YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: AB'nin önündeki siyasi engelleri kaldırın
Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Tusk ile bir araya geldi. Görüşme sonrası Erdoğan ve Tusk bazı açıklamalarda bulundu. Erdoğan; AB müzakerelerinin siyasi engellerden arındırılması gerektiğinin altını çizdi.
Erdoğan: AB'nin önündeki siyasi engelleri kaldırın
05 Ekim 2015 / 17:37 Güncelleme: 05 Ekim 2015 / 18:54

AB üyelik süreci suni engellerden arındırılmalı

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Bölgesel sorunların arttığı bir dönemde bu ziyaret ayrı bir anlam taşıyor. AB ile diyalog ile istişarelerimizin iki taraf için de faydalı olacağını düşünüyorum. Avrupa'nın kaderini ve geleceğini Türkiye'den ayrı düşünmek imkansızdır. AB üyeliğinin bizim için stratejik bir tercih olduğunu yine vurguladık. AB ile müzakere ile sürecinin suni siyasi engellerden arındırılmasını tekrar belirttik. Özellikle vize serbestisi diyalogunun geliştirilmesi gerektiğini söyledik. Bu konularda sayın Tusk ile mutabıkız.

Her türlü iş birliğine açığız

Suriye krizinin sebep olduğu sığınmacı akını ile AB ülkelerinin daha yoğun şekilde bu sorunla yüzleştiğini görüyoruz. Avrupalı dostlarımız bu konuda ortak bir tutum belirleme çabası içindeler. Türkiye olarak bu konuda her türlü iş birliğine açık olduğumuzu belirttik.

Mücadelemiz terör ile

"Mücadelemiz bir etnik kökene karşı  değildir. Bizim mücadelemiz terörün belini kırmaktır.  2012'den bu yana birlik ve beraberlik için mücadele ediyoruz. Terör örgütünün Avrupa'daki kara propagandaya inanmamak gerekir. Teröre karşı tüm ülkeler birlikte hareket etmelidir."

Mülteci krizinin çözülmesi için 3 öneri

Mülteci krizinin sebebinin Esed rejimi olduğunun bilinmesini isterim. Eğer mülteci sorununu engellemek istiyorsak atılması gereken 3 adım var. Bunun bir tanesi eğit-donattır. 2. terörden arındırılmış bölgedir. 3.'sü de uçuşa yasak bölgedir.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler