YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: 400'ü verin Yeni Türkiye'yi birlikte kuralım!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'da toplu açılış töreninde konuştu. Türkiye'deki mevcut sistemi eleştiren Erdoğan Türkiye'nin Başkanlık sistemine geçme vaktiğinin geldiğini söyledi. Erdoğan konuşmasında içgüvenlik paketine dair de açıklamalarda bulundu.
Erdoğan: 400'ü verin Yeni Türkiye'yi birlikte kuralım!
20 Şubat 2015 / 14:26 Güncelleme: 20 Şubat 2015 / 15:38

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Meşveret, istişare elbette olacak ancak davulu seçtiğiniz kişinin boynuna asıp, tokmağı millete karşı sorumsuz güçlerin eline teslim ederseniz, işte o sistem teklemeye başlar, yürümez. Onun için de yürümedi. Bak şimdi bu aralar şu Meclis'in haline bakın Meclis'te neler oluyor, yakışıyor mu, oluyor mu, bu doğru bir gidiş değil. Ülkemizde 1960 Anayasası ile böyle bir sistem kuruldu, bu sistem huzur getirmedi.''

Bunun adı da Başkanlık sistemidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye'nin daha hızlı karar almasını, daha süratli iş yapmasını sağlayacak bir yönetim sistemine ihtiyacı var. Bunun adı da başkanlık sistemidir, bunun adı da liderlik sistemidir. Esasen bizim kadim devlet geleneğimizdeki yönetim sistemi de budur. Adı ne olursa olsun, bizim tarihimizde milletin kahir ekseriyetinin desteğini, tasvibini, rızasını almayan yöneticilerin devletin başında kalmasının mümkün olmadığını görüyoruz."

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları,

- Ebediyete intikal eden değerli kardeşimiz merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun anneleri rahmet, ailesine başsağlı diliyorum

- 11 ay sonra Elazığ'a geldim. Elazığ geliştikçe gelişiyor. Tüm bu eserleri kazandıranlara teşekkür ediyorum.

- Bizim milletimiz ağaçtan çıkmış bir millet değil.

- Dünyayla beraber Türkiye'de değişiyor. Bizim görevimiz Türkiye'yi daha ileri götürmektir.

- Değişim hayatın bir gerçeği, bu sistem Türkiye'ye artık dar geliyor. Türkiye'yi ileri götürecek sistem: Başkanlık sistemidir.

- Bu ülke 367 garabetini yaşadı. Sizler de 10 Ağustos'ta egrekli cevabı verdiniz.

- Meclis'teki şu hale bak. 1960'ta getirilen yasalarla ne oldu? 15 günde bir hükümet değişiyordu.

- Şu andaki sistem yamalı bohça. Bundan bir şey olmaz. Benim milletime yeni Anayasa sözüm var.
400'ü verin çözüm sürecine koşalım. 400'ü verin yeni anayasayı yapalım.

400'ü verin Yeni Türkiye'yi birlikte kuralım!

Yüzde 60 çoğunluğa sahip olmamıza rağmen dedik ki her parti eşit şekilde temsil edilsin. Partimizin 300'den fazla vekilimiz vardı biz 3 kişiyle temsil edildik o komisyonda 30 vekili olan da 3 kişiyle temsil edildi.

- Derdimiz üzümü yemekti, bağcığı dövmek değil. Bizim dışımızdaki 9 vekil haricindeki biz 3 konuş konuş bir yere varamadık. 60 Madde çıkardık kendileri teklif etti çıkaralım dediler hadi dedik olmaaaaz dediler.

- Biri çıkıp mızıkçılık yapıyor. Şimdi diyorum ki 400'ü verin yeni Türkiye'yi kuralım, yeni anayasayı yapalım, Başkanlık sistemini kuralım, çözüm sürecine koşalım. Bunu başarmamız lazım.

- Şimdiye kadar taş üstüne taş koymayanlar bu ülkenin Cumhurbaşkanına konuşma yasağı getirmek istediler. Sen kimsin yahu? Kimsin sen?

- Bizim önümüzü kesecek bir yiğit görmedik.

- .Kafamda da kalbimde de büyük Türkiye hedefleri var. Bugün varız yarın yokuz ama bu millet ilelebet var olacaktır.

- Dedem Fatih karadan gemileri yürütmüştü. Biz de denizin altından Marmaray'ı yürüttük

- ABD'de ne var başkanlık sistemi var? Ekonomi, demorkasi ileri mi ileri? İlla Amerika olacak değil. Her çiçekten nasibimizi alırız. Kendi sistemimizi kurarız. Arzu edilen çalışma yok ama halk da büyük bir istek var.

- Türkiye için başkanlık sisteminin tam vaktidir. Ne istiyorlar diye bakıyoruz. Sadece hakaret Neymiş diktatörlük.

- Geçmişte Rahmetli Özal başkanlık sistemi dedi, Demirel Başkanlık Sistemi dedi, Rahmetli Türkeş Başkanlık sistemi dedi ardından gelenler inkar ediyor. Rahmetli Yazıcıoğlu, Erbakan başkanlık sistemi diyordu.

- Gerçi şimdi onların mirasına oturduklarını iddia edenlerin bir kısmı çark ettiler, tam tersini savunuyorlar. Aslın tercihi ortada iken vekilin sözüne bakılmaz. Buna rağmen bu konuda şuanda malesef arzu edilen ilerleme yok fakat halkta var. Ne güzel söylemiş Elazığ'lı kardeşim 'Tandır sıcakken ekmek tutar'.

- Evet demir tavında dövülür. Bize sadece hakaret, iftira demogoji yapıyorlar. Neymiş diktatörlük, padişahlıkmış. Bunların hepsi boş laf. Selin ağzı tutulur, elin ağzı tutulmaz.

- Baraj yaparsın bend yaparsın selin ağzını tutarsın bunlarınkini tutmak mümkün değil. İş yok sadece laf var laf. Onun için biz teklifimizi milletimize yapıyoruz, Gakkoşlara yapıyoruz. Biz dilekçemizi millete veriyoruz. Kabul ederse başımız gözümüz üstünde yeri var.

- Gakkoşların sayesinde Elaziz'e terör uğramadı ama çevresi yangın yeriydi. Tüm çabalarımız analarımızın feryatlarıyla yüreğimiz dağlanmasın.

- Bölücü terör örgütü ve onun siyasi uzantısı partinin neler yaptığını gördünüz değil mi? 6-7 Ekim'de  çok afedersiniz pantolon yerine etek giydirmişler, güya tanınmayacaklar. Molotofla araçları yakıyorlar, dükkanları yakıyorlar. Utanamdan sıkılmadan buna da özgürlük diyorlar.

- Bunlar benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi değildir.

-  Meclis'te yapılanlara bakın. Meclis'i engellemeye çalışıyorlar. Ha o yasa öyle ya da böyle çıkacak.  Çözüm sürecinin ardından El Aziz'in de çehresi değişecek.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler