YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erbakan'ın yeğeni resmen CHP'li!
Haluk Koç, eski Başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan’ın CHP’ye üye olduğunu söyledi.
Erbakan'ın yeğeni resmen CHP'li!
14 Kasım 2013 / 16:27 Güncelleme: 14 Kasım 2013 / 16:56

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, eski Başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan’ın CHP’ye üye olduğunu söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleşen MYK toplantısına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını da cevaplayan Koç, bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan’ın 2007 yılında katıldığı bir programda Kabine Reisiyle görüşmem yorumunu hatırlatarak, şimdi Diyarbakır’da yan yana gelecek olmalarını değerlendirmesini isteyen gazeteciye, " Başbakandır ne söylese yeridir.

Daha önce söyledikleri daha sonra AK Parti kongresinde Barzaniyi konuk etmeleri. Başbakan, her siyasi gelişmenin otoritesi, her şeyin yöneticisi her şeyin yönlendiricisi konumunda hissettiğinden o döneme dönük ifadelerini kullanır.

Tekrar günü geldiğinde tekrar ilişki kurma, ilişkiyi ilerletme geldiğinde belli bir mesafe olarak ortaya konur. Barzani konusunda da daha önce söyledikleri ve hafta sonunda da söyleyeceklerini yan yana koyarsanız bu çelişki ortaya çıkmış olur" cevabını verdi.

Sosyalist enternasyonel toplantısı

Sosyalist Enternasyonel Genel Sekreterinin Balbay’ı ziyaretinde söylediği Hiç kimseyi ayırt etmeden yapılacak affı önerisini değerlendirmesini isteyen gazeteciye ise "Sadece tutuklu milletvekillerini seçildikten sonra görev yapabilmeleriyle ilgili anayasa da bir ek madde, bu değişiklik tartışmaları sırasında gündeme getirildi. Bu konuda diğer partilerinde görüş bildirmesi, netleştirmesi gerekiyor. Genel af boyutu çok kapsamlı. Gündemde olmayan bir konu" dedi.

Sarıgül Ankara'ya mı?

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Kılıçdaroğlu’nun Sarıgül’e Ankara Büyükşehir Başkanlığını önerdiği yönündeki iddialarını cevap verecek değerde bulmadığını kaydetti.

Dershanelerin kapatılması

Dershanelerin kapatılmasına parti olarak nasıl baktıklarını soran bir gazeteciye ise Koç, “Buna grup başkanvekillerimiz eğitim komisyonunda arkadaşlarımız bu konuyla ilgili bir düzenleme geldiğinde görüşlerini ifade ederler. Biz eğitim sisteminin bu dönemde Türkiye’de en çok zarar gören konulardan bir tanesi olduğunu düşünüyoruz. Yani özet olarak söyleyeyim; çağdaş bilimsel eğitim olmaktan çıkartılmış, tam tersine hurafelere dayalı temel eğitimin, genç kızlarımızın bilhassa eğitimden kopartan, üretimden kopartan süreç içerisine geçtiğini görürsünüz.

Bunun en büyük sıkıntısını 6 yaşında çocuğu olan aileler çekiyor. Sistem son derece sıkıntılı. Eğitim, sağlık, sosyal güvenlik sistemlerinin mutlaka yeni baştan ele alınması gerekiyor, restorasyon dönemi gerekiyor. Hem temel değerler konusunda, hem temel politika konularında Türkiye’de epey bir demokratik tamirat dönemine ihtiyacı var. Umarım önümüzdeki seçimlerde Başbakan’ın hezeyanlarının sınırlandırılacağı bir seçim sonuçları karşımıza çıkar. Biz kendi üzerimize düşen görevleri yapacağız” şeklinde konuştu.

Sağda bulunan partilere çağrı

Bir gazetecinin, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun salı günü gerçekleşen Grup toplantısında sağda bulunan partilere ANAP, Doğru Yol’a bir çağrıda bulundu. Bugünde bazı gazetelerde 200 kişilik bir isim listesinin hazırlandığı, bu listeninde isimlere gönderilmeye başlandığı söylendi. Cavit Çağlar, Hüseyin Cindoruk gibi. Bu iddia doğru mudur, böyle bir liste var mı, gönderildi mi” sorusu üzerine Koç, şöyle konuştu:

“Türkiye’de siyasette iki ana damar vardı. İttihat Terakki, Hürriyet İtilaf o çizgilere kadar dayanır. Bahsettiğiniz merkez sağda görev yapmış kişiler Cumhuriyetle bir problemleri yok. O damardan uzaklar onu söylemeye çalışıyorum. Yani 90 yıl sonra daha doğrusu 1950 sonrasında 46 sonrasında şimdi aynı nehirde temel değerler üzerinde buluşmaları gerekiyor. Ben bunu çok doğal karşılıyorum. Daha önce DP, ANAP bunların var mı Cumhuriyet ile bir problemi?

Türkiye’de bugün yaşadığı, yaşatmak istediği temel değerlerle ilgili sorunları var mı? O zaman bu şekilde Türkiye’ye dönük taleplerini, uygulamalarıyla sözleriyle tavırlarıyla ortaya koyan bir kişiye karşı şuanda CHP içerisinde güç birliği yapmalarıdır. Gerekli olduğunu bende görüyorum ve sayın Genel Başkanının çağrısına yürekten katılıyorum.

Daha önce merkez sağda görev yapmış, temel değerlerle hiçbir sorunu olmayan gerçekten artık yeter bu düzen bitsin diyen, sosyal devlet gerekli diyen herkesi birlikte siyaset yapmaya çağrıyoruz. Buarada solu unutmuş değiliz. Sol damar önemli. Çağrı olduğuna göre herhalde muhatapları da vardır.”

Erbakan'ın yeğeni CHP'de

Dün MYK’da merhum Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan’ın CHP’ye üyeliği konusunda bir gelişme yaşandığı konusuyla ilgili ise Koç, “Sayın Sabri Erbakan partiye 12. maddeden üyelik teklifinde getirildi ve MYK’dan da oy birliğiyle CHP üyesi olarak seçildi” dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler