YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erciyes Üniversitesi'nden o akademisyenlere kınama
Erciyes Üniversitesi'nden o akademisyenlere kınama
13 Ocak 2016 14:11
Erciyes Üniversitesi Senatosu, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin ortaya koyduğu ihanet belgesini reddediyoruz. Haksız yere devletimizi suçlayan, terör örgütüyle müzakere isteyen bu zihniyete karşıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Senatodan yapılan yazılı açıklamada, bildiride, terör örgütü PKK'ya karşı meşru mücadele veren devlete en ağır ifadelerle saldırıldığı belirtildi.

Ayrıca güvenlik güçlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde planlı ve kasıtlı kıyım uygulamakla suçlandığına işaret edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Ancak bazı il ve ilçelerimizde hendek kazarak kurtarılmış bölgeler yaratmaya çalışan ve masum insanlarımızın hayat hakkını elinden alan, devletin otoritesi ve güvenlik güçlerine karşı ağır silahlarla kanlı bir savaş yürüten PKK terör örgütünden tek kelimeyle söz edilmemektedir. Bunlar da yetmiyormuş gibi tam bir müstemleke zihniyetiyle, uluslararası bağımsız gözlemcilerin bölgede gözlem ve raporlama yapması, bölücü terör örgütünün taleplerinin görüşülmesi için müzakere başlatılması istenmektedir."

Bazı il ve ilçelerde aylardır terör örgütü tarafından halk ayaklanması provasının yapıldığı, ülkenin birlik ve beraberliğine, milletin bölünmez bütünlüğüne karşı açıkça bir savaş yürütüldüğü vurgulanan açıklamada, bu hain saldırılarda güvenlik görevlileri ile sivil vatandaşların yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bölge halkının bir bölümünün, terör örgütünün yarattığı baskı ve zulümden kaçarak başka şehirlerine göç etmek zorunda kaldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu aşamada asıl yapılması gereken, ülkemizin terör örgütlerinden temizlenmesi, halkımızın özlemini duyduğu barış ve huzur ortamına bir an önce kavuşması, uzun yıllardır mağduriyetler yaşayan, yurdu yuvası yıkılan vatandaşlarımızın yaralarının bir an önce sarılması, sınırlarımız dışında süren ve ülkemizdeki terörü besleyen savaş halinin sona erdirilmesi için ulusal ve uluslararası düzeyde her türlü girişimde bulunulmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin birliği ve bütünlüğüne inanan, temel hak ve hürriyetlerin korunması mücadelesine sahip çıkan Erciyes Üniversitesi akademisyenleri olarak, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin ortaya koyduğu ihanet belgesini reddettiğimizi, haksız yere devletimizi suçlayan, ülkemize uluslararası gözlemci davet eden ve terör örgütüyle müzakere isteyen bu zihniyete karşı olduğumuzu ifade etmek isteriz."


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler