YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enkazlara 'kertenkele' ulaşacak
Enkazlara 'kertenkele' ulaşacak
10 Mayıs 2011 08:34
Amerikan Bilim adamları, enkaz altında kalan insanlara ulaşabilmek için ilginç bir robot üzerinde çalışıyor. Kertenkele gibi kıvrılıp hareket edebilen robot yüksek çözünürlüklü kamera da taşıyabiliyor.

ABD'deki bilim insanları, deprem veya diğer afetlerde enkaz altında kalan insanlara ulaşabilmek için kendisini gömebilen ve kıvrılabilen bir robot üzerinde çalışıyor. Kertenkeleden esinlenerek yapılan robot, ağır yıkım şartlarında dahi köşeleri dönmekte ve derinlere inmekte zorlanmayacak.

ABD'nin Atlanta kentinde yer alan Georgia Teknoloji Enstitüsü (GT)'deki uzmanlar, geliştirdikleri robotun, özellikle kum içerisinde bir kertenkele gibi kıvrılıp yüzebildiğini gösterdi. Hareketi esnasında sivri kafasını etkin bir şekilde kullanabilen robot, yatay kumlu düzlemde negatif kaldırma kuvveti oluşturarak 7 derecelik açıyla kendisini gömebiliyor. Yüksek çözünürlüklü bir kamera taşıyabilen robot, kıvrılıp bükülebilen gövdesi sayesinde dar noktalardan geçip hedefine varabilecek.

GT fizik bölümünde asistan profesör olan Danial Goldman, "Şeklini değiştirebilen, kafasını kullanarak köşeleri dönebilen ve kendisini gömebilen bir robot keşfettik. Robotun dikey hareketlerini kumlu ortamda kontrol edebiliyoruz. Afrika'da yaşayan bir kertenkele türünden esinlendik" dedi. Geçtiğimiz 18 ayda Haiti, Yeni Zelanda ve Japonya'yı vuran şiddetli depremleri hatırlatan Goldman, arama ve kurtarma çalışmalarında makinelerin işlevlerinin büyük olduğunu, ancak gerçekten işe yarayacak bir robotun geliştirilmesinin uzun bir süreç ve çaba gerektirdiğini belirtti.

Robotun manevra kabiliyeti, önümüzdeki günlerde gerçeğiyle benzer enkaz ortamlarında test edilecek. Goldman ve ekibinin gerçekleştirdiği araştırma, bugün Çin'in Şanghay kentindeki Uluslararası Robot ve Otomasyon Konferansı'nda sunuldu.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler