ötürü sevdiklerini vurguladı.

Erdoğan, milletin bunun için kendilerini 8 seçimden birinci parti olarak çıkardığını belirterek, şöyle devam etti:

"Ben tarafım ama nerenin tarafıyım? Milletin tarafıyım. Bunu anlamakta zorlanan bazı zavallılar var, garipler var. Diyor ki 'bak hemen ayrımcılığa başladı.' İşte bu ifadeyi anlayamayacak kadar zavallısın. Milletin tarafında olan ayrımcı olur mu be? Millet kim? 77 milyon. Bunlara sorarsanız millet, onlar gibi düşünenlerdir. Biz, bu ülkede 77 milyonun tamamına 12 yıldır hizmet veriyoruz. Ayrım yapmadan, 780 bin kilometrekarenin tamamına ayrım yapmadan hizmet veriyoruz. Ayrım yapmadan. Bunlar çok önemli. Şunu çok iyi biliyorum. Tokat'ta, diğer 80 vilayette de CHP'ye, HDP'ye oy vermiş kardeşlerim partilerinden rahatsızlar. Mevcut yönetimler bu partilere tarihlerinin en sefil dönemlerini yaşatıyorlar. Koltuklarından kalkamıyorlar. CHP gitti Pensilvanya'nın dizinin dibine çöktü. Halen oradan işi irade etmeye çalışıyor. 30 Mart'ta milletten çok büyük ders aldılar ama ibret almadılar. MHP kendi iradesi yokmuş gibi, kendi politikası yokmuş gibi CHP'nin gölgesinde hareket ediyor, CHP'nin ve Pensilvanya'nın oyuncağı olmayı içine sindiriyor."

CHP'nin, işine gelince "Atatürk'ün kurduğu partiyiz", "91 yıllık partiyiz" dediğini ifade eden Erdoğan, CHP'nin, içinden bir cumhurbaşkanı adayı bulup bulamadığını sordu.

Bunun MHP için de geçerli olduğunu dile getiren Erdoğan, bu partinin her cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine verilen emri yerine getirdiğini, kendi içinden aday çıkaramadığını söyledi. Erdoğan, "Kendi içinden çıkan adayları dövdüler, dövdüler. Allah aşkına ülkücü camia kendi içinden, MHP içinden bir tane cumhurbaşkanı adayı çıkaramadı mı? Ben, ülkücü kardeşlerime sesleniyorum, MHP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum, CHP'ye gönel veren kardeşlerime sesleniyorum, BDP'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Erdoğan, bu milletin tamamının cumhurbaşkanı adayıdır. Bunu böyle biliniz" diye konuştu.

"Adaylarının millete hizmetle alakası yok"

"Bunların adaylarının filan ne siyasetle ne millete hizmetle alakası yok. Bunların böyle bir derdi de yok" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, bu ülkenin 81 vilayetinin neresinde ne olduğunu gayet iyi bildiklerini söyledi.

"Bir insan babasının memleketini bilmez mi? Bir kere oraya uğramaz mı?" diye soran Erdoğan, ''(Cumhurbaşkanı adayı Ekmelettin İhsanoğlu) Yozgat'a aday olunca ve adaylığından önce de bizim Adalet Bakanımızın ricasıyla gidiyor. Bu kadar." ifadesini kullandı.

Erdoğan, şunları söyledi:  "Bu vatanın topraklarını, bu toprakları eşmek, eşelemek böyledir. Buranın çamurunda büyüdük biz. Öyle yetiştik. Hiçbir zaman iğrenmedik ve bundan sonra da aynı şekilde yola devam edeceğiz. Biz, sizi seviyoruz. Biz, size efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geliyoruz. CHP'li kardeşim, 10 Ağustos'ta CHP'ye güçlü bir ders ver. MHP'li kardeşim, 10 Ağustos'ta MHP'nin bu yönetimine güçlü bir ders ver. HDP'li kardeşim, 10 Ağustos'ta Doğu ve Güneydoğunun CHP'si olan HDP'ye güçlü bir ders ver. Ben inanıyorum ki sadece AK Partililer değil bütün siyasi görüşlerden, Saadet Partisi'nden, Büyük Birlik Partisi'nden bu sürece, bu yolculuğa güçlü bir destek gelecektir. 12 yıl önce büyük Türkiye'nin, yeni Türkiye'nin hayalini kurduk. Bugün Allah'a hamdolsun bu hayalimize artık çok yaklaştık. Cumhurbaşkanlığı seçimi artık yeni Türkiye'nin ilanı olacak. Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanıyla inşallah Türkiye şaha kalkacak, Tokat şaha kalkacak. On yıllar boyunca 'halk anlamaz, halk bilmez, halk seçemez' dediler. Halk bal gibi her şeyi anlar, bal gibi her şeyi bilir, halk seçerse en iyisini seçer. Bakın siz 10 Ağustos'ta sadece bir cumhurbaşkanı seçmeyeceksiniz, 10 Ağustos'ta devletin artık yüzde yüz sahibi siz olacaksınız. Vekiller konuşmayacak, asıllar konuşacak, asıllar. 10 Ağustos'ta sizlerin oyuyla devlet millet kucaklaşacak, 10 Ağustos'ta artık devlet millet ayrımı ortadan kalkacak, devletle millet bütünleşecek. Halkın seçtiği bir hükümet, halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı inşallah Türkiyeyi çok daha büyük hedeflere ulaştıracak."

"Hiçbir yatırım yarım kalmayacak"

"12 yıl boyunca yaptığımız eserlerin tamamını tek tek saymaya kalksak inanın saatler yetmez" diyen Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilirse Tokat'ta yapılan tüm yatırımların takipçisi olacağını, hiçbir yatırımın yarım, hiçbir eserin atıl kalmayacağını dile getirdi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Cumhurun başkanı, cumhura hizmet yolunda, millete hizmet yolunda terlemelidir, koşmalıdır, hizmet üretmelidir. Bizim millete hizmet sevdamız, asla bitmeyecek. Bu sevda, inşallah cumhurbaşkanlığımızda da süratle devam edecek. Başlattığımız projeleri, tamamlayacağız. yeni dev projeleri, tek tek hayata geçireceğiz. Enteresan, İstanbul'da denizin altından Marmaray'ı yaptık. Bunu yapan biziz. Bununla ilgili ne Demirel'in ne Ecevit'in burayla ilgili en ufak bir katkısı yok. Biz başladık, biz bitirdik. İnsan biraz haya eder ama cumhurbaşkanı adayı beyefendinin bundan bile haberi yok. Şimdi iki katlı tüp, yine boğazın altından, otomobiller için, bunu da biz yapıyoruz. Başladık, önümüzdeki yıl onu da bitireceğiz. Yavuz Sultan Selim köprüsünü başladık, inşallah onu da bitireceğiz, önümüzdeki yılın sonunda. Bize bu yakışır. Şimdi 3. havalimanını yapıyoruz, başladık, o da hızla devam ediyor. Birileri engellemeye çalışıyor, biz ise bitirmeye çalışıyoruz. Farkımız bu. Bu iş, takip etmeden olmaz, koşturmadan olmaz. Yapacağız."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler