YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ile görüştü
Erdoğan, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ile görüştü
25 Haziran 2013 12:18
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüştü.

Başbakanlık Merkez Bina'da basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Jagland, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile çok olumlu görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin, Avrupa Konseyinin kurucu üyelerinden biri olduğunu hatırlatan Jagland, görüşmelerde Türkiye'de yaşanan son gelişmelerin de ele alındığını kaydetti.

Başbakan Erdoğan'la Türkiye ve Avrupa Konseyinin çalışmalarının nasıl daha güçlü devam ettirilebileceği konusunu da görüştüklerini ifade eden Jagland, "Avrupa Konseyinin Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyelik sürecinde, özellikle de üyelik müzakerelerinde yeni fasıllarının açılmasında önemli bir rolü, konumu olabilir, yardımcı olabilir. Hem Avrupa için hem de Türkiye için bu üyelik sürecinin, müzakere sürecinin devam etmesi hayatidir" dedi.

Jagland, Başbakan Erdoğan'ın da Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin hayati önemi bulunduğunu vurgulayarak, Avrupa Konseyinin özgün konumunun altını çizdiğini söyledi.

Görüşmede İçişleri Bakanı Muammer Güler ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı.

Jagland, Başbakan Erdoğan ile görüşme öncesinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile de bir araya geldi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler