YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Artık Cumhuriyetin sahibi milletimizin ta kendisidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Cumhuriyet Mitingleriyle milletin kazanımları yok edilmeye çalışılıyordu. Cumhuriyetle ilgisi olmayanlar bu kavramın içini boşaltıyordu. Artık cumhuriyetin sahibi milletimizin ta kendisidir" dedi.
Erdoğan: Artık Cumhuriyetin sahibi milletimizin ta kendisidir
28 Ekim 2015 / 12:56 Güncelleme: 28 Ekim 2015 / 13:23

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 81 ilden gelen vatandaşlara resepsiyon verdi

29 Ekim resepsiyonunda konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum

Bu coğrafyadaki bin yıllık varlığımızın her döneminde olduğu gibi, Cumhuriyet döneminde de ülkemizin bütünlüğünü, şehitlerimizin canları, gazilerimizin fedakarlıklarıyla ayakta tutuyoruz.
Tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Mekanları inşallah cennet olsun.

Milletimiz kararını ortaya koymuştur

Bu yıl Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun, 716. yıldönümü, aynı zamanda Anadolu Selçuklı Devleti'nin kuruluşu'nun 940. yıldönümünü ifa ediyoruz. Kendini köklerinden koparmak isteyenlere karşı içlerinden çıkanı destekleyerek milletimiz kararını ortaya koymuştur.

Cumhuriyet öyle bir şeydir ki tadından yenmez...

Eski milli eğitim bakanlarından rahmetli Tahsin Bangıoğlu, tek parti döneminde bir Cumhuriyet Bayramı'nda konuşma yapar. Selamlamadan sonra konuşmaya 'Cumhuriyet öyle bir şeydir ki..' diye başlar. Fakat devamını getiremez. Rahmetli Bangıoğlu, sözünün devamına şu şekilde devam etmek zorunda kalır 'Cumhuriyet öyle bir şeydir ki tadından yenmez'.

Cumhuryet adına milletin iradesi yerle bir edilmeye çalışılıyordu

Yarın ki törende, aynı orkestra kendi kültürümüzün bir yorumu olan Ulvi Cemal Erkin'in Köçekçesi'ni icra edecek. Kılık kıyafeti ile kültürü, müziği ile tanımadıkları bir millet modeli dışındakileri yok saydılar. Miiletin bir tarafta Cumhur'un başka tarafta olduğu anlayış geride kaldı.. Cumhuriyet adına milletin iradesi yerle bir edilmeye çalışılıyordu! Cumhuriyet Mitingleriyle milletin kazanımları yok edilmeye çalışılıyordu. Cumhuriyetle ilgisi olmayanlar bu kavramın içini boşaltıyordu.

Şu gördüğünüz sarımsı renkler var ya...

Şurası hep altın kaplı bakın görüyorsunuz. Şu gördüğünüz sarımsı renkler var ya onu hep altın zannediyorlar. Biliyorsunuz kullandığımız klozetler de hep altın kaplama. Geçmişte Cumhurbaşkanlığı makamı sadece belirli kişilerin girdiği bir yerdi. Ancak şimdi Türkiye'nin her yerinden vatandaşların geldiği, ağırlandığı bir yerdir.

Artık cumhuriyetin sahibi milletimizin ta kendisidir

Bu buluşmamız, cumhuriyetin sahibinin şu veya bu kurumun değil bizzat cumhurun olduğunun göstergesidir. Artık cumhuriyetin sahibi milletimizin ta kendisidir. Sembolü de, işte bu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'dir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler