YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan AB için değişmek zorunda!"
Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Başbakan'ın 'Bu Tayyip Erdoğan' değişmez' sözünü hatırlattı ve "Bu, tehlikeli bir tehdit. Çünkü, Türkiye'yi AB'den ve AB değerlerine saygıdan uzaklaştırmak istemiyorsa değişmek zorunda." dedi.
"Erdoğan AB için değişmek zorunda!"
12 Haziran 2013 / 17:55 Güncelleme: 12 Haziran 2013 / 17:56

AP'nin Türkiye konulu oturumunda konuşan Erdoğan, "Evet, son seçimde çoğunluk Erdoğan'ı destekledi. Belki bugün de destekliyorlar, bilmiyorum. Ama Erdoğan'a oy veren birçok kişi bugün onun yanında değil ve Taksim Meydanı'nda gösteri yapıyorlar." iddiasını ortaya attı.

Erdoğan'ın siyasi kariyerine özellikle başbakan olduğunda derin devletle mücadele etmek için başladığını söyleyen Swoboda, "Askerleri geriletti ve bu iyi bir şeydi. Fakat şimdi özellikle polisi barışçıl göstericilere saldırmak için kullanması garip." diye konuştu. Olaylara sivil polislerin de müdahale ettiğini belirten Swoboda, "İşte derin devlet hâlâ burada ve Erdoğan da bu aleti kullanıyor." ifadelerini kullandı.

"23. ve 24. fasıllar hemen müzakereye açılmalı"

Bu süreçte Türkiye ile ilişkileri daha da yoğunlaştırmak gerektiği görüşüne katıldığını ifade eden Swoboda, "Yargı ve Temel Haklar" ile "Adalet, Özgürlük ve Güvenlik" fasıllarının müzakerelere hemen açılmasını istedi. Hannes Swoboda, "Çünkü bu konular Türk hükümetini sınamak için gerekli. Avrupa değerleriyle hareket edecekler mi yoksa etmeyecekler mi?" dedi.

Türkiye'de hapiste olan gazeteci sayısına dikkat çeken Swoboda, bunun demokrasi ile telif edilemeyeceğini dile getirdi.

Swoboda, gençlere bu şekilde müdahale edildiği Türkiye'nin Arap ülkelerine nasıl bir rol model oluşturabileceğini de sorguladı. Swoboda, "Evet, Türkiye'yi istiyoruz. Ama bugünün Erdoğan'ı tarafından temsil edilen Türkiye'nin Avrupa'da yeri olamaz. Türkiye'yi değiştirmek için Bay Erdoğan kendisini de değiştirmeli." ifadelerini kullandı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler