YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erbakan komutanları 4 saat rezil etti"
MGK tutanakları 28 Şubat davasına sunulurken, dönemin Başbakan’ı Necmettin Erbakan’a en yakın isimlerden Necmettin Aydın ile Oğuzhan Asıltürk, Erbakan’ın MGK toplantısını arkadaşlarıyla nasıl paylaştığını açıkladı.
"Erbakan komutanları 4 saat rezil etti"
25 Eylül 2013 / 13:00 Güncelleme: 25 Eylül 2013 / 13:41

Necmettin Aydın, Erbakan bize MGK’da yaşananları şöyle anlattı:

“Görevli yaveri parmağımla çağırarak, ‘Anayasa kitabını bana getir’ dedim. Maddeleri okuyarak, laik, sosyal, bir hukuk devleti olduğumuzu hatırlattım. Bir suç varsa mahkemeler var. Devlet olarak yapmamız gerekenler varsa tek yetkili hükümettir.” Oğuzhan Asiltürk ise, Erbakan’ın çok farklı ve nazik biri olduğunun altını çizerek şöyle devam etti: Hoca’nın komutanlara teşekkürü nezaketinden ibaret. Bu, ‘bir gayret gösterdiniz, ondan dolayı teşekkür ederim’di. Ve bu teşekkürden sonra da kendilerini dört saat rezil etmiştir.

Çetin Doğan: Bugün olsa yine imzalardım

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 17. duruşmasına devam edildi. Dünkü davada dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Orgeneral Çetin Doğan savunma yaptı.

10 Nisan 1997 tarihli BÇG konulu belgeyi kendisinin hazırladığını aktaran Doğan, “Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne inanarak bu belgeyi kalem aldım. Belgenin yasalara aykırı olduğunu kimse söyleyemez. Bugün de altına imza atmak gerekirse bugün yine imzalarım. Burada hiçbir hukuka aykırı bir durum yok” dedi.

Batı kelimesinin kendisi tarafından konduğunu belirten Doğan, “Batı ismi tarafımdan verildi çünkü irticaya karşı yüzümüzü Batı’ya dönmemiz gerektiğini düşündüm. Kendimizden irticayı tehdit olarak görmedik, görev verildi. İrtica resmini gördükten sonra faaliyete geçtik. Batı çalışma grubunun darbe amacı yoktur” şeklinde konuştu. 

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler