YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Altay yakında seri üretime geçecek!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da IDEF 2015 12’nci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nın açılışında konuştu.
Erdoğan: Altay yakında seri üretime geçecek!
05 Mayıs 2015 / 12:03 Güncelleme: 05 Mayıs 2015 / 12:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hazır alımdan ortak üretime, oradan kısmi tasarım aşamasına gelen savunma sanayimizde bundan sonraki hedefimiz, özgün tasarımdır. Şu andaki tüm projelerimiz de buna yöneliktir" dedi.

Savunmada dışa bağımlılıktan kurtulacağız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milli savunma sanayimizi kurma çalışmalarımızda 2002 yılına geldiğimizde dışa bağımlılık oranımız hala yüzde 80'ler düzeyindeydi. Bugün savunma sanayi ihtiyacımızın yüzde 54'ünü kendi imkanlarımızla karşılar hale geldik. Amacımız, 2023 yılına geldiğimizde savunma sanayimizi dışa bağımlılıktan tamamen kurtarmaktır" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları,

- Bugün savunma sanayi ihtiyacının yüzde 54'ünü kendimiz karşılar hale geldik.

- Savunma sanayimizin yıllık geliri 5 milyon doları aştı.

- Altay tankı ile ilgili çalışmalarda sona gelindi yakında seri üretime geçilecek.

- Ülkemize sığınan misafirlerimiz için yaptığımız harcama 5,6 milyar doları buldu. Kendilerine sığınmak üzerine gemilerinin Akdeniz'de batmalarına ve ölmelerine kayıtsız kalıyorlar.

- Umut yolcularının kıyıda imha edilmesini teklif dahi eden ülkeler var. Bu şekilde dünyanın güven ve huzurun sağlayamazsınız.

- Çözüm yangına sırtını dönmek değil, işbirliğiyle bu yangını söndürmenin yollarını aramaktır. Yoksa o yangın sizi bulur. size gelir.

- Dünyada bir kişinin ölümünden göz yaşından daha önemli bir şey yok. Vatanınızı ve insanınızı savunmak ve tedbirleri almak hakkımız ve görevimizdir. Dünyada saldırganlar oldukça savunma her zaman olması gereken  bir durum.

- Biz sanayimizi kendimiz için değil kardeşlerimiz ve dostlarımız içinde destekliyoruz. Sadece ürün satmanın peşinde değiliz.

- Biz uzun vadeli işler yapmayı projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu fuar ülkemize ve dünyaya hayırlı olsun.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler