YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erbakan son yolculuğuna uğurlandı
Erbakan son yolculuğuna uğurlandı
01 Mart 2011 10:30
Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın naaşı İstanbul'daki cenaze törenine katılamayacak olanlar için sabah namazından sonra Hacı Bayram Camii'ne götürüldü ve orada cenaze namazı kılındı. Binlerce kişi Erbakan'a dualarla ve tekbirlerle veda etti

Önceki gün hayatını kaybeden eski başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın cenazesini taşıyan ambulans, sabaha 06:00 sıralarında Balgat’taki evinden ayrıldı.

Cenazeyi taşıyan ambulansın hareketinden önce evin etrafındaki park halindeki bazı araçlar da çekicilerle kaldırıldı. Polis ekipleri evin etrafında güvenlik önlemleri aldı.Cenaze namazının kılınacağı Hacı Bayram Veli Camisi’ne giden ambulansa, bazı milletvekilleri, partililer, sevenleri ve polis ekipleri eşlik ediyor.

CENAZE CAMİDE

Eski Başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın cenazesi Hacı Bayram-ı Veli Camisine getirildi.Hacı Bayram-ı Veli Camisine, Erbakan’ı son yolculuğuna uğurlamak isteyen çok sayıda seveni geldi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi camiye gitmek isteyenler için saat 04.00’ten itibaren otobüs ve metro seferleri düzenledi.Polis ekiplerinin Hacı Bayram-ı Veli Camisi çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.Cenazenin camiye girişi sırasında basın mensubu ile avluyu dolduranlar arasında arbede çıktı

CENAZEYE BAKANLAR DA GELDİ

Eski Başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için Hacı Bayram-ı Veli Camisi’nde cenaze namazı kılındı.

Sabah namazının kılınmasının ardından Erbakan’ın cenazesi cami avlusuna getirildi. Daha sonra kılınan cenaze namazına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, pek çok milletvekili, Saadet Partisi yöneticisi, partililer ve sevenleri katıldı.Cenaze namazının ardından Erbakan’ın naaşı tekbir getirilerek bir süre omuzlarda taşındı. Erbakan’ın cenazesi daha sonra İstanbul’a götürülmek üzere cenaze arabasına konuldu.

Hacı Bayram-ı Veli Camisi’ne çıkan yollar polis tarafından kapatılırken, tören için gelenler camiye üzerleri aranarak alındı. Cami avlusunda Kızılay tarafından lokum, Büyükşehir Belediyesi tarafından da çay ve çorba dağıtıldı.

Cenaze törenine pek çok parti üyesi kadının da geldiği görüldü.

Törenin ardından Erbakan’ın cenazesi partililerden ve sevenlerinden oluşan konvoyla havaalanına doğru hareket etti.

İstanbul'da büyük hareketlilik

Bu arada, Erbakan'ın cenaze töreni öncesi binlerce kişi Fatih Camii'ne gelerek sabah namazı kıldı.

Yurdun çeşitli illerinden gelen partililer, ilahiler okuyup yerlerini aldı. Tören öncesi kadınların ve genç kızların da cenazeye ilgi gösterdikleri görüldü.

Cenaze töreninde musalla taşının bulunduğu avlu kısmı dün gece 2 kere yıkandı.

Önce gülsuyuyla yıkanan avlu ilerleyen saatlerde kirlendiği için bir kez daha su sıkılarak temizlendi.

Fatih'te cenazi töreni güzergahında bulunan cadde ve sokaklarda gece boyu temizlik yapıldı. Temizlik araçlarının kullanıldığı yollarda, görevliler tankerlerden de hortumla su sıktı.

Sabah ezanına saatler kala yurdun çeşitli kentlerinden otobüslerle gelen Saadet Partililer Fatih Camii'nin çevresinde ve içinde büyük bir hareketliliğe yol açtı. Saadet Partisi'nin gençlik kolları da astıkları pankartlarla ebediyete uğurlayacakları başkanlarına karşı son vazifelerini yerine getirdi. 

CENAZE İSTANBUL'A GETİRİLDİ

Erbakan'ın cenazesi uçakla İstanbul'a getirildi. 

Erbakan'ın cenazesi, uçaktan inen yolcular ve Erbakan'ın aile fertleri tarafından tekbirler eşliğinde cenaze arabasına taşındı. Cenaze daha sonra Fatih Camisi'ne götürülmek üzere Atatürk Havalimanı A kapısından çıkartıldı.

Aynı uçakla gelen Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan, kızları Zeynep Baykoç ve Elif Erbakan Altınöz, damatları Mehmet Altınöz, Faruk Baykoç, yakın çalışma arkadaşları ve eski milletvekilleri de özel araçlarına binerek alandan ayrılırken, diğer yolcular da aprona alınan 5 otobüsle A kapısından çıkarak cenaze arabasını izlediler.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN FATİH CAMİİ'DE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Saadet Partisi Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın cenaze namazına katılmak üzere Fatih Camisi'ne geldi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, camiye gelişi sırasında makam aracının penceresini aralayarak, vatandaşları selamladığı görüldü.

14.58: RAUF DENKTAŞ'TAN ERBAKAN İÇİN MESAJ

''BARIŞ HAREKATI SAYESİNDE BU GÜNLERE ERİŞMİŞ OLAN KIBRIS TÜRKLERİ, BİR YÜREK HALİNDE ERBAKAN'IN YASINI TUTMAKTA''

 KKTC'nin birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türklerinin tek yürek halinde 'Barış Harekatı''nın mimarlarından eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın yasını tuttuğunu belirtti.

Denktaş, Erbakan'ın vefatı dolayısıyla Saadet Partisi'ne gönderdiği başsağlığı mesajında, ''Kadirşinas KKTC halkının, Barış Harekatı'nın mimarlarından, o günün Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ı ebediyete uğurlama merasimine en yetkili temsilcilerini göndermekle, Erbakan'a olan sevgisini ve şükran duygusunu vurguladığını'' belirtti.

Denktaş, mesajında şu ifadelere yer verdi:

''Barış Harekatı sayesinde bugünlere erişmiş olan Kıbrıs Türkleri, bir yürek halinde Erbakan'ın yasını tutmakta, onu rahmetle anmakta, ailesine, parti mensuplarına ve Türk ulusuna yürekten başsağlığı dilemektedir''

Erbakan'ın, İstanbul'daki cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu katıldı.

KKTC'DEN TOPRAK GÖTÜRÜLDÜ


Bu arada, Necmettin Erbakan'ın mezarına konulmak üzere KKTC'den de toprak götürüldü.

Akademi Kıbrıs Gelişim Platformu Genel Koordinatörü Adem Koç yaptığı açıklamada, ''1974 Barış Harekatı'na çok büyük desteği ve emeği olan Erbakan'ın ölümünü teessürle öğrendiklerini'' ifade ederek, KKTC halkına başsağlığı diledi.

''Erbakan büyük bir ilim adamı olmanın yanında çok büyük bir siyasetçi idi. Türkiye'ye emeği çoktur'' diyen Koç, Platform olarak, Erbakan'ın mezarına koymak için toprak götürdüklerini belirtti.

 
14.29: ERBAKAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR -DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ: "MUHTEREM BAŞBAKANIMIZ BUGÜN MECLİS KÜRSÜSÜNDEN DEĞİL AMA MUSALLA KÜRSÜSÜNDEN BİZE HİTAP EDİYOR VE DİYOR Kİ; DÜNYA FANİDİR, GEÇİCİDİR. ANCAK DÜNYADA GÜZEL İŞLER YAPMAK, MİLLETE, İNSANLIĞA, ALEMİ İNSANLIĞA HİZMET ETMEK KALICIDIR VE BAKİDİR"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın bugün meclis kürsüsünden değil ama musalla kürsüsünden hitap ettiğini ve "Dünya fanidir, geçicidir. Ancak dünyada güzel işler yapmak, millete, insanlığa, alemi insanlığa hizmet etmek kalıcıdır ve bakidir" dediğini ifade etti. Hac protokolü dolayısıyla Suudi Arabistan'a yaptığı ziyareti yarıda keserek, Erbakan için Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze merasimine katılan Görmez, cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, bugün merhum ve batur başbakana, millet büyüğüne karşı son görevini yerine getirmek, hüsnü şehadetini ifade etmek üzere, merhumun dilinden hiç düşürmediği İslam kardeşliğinin bir nişanesi olarak dost ve kardeş İslam ülkelerinden misafirlerin de törene katıldığını belirtti. "Başımız sağolsun, başınız sağolsun, milletimizin, alemi İslam'ın başı sağolsun" diyen Görmez, "Hüküm Allah'ındır. Hepimiz Allah'a aitiz ve hepimiz ona döneceğiz" ayetini anımsattı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, katılımcılara şöyle seslendi: "Allah'a hamdolsun ki, biz ölümü yokluk kabul eden, ölümü yok olmak kabul eden bir inanca sahip değiliz. Ölümü sonsuzluk olarak kabul eden bir inanca sahibiz. Ne mutlu bize ki ölümü nebiyyün ulaya vasıl olmak, yüce dosta vasıl olmak için bir vesile, bir şebi arus olarak biliyoruz, inanıyoruz. Ünlü şairimizin ifadesiyle, 'Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber / Hiç güzel olmasaydı, ölür müydü peygamber?' Muhterem başbakanımız bugün meclis kürsüsünden değil ama musalla kürsüsünden bize hitap ediyor ve diyor ki; dünya fanidir, geçicidir. Ancak dünyada güzel işler yapmak, millete, insanlığa, alemi insanlığa hizmet etmek kalıcıdır ve bakidir. Allah rahmet eylesin, mekanını cennet eylesin, sevgili habibine komşu eylesin, refik-i alaya refik eylesin. Burada dilinden eksik etmediği Fatih Sultan Mehmet'in huzurunda bulunuyoruz. Başta Sultan Mehmet olmak üzere hayatını millete, insanlığa adayan bütün İslam büyükleriyle birlikte haşrolmayı nasip eylesin." Görmez, katılımcılara "Muhterem başbakanımıza, millet büyüğümüze hakkınızı helal ediniz" diyerek 3 kez helallik istedi. Katılımcılar da "Helal olsun" diye seslendi.


14.14: ERBAKAN'IN OĞLU FATİH ERBAKAN: "İSLAM'IN, ALLAH YOLUNDA CİHAT ETMEK, TÜM İNSANLIĞIN SAADETİ VE İSLAM BİRLİĞİNİ KURMAK İÇİN ÇALIŞMAK OLDUĞUNU, BİZLERE VE TÜM DÜNYA MÜSLÜMANLARINA ÖĞRETTİ"

Eski başbakanlardan, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan, "babasının İslam'ın, Allah yolunda cihat etmek, tüm insanlığın saadeti ve İslam birliğini kurmak için çalışmak olduğunu tüm dünya Müslümanlarına öğrettiğini" söyledi. Fatih Erbakan, Fatih Camisi'nde babası Necmettin Erbakan için kılınan cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, bugün İstanbul'da; Fatih Sultan Mehmet, Eyüp El Ensari Hazretlerinin dizinin dibinde, Fatih Camisi'nin avlusunda, herkesin lideri, hocası ve aynı zamanda babası olan çok müstesna bir şahsiyeti, babası Erbakan'ı ebedi hayatına uğurlamak için toplandıklarını ifade etti. Babasının, hem Türkiye'deki, hem de dünyadaki Müslümanlara İslam'ın sadece namaz kılmaktan, oruç tutmaktan ve hacca gitmekten ibaret olmadığını öğrettiğini belirten Fatih Erbakan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İslam'ın bütün bunlarla birlikte Allah yolunda cihat etmek, tüm insanlığın saadeti ve İslam birliğini kurmak için çalışmak olduğunu, bizlere ve tüm dünya Müslümanlarına öğretti. Kendisi de son nefesine kadar bu uğurda canıyla ve malıyla mücadele etti. Buna şahitlik ediyoruz Elhamdülillah. Yine şahitlik ederiz ki kendisi hayatı boyunca yapacağı her işte, atacağı her adımda karar verirken, ahirete öncelik vererek karar verdi. 'Ben bu işi yaparsam, bunun karşılığı ahirette ne olur' şeklinde düşünerek hareket etti. Kendisine haksızlık yapanlar ve kötü düşünenler hakkında hep iyi düşündü, onlara da iyilik yaptı, onların da iyi olması için uğraştı. Bizler kendisinden razıyız, Cenab-ı Allah da inşallah ondan razı olur. Bugün inşallah hayatı boyunca özlemini duyduğu Rabbine, onun cennetine ve Resulüne kavuşma günü olur kendisi için. İnşallah Cenab-ı Allah, hepimize de mahşer gününde, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in sancağı altında kendisiyle birlikte cennetlikler olarak toplanmayı nasip eder." 

-ERBAKAN'IN CENAZESİ MERKEZ EFENDİ MEZARLIĞI'NDA-


Necmettin Erbakan'ın cenazesi, toprağa verileceği Merkez Efendi Mezarlığı'na ulaştırıldı.

Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne ait cenaze nakil aracına konulan Erbakan'ın cenazesi, partililer ve sevenlerinden oluşan konvoy eşliğinde Fevzipaşa Caddesi, Halıcılar Caddesi, Vatan Caddesi ve Topkapı güzergahı üzerinden Zeytinburnu'daki Merkez Efendi Mezarlığı'na götürüldü.

Yaklaşık 5 kilometrelik yolu 2,5 saatte kateden kortejin eşliğindeki cenaze aracı, mezarlık girişinde durdu. Yoğun katılım nedeniyle güçlükle araçtan indirilen Erbakan'ın naaşı, eller üstüne alınarak, eşi Nermin Erbakan'ın yanında defnedileceği aile kabristanlığına ulaştırıldı.

Merkez Efendi Mezarlığı'na getirilen Necmettin Erbakan'ın cenazesi burada yapılan defin işlemlerinin ardından toprağa verildi.

 

 

 

 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler