YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: AB ile ortaklığımız büyük önem taşıyor
Erdoğan: AB ile ortaklığımız büyük önem taşıyor
05 Ekim 2015 16:02
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terörizm ve düzensiz göçle mücadele konularında AB ile işbirliğimiz hayati önem taşıyor. Bu bakımdan 31 nolu fasıl önem arz ediyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika Şirketler Federasyonu (FEB) tarafından düzenlenen yüksek düzeyli iş toplantısında yaptığı konuşmada, AB üyeliğinin Türkiye'nin en önemli uluslararası önceliği ve stratejik tercihi olduğunu söyledi. 

Erdoğan, Türkiye'nin bulunduğu bölgedeki krizlerin, güvenlik ve dış politika alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesini her zamankinden daha gerekli kıldığını dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Terörizm ve düzensiz göçle mücadele konularında AB ile işbirliğimiz hayati önem taşıyor. Bu bakımdan 31 nolu fasıl da önem arz ediyor yani Dış Güvenlik ve Savunma Politikası Faslı'nın açılmasına çok ama çok önem veriyoruz. Geri kabul anlaşması ve vize serbestisi hususlarının da dahil olduğu, 24 nolu Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Faslı kapsamına giren konularda daha yoğun işbirliğine ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bu işin adeta biz pratiğini yaşıyoruz. Asıl bu işi yaşayan biziz. Terörle adeta iç içe olan, onunla savaş veren biziz. Bu faslın en kısa sürede müzakerelere açılmasını istiyoruz. Bir üye ülkeden kaynaklanan siyasi tıkanıklık böylesi önemli bir konuda, daha fazla işbirliğine engel olmamalıdır" şeklinde konuştu.

Bölgesel gelişmeler ışığında 15 nolu Enerji Faslı'nın müzakereye açılmasının hem Türkiye'nin hem AB'nin yararına sonuçlar getireceğini belirten Erdoğan, "Enerji faslının günahı vebali bizim boynumuzda değil. Niye? Biz ne söylenmişse onu yaptık" dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim yaklaşık bin 850 kilometrelik bir transit noktasında, bu konuda Nabucco'ya verdiğimiz sözümüz var. Bundan caymış değiliz. Tedarik nereden gelecek? AB bu tedariki halledemedi. Türkmenistan dedi, oradan da halledemedi. Mali noktada, altyapı yatırımı konusunda AB bunu halledecekti, bu konuda da bir şey yok. Öyleyse Nabucco nasıl halledilecek? İmzayı atalı kaç yıl oldu ama hala iş ilerlemedi."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler