YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enver Altaylı'nın bilinmeyen yaşamı
Enver Altaylı'nın bilinmeyen yaşamı
Enver Altaylı'nın bilinmeyen yaşamı
01 Şubat 2008 / 20:23 Güncelleme: 04 Şubat 2008 / 00:00

Zehra Bekar'ın ÖZEL HABERİ...

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ilk Sovyetolog unvanlı elemanı Özbek asıllı istihbaratçı Enver Altaylı özel yaşantısıyla ilgili bilinmeyen yönleri Kanal A Haber'e anlattı.

Türkiye, Rusya, Özbekistan ve Almanya arasında adeta mekik dokuyan Altaylı bir dönem MHP'de de yöneticiliği yaptı. Uğur Mumcu tarafından MİT ajanı olarak deşifre edildi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne CIA ajanı olarak çalışan Özbek Türkü Ruzi Nazar'la yakın bir dostluk kurdu. Eski Sovyetler Birliği topraklarında, Nazar'la birlikte çok sayıda eyleme imza attı.

DOĞUMUNDAN 2,5 YIL SONRA ÇOCUĞUNU GÖRMÜŞ

Milli İstihbarat Teşkilatı mensubu olmak ve özel hayatını hiçbir yara almadan devam ettirmek birbirine zıt gibi görünse de Altaylı bunun böyle olmadığını özel hayatının çatırdamadan devam ettiğini üstüne basa basa vurguladı.

Sorunların bütün cevabını ilk cümlesinde ‘Eşim çok sabırlıdır’ diyerek veren Altaylı ne kadar zor bir yaşam sürdüğünü ve bunun yanında mutlu bir evlilik yaptığını ve bunların hepsinin aslında eşinin sabrına, hanımefendiliğine borçlu olduğunu bütün samimiyetiyle anlattı.

Ne zaman nerede olacağı belli olmayan, hayatı bir koşuşturma içinde geçen, ailesinden çoğu zaman ayrı kalmak zorunda kalan bir aile reisi… Yine de mutlu bir yuva ve başarılı 3 genç kız babası.

Bir eş hamile ve kocası Türkiye’yi terk etmek zorunda kalıyor. Kocası yüzünden bütün evraklarına el konulduğu için yurtdışına çıkamıyor. Tam 2,5 yıl sonra sahte pasaportla ancak yurtdışına çıkma imkanı buluyor. Evet Altaylı'nın eşi tüm bunları ve daha fazlasını yaşamış. 3 tane birbirinden başarılı genç kızları var ve mutlu yuvalarını anlatırken bilinenlerin ve önyargıların tersine gözlerinin içi gülüyor Altaylı’nın.

Enver Altaylı'nın hayatı, gazeteci İrfan Ülkü tarafından "Büyük Oyundaki Türk: Enver Altaylı" adıyla kitaplaştırıldı. Kitapta özel hayatından bahsetmeyen Altaylı bilinmeyen yönlerini Kanal A'ya anlattı.

'KOMPLOCU OLMAYIN'

12 Eylül öncesi MHP'nin yayın organlarından Hergün gazetesinde uzun yıllar yöneticilik ve yazarlık da yapan Altaylı'nın gazetecilik yönü de bulunuyor.

Bütün bunların yanında genç gazetecilere de öğütler veren Altaylı, komplocu olunmamasını ve ahlaki değerlere her zaman sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Bir haberi yaparken ucu başka yerlere dokunmasın, bilmeden öğrenmeden bir şeyler yazmayan diyen Altaylı, çok okuyun, bilimsel haberler yapın diyerek genç gazetecilere önemli öğütler verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler