YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Artık zamanı geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATV-A Haber ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Yeni anayasayı millete sunma zamanı gelmiştir. Bizim bu sistem krizinden kurtulmamız lazım" dedi.
Erdoğan: Artık zamanı geldi
18 Kasım 2015 / 21:20 Güncelleme: 18 Kasım 2015 / 22:05

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber canlı yayınında gündem başlıklarına dair merak edilen soruları yorumladı.

 'Yeni Anayasa'nın bir an önce millete götürülmesi gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yeni anayasayı millete sunma zamanı gelmiştir. Bizim bu sistem krizinden kurtulmamız lazım." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan hususlar şöyle:

"7 Haziran'da sandıktan koalisyon çıktı, rakamlar bunu söylüyor. Koalisyon bir kültürdür. Batı ülkelerinin birçoğunda var. Hayır'cılar türedi. 5 ay duraksama havası esti. Millet yeniden tercihini yaptı. İstikrar ve güven tercih etti.

Yüzde 41'den yüzde 49,5'a çıktı. Ben de partimizi bıraktığımda bu oranda bırakmıştım. Ben bu istikrar ve güven ortamımın hayırlı olmasını diliyorum.

Şu mutluluğumu paylaşmak istiyorum: G20'de yoğun bir tebrik aldım. Hem G20'deki performans hem de seçimler konusunda. Bunu gayet güzel bir şekilde değerlendirdik.

Milletimize yeni anayasa giderse, inanıyorum ki kabul eder.

Başkanlık sistemi konusunda da ben konuyu dile getirmeye devam edeceğim. Bundan neden çekiniliyor? Sistem krizi yatıyor, sorunların altında. Bu konu tartışılmalı. Zorla birileri dayanarak, istemeye istemeye, sanki bu benim şahsi meselem gibiymiş gibi davranıyor. Gazi Mustafa Kemal'in de uygulamalarında başkanlık sistemi vardı. 5 ay kaybettik, yazık günah."

G20'de bunu gördüğüm için çok mutlu oldum. Bir defa dünya ülkelerinin Türkiye'ye bakışındaki hava farklılaştı. Bir tarafta o G20'deki başarıyı gördüler, o organizasyondaki başarıyı gördüler. Bundan dolayı hem tebriklerini yaparken bir taraftan da bu seçim neticesiyle ilgili olarak bunu bütünleştirdiler. Bir tebrik yaptılar ve Türkiye'nin dünyadaki belirleyici rolü G20'de çok daha öne çıkmış oldu."

G20 Liderler Zirvesi

Yatırım, bakışı derin olanların işidir, başını kuma sokanların değil. Marmaray'da 100 milyon yolcu taşındı bu günde kadar.

Eyvallah, herkes Paris'i kınıyor da Ankara'da olan aynı şekilde kınanıyor mu acaba? Bizim derdimiz başka.

Ankara'daki saldırıda 2 dakikada 'Katil devlet', 'katil Beştepe' dediler. Hollande ile ilgili böyle bir şey duydunuz mu? Ya bunlar bunu yapıyor da ülkemin medyası denen bunu yapmıyor? En ufak bir olaydan, yağ çıkarmaya çalışıyorlar. Her yerde faturayı develete çıkarmak olmaz. Biz milli duruş sergilemeliyiz.

Bir yerel yönetim, kendi bölgesini terör estirmek için deliş deşik eder mi? Bu, ilçe halkına zulümdür. İçlerine de bombalar yerleştiriliyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edildiği anda bütün aramalar devam ettirilecek. Sonuç alınıncaya kadar ara verilmeyecek. Neden yapıyoruz bu sokağa çıkma yasaklarını? Vatandaşımız için.

Her iş adamı yanına bir genç alsa, bu büyük bir işsizlik konusunu çözüme kavuşturur. Bu çok zor değil.

Islıklı protesto

Bir ülkenin milli marşına tahammül edemeyecek bir millet değiliz. Bunları çözmemiz lazım. Çipras'a da bunları söyledim. Bizim başka ülkelerle mukayesemiz asla olmamalı. Bunu yapanlar da nefislerini tatmin etmiştir, bu millete saygı duymaları gerekir.

Teröristi cici çocuk olarak gösteriyor, bir bakıyorsun Kandil'de.

İnşallah, yeni kabineyle birlikte icraat, icraat, icraat.

Putin'e söyledim: Siz Halep'e bomba attınız. DAEŞ'e saldıracağınıza ılımlı muhalefete saldırıyorsunuz.

Savunma sanayinde hem yerli olsun istiyoruz, hem uzun menzilli olsun istiyoruz. Biz iptalle bu adımı attık. Bize en iyi savunma taarruzla yapılır denmişti. Taarruz iyi olursa savunma da olur.

Paralel yapı

Onlar bana ihanet etti. Devlete ciddi yerleşim olmuş. ABD'de mafya yapılanmasına gidilmiş.
Bölücü terör örgütünün uzantılarıyla el ele verenleri bu ülke affetmeyecek."

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler