YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Amaç eski Türkiye'yi diriltmek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KTÜ'nün akademik yılı açılış töreninde konuştu. Son günlerde yaşanan şiddet olaylarının amacının Kobani olmadığını söyleyen Erdoğan, asıl amacın Eski Türkiye'yi diriltmek olduğunu belirtti.
Erdoğan: Amaç eski Türkiye'yi diriltmek
10 Ekim 2014 / 17:32 Güncelleme: 10 Ekim 2014 / 17:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bölücü terör örgütü bu işin baş sorumlusudur. Yani o çocukların eline molotofları verenler, taşları verenler bunlarla beraber hatta silahı verenler, işte polisimizi, polislerimizi şehit edenler ortada. Bütün bunlara karşı polisimiz ne yapacak, hala kalkan mı tutacak  Kusura bakmasınlar, kimse de bu konuda bize akıl vermesin. Artık ne polisimizin ne askerimizin kalkanla bu işin önüne geçmesi mümkün değil. Gereği neyse askerimiz de polisimiz de bundan sonra onu yapacaktır."

Bunlar olmadığı sürece biz burada yer alamayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Biz Amerika'ya da söyledik, üç şeyi halletmediğiniz sürece bu işin içinde olmayız. Bir, uçuşa yasak bölge ilan edilecek. İki, güvenli bölge ilan edilecek. Üç, eğit-donat yapacağız. Bunlar başarılması halinde yaparız. Önemli olan bir şey daha var, o da bir defa Suriye'deki rejime yönelik adımları da kararlı bir şekilde atacağız. Eğer bunlar hedeflerin içinde varsa böyle bir şeye olumlu bakabiliriz. Bunlar olmadığı sürece biz burada yer alamayız, rol alamayız.''

"Devlet terörünün başı da Esed'tir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Şu anda Türkiye'de bakıyorum ki bazı siyasiler çıkmış şunu konuşuyor, 'Tezkereye oy vermedik ama yeni bir tezkere'. Nedir  'Sadece Kobani'ye yönelik bir tezkere yapabiliriz'. Ya insaf be. Şimdi Kobani'den 200 bin insanı Türkiye evine almış onlara ev sahipliği yapıyor ama sen 200 bin insanı öldüren Esed'i korumak için mi bunu yapıyorsun  Suriye'de devlet terörü var ve bu devlet terörünün başı da Esed'tir."

Şiddetin asıl nedeni...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Birkaç gündür eski Türkiye'yi diriltmek adına yeni birtakım girişimlerin sahnelendiğini görüyoruz. Dikkatinizi çekiyorum, birkaç gündür sergilenen şiddet eylemlerinin arkasında sadece bir örgüt, sadece bir siyasi görüş yok. Baktığınızda eski Türkiye'nin tüm aktörlerinin açık ya da gizli şekilde bu şiddet eylemlerine destek verdiğini görüyorsunuz.''

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları,

- Üniversiteler çatışmalarla, yasaklarla, kısıtlamalarla, ikna odaları ile gündeme geliyordu. İdeolojik saplantıların adete merkezi gibi gündeme geliyordu.

- Şimdi özüne uygun birer akademik merkez halini aldı. Aslı vazifesi olan eğitim ve bilim yuvası olması için çalışıyoruz.

- Askeri ve sivil bürokrasi kendi alanına yoğunlaştıkça Türkiye ekonomisi büyümüştür.

- Artık başörtüsü ile sakalla, bıyıkla değil eğitimle ilgilenen üniversitelerimiz var.

- Eski Türkiye'de belli zümreler kazanırken millet hep kaybediyordu. Yeni Türkiye'de millet kazanırken kaos lobisi, faiz lobisi, kan lobisi kan kaybetmektedir.

- Son günlerdeki şiddettin nedeni asla ve asla Kobani değildir, eski Türkiye'yi diriltme çabasıdır.

- Gerek IŞİD tehdidine gerek PKK terör örgütünün tehditlerine direnen ülke Türkiye'dir.

- Havadan bombalamakla bu işi çözemezsiniz. Biz bunları söyledik karadan mücadele etmedikçe bu IŞİD bitmez.

- Suriye'de devlet terörü var bunun başı da katil Esed'tir. Muhalefet bunu korumak için farklı öneriler sunmakta.

- Bölücü terör örgütü bu işin baş sorumlusudur. Polisimiz şehit edenler ortada. Polisimiz ne yapacak. Kusura bakmayın kimse akıl vermesin. Gereği ne ise bundan sonra polisimiz ve askerimiz yapacaktır.

- Okulları yakıyorlar, hastaneleri yakıyor, vatandaşların Kürt vatandaşların araçlarını yakıyorlar.

- Malum parti eski Türkiye aktörlerinin oyuncağı oldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler