YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enstitü, faaliyetlerini "Açık Toplum Vakfı" adı altında sürdürecek
Enstitü, faaliyetlerini "Açık Toplum Vakfı" adı altında sürdürecek
Enstitü, faaliyetlerini "Açık Toplum Vakfı" adı altında sürdürecek
31 Aralık 2008 / 17:28 Güncelleme: 31 Aralık 2008 / 00:00

Son araştırması 'Türkiye'de Farklı Olmak-Din ve Muhafazakârlık Ekseninde Ötekileştirilenler' ile eleştiri oklarını üzerine çeken Açık Toplum Enstitüsü'nün Türkiye Temsilciliği dün faaliyetlerine son verdi.


Anadolu'da muhafazakâr kesimlerin laiklere 'mahalle baskısı' uyguladığını savunan araştırmanın mimarı olan enstitü, bundan sonraki çalışmalarını vakıf çatısı altında sürdürecek. Kuruluşun kapatılışı, "Ağustos 2001'deki kuruluşumuzdan bu yana, uluslararası vakıflar ağının Türkiye temsilciliği olarak sürdürdüğümüz faaliyetlerimize, 31 Aralık 2008 tarihi itibarıyla son veriyoruz." şeklinde ilan edildi. Vakıflaşma çalışmasının yaz aylarında tamamlandığı, geçiş için ise yılbaşının beklendiği öğrenildi.


Enstitüden yapılan yazılı açıklamada, 7 yıllık süre içinde 11 milyon doları aşkın destek sağlayan kuruluşun faaliyetlerini bugünden itibaren 'Açık Toplum Vakfı' olarak sürdüreceği bildirildi. Açık Toplum Enstitüsü Türkiye Direktörü Hakan Altınay, değişikliğin son yaptırdıkları araştırmaya yönelik tepkilerle ilgisinin olmadığını söyledi. Vakıf olmaya iki yol önce karar verdiklerini anlatarak, "Bu yaz da vakfın kuruluşunu tamamladık; ancak yılbaşını beklemeyi uygun gördük. Uluslararası bir kuruluşun temsilciliği kolay anlaşılır bir format değildi, tamamen yerli bir formatla daha iyi anlaşılacağımızı düşünüyoruz." dedi. 2001'den bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren kurulun önce Uluslararası Açık Toplum Enstitüsü'nün irtibat bürosu olarak açıldığını, daha sonra Türkiye temsilciliği olduğunu hatırlattı. Uluslararası Açık Toplum Enstitüsü Ağı ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Altınay, yaptıkları işlerin değişmeyeceğini vurguladı.


Daha önce Soros Vakıf Grubu içinde faaliyet gösteren Açık Toplum Enstitüsü, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren 'Açık Toplum Vakfı' adını alacak ve mütevelli heyeti, yönetim kurulu, danışma kurulu ile vakfıyesi tamamen yerli olacak. Vakıf, yerli bir hale getirilse de ünlü işadamı Soros'tan destek almaya devam edecek. Aynı tür araştırma ve projelere imza atmayı sürdürecek. Can Paker, İshak Alaton ve Osman Kavala'nın mütevelli heyetinde bulunduğu vakfın genel sekreterliğini Hakan Altınay yürütecek. Yönetim kurulunda Can Paker, İshak Alaton ve Murat Sungar yer alacak. 9 kişilik danışma kurulunda ise aynı üçlünün yanı sıra, Temel İskit, Şebnem Karauçak, Nurcan Baysal, Eyüp Can, Osman Kavala ve Suat Aksoy görev yapacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler