YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan açıkladı: TSK'da devrim gibi düzenlemeler!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askeri okulların kapatılacağını ifade ederek, Kara, Hava ve Deniz harp okullarının Milli Savunma Üniversitesi altında bir araya geleceğini ifade etti.
Erdoğan açıkladı: TSK'da devrim gibi düzenlemeler!
30 Temmuz 2016 / 22:27 Güncelleme: 30 Temmuz 2016 / 23:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Askeri okullar kapatılacak. Askeri okulların kapatılmasıyla birlikte tüm okullardan, liseler, mesleki okullardan rahatlıkla Harp Okullarına giriş olacak. Fakat Harp Okullarının üzerinde bir çatı oluşacak" dedi.

HARP OKULLARI MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİNİN ALTINDA OLACAK

Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Milli Savunma Üniversitesinin altında Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Deniz olacak. 

Bütün bunlarla beraber bir şey daha olacak. Kurmay, kıdem bunların hepsi gidiyor.

Peki ne olacak  Kara, hava, deniz, buralarda okuyanların hepsi lisans öğrencisi. Lisansüstü, kurmaylık yerine geçmiş olacak.

JANDARMA AKADEMİSİ KURULACAK

Jandarma Akademisi kurulacak. Bu akademi, ciddi bir eleman yetiştirme merkezi haline gelmiş olacak. 

Bu süreçte bir başka adım ise bütün askeri hastaneler Sağlık Bakanlığına bağlanacak. Sağlık Bakanlığı, buranın işletmesini ve yönetimini tamamen kendisi ele alacak.

TESANELER MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NA BAĞLANACAK

Tersaneler, hepsi aynı şekilde Milli Savunma Bakanlığına bağlanacak. Asker kendi işini yapsın. Tersaneler vesaire bunları biz özel sektör olarak çok daha başarılı bir şekilde yürütme şansına sahip olduğumuz gibi bunu Milli Savunma Bakanlığı aynı zihniyet, aynı kabiliyetle çok daha başarılı bir şekilde yapar ve dört senede, beş senede bir fırkateyn üreteceğiniz yerde bunu gelir iki senede, iki buçuk senede üretirsiniz.

KUVVET KOMUTANLIKLARI MİLLİ SAVUNMA BAKANI'NA BAĞLANACAK

Kuvvet komutanlıklarının hepsi Milli Savunma Bakanımıza bağlanacak. Bakanlığa değil, Milli Savunma Bakanımıza kuvvet komutanlarımız bağlanacak.

Bu arada şu anda muhalefetteki siyasi partilerin liderleriyle de görüşmeler yapılıyor veya yapılacak, onlarla da küçük anayasa paketi eğer gerçekleştirilebilirse, Genelkurmay Başkanı, MİT, bunlar da Cumhurbaşkanına bağlanacak. Böyle bir adımı atacağız.

JANDARMAYA ER VE ERBAŞ ALINMAYACAK

Jandarma'ya artık er ve erbaş alınmayacak, Jandarma tamamen profesyonelleşecek. İhtiyaç olduğunda uzman er-erbaş alacak.

Jandarma Akademisi kurulacak. Bu akademi, ciddi bir eleman yetiştirme merkezi haline gelmiş olacak. 

Bu süreçte bir başka adım ise bütün askeri hastaneler Sağlık Bakanlığına bağlanacak. Sağlık Bakanlığı, buranın işletmesini ve yönetimini tamamen kendisi ele alacak.

Çok mühim
 // Rasim DUMAN
Muhterem Ali bey kardeşimin yorumuna aynen iştirak ediyorum. Jandarma'da artık askerî rütbeler, hatta askerî merâsim ve ritüeller bile olmamalı. İsmi "Kır polisi" olmalı, rütbeler, mevcut emniyet teşkilâtındaki ile aynı olmalı. Üniformalar, askeri tedâi ettirecek şekil ve renkte olmamalı. Komuta kademesi asker kökenlilerden değil, Emniyet'ten veya Mülkiye'den "yatay geçiş" yapanlardan teşkil edilmeli. Geçiş dönemi için belli bir süre tanınabilir, ona bir sözümüz yok....
31 Temmuz 2016 Pazar 12:13
 // Hayrettin pasa
Merak etmeyin endiselenmeyin turk ordusunu ve milletin gucunu gorenler orduyu yenemeyiz dediklerinden icten saldirdi mlli olsun kime baglanirsa baglansin bu millet dara dusunce hepsi orgeneral oluyor Allah var gale yok...
31 Temmuz 2016 11:09
ala basiretsizlikte âlâ
 // ali
jandarmamın asker niteliği kaldırılmalı. diğer kuvvetlerle 'askerlik'ortak özelliği bir arada tutar onları. akşam orduevinde beraber olacaklar, lojmanda, kantınde bir olacaklar. aynı garnizon kumandanı hükmedecek. bu özelliği diğer kuvvetlerle sıkı fıkı yapar jandarmayı. çabucak kaynaşır ne iş yapsalar yanlarına alırlar. hani iki sene öncede içişlerine bağladıydınız ne oldu ? jandarma üs oldu darbeye. basiretsizliğin alemi yok....
31 Temmuz 2016 09:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler