YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: AB tarafından verilen sözler tutulmadı
Erdoğan: AB tarafından verilen sözler tutulmadı
20 Eylül 2016 23:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Suriye krizinin başından beri yalnız bırakıldığını ifade ederek, "AB tarafından ülkemize verilen sözler tutulmadı. Bunun üstesinden geliriz ve geleceğiz. Ancak AB bunun hesabını veremez" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM mülteciler zirvesinde konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

NEDEN GEÇ KALDIĞIMIZI GELECEK NESİLLERE İZAH EDEMEYİZ

Avrupa ülkelerine gitmek için ölümüne yolculuğu göze alan bir mültecinin kucağında çocuğuyla beraber umuda koşarken ayağına takılan çelmeyi de hatırlıyor olmalıyız. Bunlar biraz önce ifade ettiğim yüzbinli milyonlu rakamların sadece birer örneğidir.

Uluslararası toplum bu süreçte sadece insani ve vicdani değerlere sahip çıkamayarak maalesef çok kötü bir sınav verdi. Bebeklerin, kadınların sivillerin öldüğü, öldürüldüğü bir dünyada kimse masum kalamaz.

Geçen her gün ve her saat bu insani ve ahlaki yıkımın daha da arttığını biliyoruz. Zaten çok geç kaldığımız bu krizleri durdurmak için hemen derhal ve kararlı bir tavırla harekete geçmeliyiz. Aksi takdirde imkanımız olduğu halde zulümleri önlemek için neden geç kaldığımızı gelecek nesillere ve tarihe anlatamayız ve izah edemeyiz.

SIĞINMACILARI KAMP HAYATINA MAHKUM ETMEK İSTEMİYORUZ

Herkese aynı duyarlılıkla yaklaştık. Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların her tyürlü ihtiyacını karşılamya deavm ediyoruz. Mülteciler için harcamamız 12 milyar doları aşmış durumdayız. Tüm düynadan aldığımız toplam destek sadece 512 milyon dolardır.

Sığınmacıları kamp hayatına mahkum etmek istemiyoruz. Çadır kentlerde bu süreci devam ettirmek istemiyoruz.

3 milyonun içerisinden 300 bini çadır kentlerde misafir edilirken diğerleri de evlerde kalmaktadır. Kendi ayakları üzerine durabilmelerini sağlamak için çalışmalarına izin veriyoruz ve vatandaşlık süreçlerini de başlatmış vaziyetteyiz.

15 BİNE YAKIN SURİYELİ'Yİ ÇALIŞMA HAYATINA DAHİL ETTİK

Sosyal risk problemi de meydana getiriyor. Bu riski aldık vepişman değiliz. 15 bine yakın Suriyeli'yi çalışma hayatına dahil ettik. G20 toplantılarında bu konuyu gündeme getirdik. Küresel göç ve kalkınma forumu dönem başkanlığımız süresinde farkındalık yaratacak çalışmalar yürüttük.

DÜZENSİZ GÖÇÜN DÜZENLENMESİNE YÖNELİK ADIMLAR ATIYORUZ

Mültecilerin yeniden yerleştirilme programlarıyla başka ülkelerde yaşama fırsatına sahip olmaları da diğer önemli konudur. Sınırlarımız içindeki Suriyelilere koruma sağlarken düzensiz göçün düzenlenmesine yönelik somut adımlar da atıyoruz. AB ile önemli bir işbirliği çerçevesi geliştirdik. Yük ve sorumluluğu paylaşarak karşılıklı taahhütlerde bulunduk.

AB TARAFINDAN ÜLKEMİZE VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

2015 Ekim'inde 7 bin olan düzensiz göç rakamını son aylarda 50'ye kadar düşürmeyi başardık. AB ile mutabakatı çerçevesindeki görevlerini başarıyla yerine getirdiğimizi gösteriyor. AB tarafından ülkemize verilen sözler tutulmadı. Suriye krizinin başından beri yalnız bırakılan Türkiye bir kez daha aynı akıbetle karşılaştı. Bunun üstesinden geliriz ve geleceğiz. Ancak AB bunun hesabını veremez."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler