YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan: "3 çocuk dediğimde bazıları dalgaya alıyor"
Cumhurbaşkanı Erdoğan Büyük Anadolu Oteli'nde düzenlenen Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler Kurultayı'nda konuştu. Kabataş Olayı'nı hatırlatan Erdoğan, "Terbiyesizce, ahlaksızca, vicdansızca o kadının üzerine gittiler, gitmeye devam ediyor" dedi.
Erdoğan: "3 çocuk dediğimde bazıları dalgaya alıyor"
06 Mart 2015 / 11:41 Güncelleme: 06 Mart 2015 / 12:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Gezi olayları esnasında bir genç kadın ki genel başkanı olduğum partinin bir belediye başkanının gelinidir bu. Bir anne, yanında çocuğu da olduğu halde bir gurubun Kabataş'ta tacizine maruz kaldı. Kimse o kadını taciz edenleri konuşmadı, onları kınamadı, onların peşine düşmedi. Tacize uğrayan kadına ise etmedik hakareti bırakmadılar. Terbiyesizce, ahlaksızca, vicdansızca o kadının üzerine gittiler, gitmeye devam ediyorlar"

Kendi ülkesinde alını satılan kadınları görmezden gelip...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kendi ülkesinde her köşe başında bir meta gibi alınıp satılan kadınları görmezden gelip, inancının gereği olarak örtünen kadınlara yasak getirenlerin, kadının ismini dahi ağızlarına almaya hakları yoktur. Kadın istismarı asıl budur. Kadın bedeninin istismarı asıl budur. Kadının ötekileştirilmesi, kadının sınıf ayrımına tabi tutulması asıl budur."

Ey dünya, lafta kadın haklarını konuşuyorsunuz..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Buradan dünyaya sesleniyorum, ey dünya, ey Batı, lafa geldiği zaman kadın haklarını konuşuyorsunuz ancak benim ülkeme sığınan Suriye ve Irak'tan 2 milyon insanın hakları konusunda bugüne kadar ne yaptınız, ne yapıyorsunuz "

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları,

- 5 milyon insan kendi ülkesini terk etmek zorunda kaldı.  O insanların halini gördünüz.

- Buradan dünyaya sesleniyorum; Ey dünya, Ey Batı, kadın hakları konusunda ne yapıyorsunuz.

- Benim ülkeme sığınanlar için ne yaptınız. Ben dünya da insana değer vermeyen hiç bir ülkeyi büyük olarak kabul etmiyorum. Büyüklük, o garibin o mağdurun o yolda kalmışın sahipliğidir.

-Kadınların yaşadığı insanlığın kanayan yarasıdır. Ayrımcılığa karşı mücadele ederken insan onuru alçakça hunharca çiğneniyor.Kadınlar yaşam haklarına sahip çıkılmasını istiyor.

-Kadını Allah'ın bir emaneti olarak görmek, bu kadına karşı ayrımcılık değildir. Bu kadını baş tacı etmek yüceltmektir.Bazıları diyor ki bize ana demeyin biz kadınız. Ben diyorum ki doğuran doyuran yetiştiren.

- Ben anasının ayakları altını öpen bir evladım. Anacığım ayağını çekerdi ben zorla öperdim. Ben anneme benden cennetin kokusunu mu çekiyorsun derdim. Kadın ve erkek arasındaki ayrımı söylemek, kadının haklarının kollanmasını söylemektir. Biz her türlü ayrımcılığı reddeden bir medeniyetin mensubuyuz.  Töre cinayetleri adı altında kabul edemeyeceğimiz sapkın bir görüş vardır.

- Sırf Başörtülü diye Merve Kavakçı'ya Meclis çatısı altında yapmadıklarını bırakmadılar. 

- Üniversitelerinde kız öğrenciler sadece başörtülüler diye okullarına sokmadılar. Benim de kız evlatlarım da bunu yaşadı.
- Gezi olayları yaşadık, bu esnada bir anne yanında Çocuğu olduğu halde bir grubun tacizine mağdur kaldı. Bunlara kimse bir şey demedi. Vicdansızca o kadının üzerine gitmeye başladılar.

- Ellesi öpülesi anaları mezuniyet törenlerine almadılar

- Tacize uğrayan kadına değil kıyafetine bakanlar var ya asıl ayrımcı onlar

- Kadınların sosyal haklarının kısıtlanmasına asla izin vermeyiz. Kariyer yapmak isteyen kadının da iş yeri açıp çalışmak isteyen kadının da yanındayız.

- Bununla ilgili bir çok çalışma yaptık, halen de yapılması gerekenler elbette var. kadınların şu an ki iş hayatı eskisiyle mukayese edilmeyecek kadar iyi durumdadır. Bugün eğitim konusunda kadın-erkek ayrımı konusunda bir durumun kalmadığını görüyoruz.

- Aileler kız çocuklarının okumasına artık çok daha fazla destek veriyor. Kız çocuklarının okuması için artık daha fazla destek veriyoruz.

- Kadınlar iş hayatımda pozitif ayrımcılık yapılıyor. Kamuya personel alımı durumunda pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kadın işçi çalıştıran iş yerlerine maddi destekte bulunuyoruz.

- Batıda artık yaşlı bir nüfus var. Biz de aynı akıbete doğru gidiyoruz, çocuk hiçbir işe mani değildir.

- Ben 3 çocuk dediğimde bazıları dalgaya alıyor, onlar tehlikenin farkında değiller.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler