YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan Ban Ki-Mun ile görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinde, suriye'deki trajedi hakkında konuştu.
Erdoğan Ban Ki-Mun ile görüştü
23 Eylül 2014 / 05:41 Güncelleme: 23 Eylül 2014 / 05:43

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede terörle mücadele, Suriyeli mülteciler, uçuşa yasak bölge, Kıbrıs meselesi, Gazze, Ukrayna, Somali'ye insani yardım, medeniyetler ittifakı iklim değişikliği, Ebola salgını gibi konular ele alındı.

BM Genel Sekreteri Ban, Musul'da alıkonulan Türk vatandaşlarının salimen kurtarılmalarından dolayı Türkiye'ye tebriklerini iletirken Cumhurbaşkanı Erdoğan da MİT'in bu süreçte başarılı bir performans sergileyerek netice almayı başardığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u BM’nin bir bölgesel merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek, bu konuda verilen destekten dolayı Ban'a teşekkür etti.

Görüşmede, Erdoğan'ın ülke olarak 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi üyeliğine yönelik çalışmaları sürdürdüklerini, Medeniyetler İttifakı Girişimi’ndeki öncü rolü sürdürme konusunda kararlı olduklarına dikkati çektiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, terörle mücadele konusunda ise Irak ve Suriye’nin tek bir eylem alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaretle terör odaklarının beslendiği zemini kurutacak adımlar atılmasının önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için yaptığı harcamanın 3,5 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Erdoğan, bu trajediye son verme açısından uçuşa yasak bölge oluşturulması gerektiğini de vurguladı.

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak da Ban Ki-mun, Rum kesiminin lideri Anastasiades ile yaptığı görüşmeye dair bilgi verirken Cumhurbaşkanı Erdoğan da sürece ivme kazandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler