YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Aytaç ve Uslu için tedbir istedi
Başbakan Erdoğan'ın avukatları, Önder Aytaç ve Emre Uslu'nun yurtdışına çıkabilecekleri uyarısında bulunarak savcılıktan tedbir kararı isterken, Zaman yazarları Bülent Keneş ve Mehmet Kamış hakkında hakaret davası açtı
Erdoğan, Aytaç ve Uslu için tedbir istedi
30 Mart 2014 / 11:00 Güncelleme: 30 Mart 2014 / 10:45

Sabah'ta yer alan habere göre Başbakan Tayyip Erdoğan'ın avukatları, daha önce Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımlar nedeniyle suç duyurusunda bulundukları Önder Aytaç ve Emre Uslu hakkında bu kez Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'yurtdışına çıkabilecekleri ve bunun için tedbir alınması' talebiyle başvurdu. Başbakan Erdoğan, önceki gün de emekli istihbaratçı Ali Fuat Yılmazer hakkında yurt dışına çıkış yasağı talep etmişti.

Erdoğan'ın avukatları, Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş ile Zaman gazetesi yazarı Mehmet Kamış hakkında ise kısık sesiyle ilgili tweet atarak kendisine hakaret ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Başbakan Erdoğan'ın avukatları, Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Mehmet Ali Ethemoğlu'na sundukları dilekçede, Aytaç ve Uslu hakkıda daha önce Twitter hesaplarından "suç teşkil eden dinlemeleri yayımlamaları" gerekçesiyle yaptıkları suç duyurularını hatırlattı.

Avukatlar dilekçelerinde Dışişleri'ndeki casusluk faaliyeti ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığına da vurgu yapıldı. Önder Aytaç'ın, illegal dinleme internete düşmeden bir gün önce, Samanyolu TV'de, Suriye ile savaşa girilme ihtimali olduğu yönünde bilgisinin olduğunu söylediği" ifade edilen dilekçede şöyle denildi: "Uluslararası casusluk faaliyeti ile elde edilen gizli görüşme kayıtlarının YouTube'a konulan 'konu başlığı' ve şüphelilerin yürüttükleri psikolojik harp taktikleri içinde kullandıkları 'Başçalan' ismi ile yapılması ve en son bu casusluk olayını da sahiplenmeleri, casusluk faaliyeti hakkında önceden açıklamaları dikkate alındığında, bu suçun da olağan şüphelileri içinde olmaları muhtemeldir."

Dilekçenin ekinde, Aytaç ve Uslu'nun "basına yansıyan bilet örneklerinin" bulunduğu bildirilerek, "ileride soruşturmaların sonuçsuz kalmaması için şüpheliler ile ilgili gerekli tedbirlerin alınması" istendi. Başbakan'ın avukatları, Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş ile Zaman gazetesi yazarı Mehmet Kamış hakkında da tweetlerle Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Başbakanlık Başmüşaviri Mustafa Varank da kendisini gizlice dinlediğini ve izinsiz fotoğraflarını çektiğini belirttiği Zaman muhabiri Derviş Genç'ten şikayetçi oldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler