YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: Akdeniz'de Ege'de ölen insanlığın vicdanıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan mülteci sorunu ile ilgili başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında Tolstoy'un "Hayatta en önemli uğraş iyiliktir" sözlerine de yer verdi.
Erdoğan: Akdeniz'de Ege'de ölen insanlığın vicdanıdır
23 Eylül 2015 / 11:40 Güncelleme: 23 Eylül 2015 / 12:25

Erdoğan, Moskova Merkez Camii'nin açılışını gerçekleştirmek için Rusya'da. Erdoğan, Rus lider Vladimir Putin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve diğer birçok liderler açılışı gerçekleştirdi.

Açılış ilk olarak Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Tövbe süresinin şu ayetleri okundu; ''Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.''(Tövbe 18)

Yapımı 7 yıl süren cami Moskova'nın en büyük camisi. 10 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek. Osmanlı mimarisini andıran cami Türkiye ve Rusya'nın ortak girişimi ile inşa ettirildi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları,

Bu cami barışa katkı sağlayacak

Hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Moskova Merkez Camii'nin açılışı vesilesiyle sizlerle bulunmanın memnuniyetini özellikle ifade etmek istiyorum Diyanet İşleri Başkanlığı'mız ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın katkısı milletimiz için bir bahtiyarlık eseridir. Camimizde yapılacak ibadetlerin, edilecek duaların Allah katında makbul ve karin olmasını diliyorum. Moskova Merkez Camii'nin bugün ihtiyaç duyduğumuz barışa katkı sağlamasını Allah'tan temenni ediyorum.

Dünyada bu durumun tam tersi yaşanıyor

Farklı inanç ve kökene sahip farklı insanların aynı yerde yaşamasına Rusya önemli bir örnektir. Biz bu güzel manzara karşısında memnuniyetimizi ifade ederken malesef dünyanın pek çok yerinde tam tersi görüntüler yaşanıyor. İsrail'in Filistinlilere uyguladığı ayrımcı politikalar tehlikeli bir yere doğru götürülüyor. Bilhassa Suriye, Irak, Mısır, Libya, Yemen, gibi yakın çevremiz ile bu bölgelerden kaçan insanların yöneldiği Avrupa sınırında tüm insanlığı utandırması gereken hazin manzaralar yaşanıyor.
İnançları kökenleri ve bölgelerinin ötesinde insanların haklarından mahrum bırakılmasını görmekten dolayı üzüntülüyüz. Akdeniz'de Ege'de ölen, mağdur olan zarar gören insanlığın vicdanıdır, insanlığın ta kendisidir.

Tüm dünyaya Tolstoy'un mesajını iletmen istiyorum

Ben bu vesileyle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyaya Tolstoy'un şu güzel mesajını iletmek istiyorum "hayatta en önemli uğraş iyiliktir". Tolstoy başka bir hikayesinde de art niyetle yakılan ateşin, o evle birlikte tüm köyü de yok edebileceğini söylüyor.

Mülteci sorununu sınırı kapatmakla çözülmez

Bölgemizde yaşanan hadiselere de bu açıdan bakmalıyız. Ortadoğu'da yaşayan ateşi iyilikle adaletle vicdanla söndürmeye çalışmalıyız. İşte biz bunun için sınırlarımıza gelen 2 milyon mağduru hiç tereddüt etmeden kabul ettik. Bu insanlara 4 yıldır her türlü hizmeti yapıyoruz. Mülteci sorununun çözümü, sınırları kapatmaktan veya bu insanları denizlerde ölüme terk etmekten değil, ülkelerini onlar için yeniden yaşanabilir yerler haline dönüştürmekten geçiyor.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler