YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enkazdan 5 kişiyi kurtarmışlardı
Enkazdan 5 kişiyi kurtarmışlardı
22 Ocak 2010 19:11
Kahraman GEA ekibi, Haiti'den döndü

Haiti'deki deprem sonrası arama kurtarma faaliyetleri için başkent Port-au-Prince'e giden Türk ekibi GEA yurda döndü. Beton yığınlarının altında kalan 5 kişiyi enkazdan çıkaran GEA üyesi 9 kişilik ekip, havalimanında çiçeklerle karşılandı.
 

Geçtiğimiz perşembe günü Port-au-Prince'e giden Türk arama kurtarma ekibi GEA üyesi 9 kişinin çalışmaları tamamlandı.
Gider gitmez 5 kişiyi enkazdan kurtaran ve kahraman ilan edilen Türk ekibi görevlerini tamamlayarak dönüş yaptı. Paris aktarmalı gelen GEA ekibini Atatürk Havaalanı'nda arkadaşları çiçeklerle karşıladı.
 

Umut Dinçşahin, Kadir Erkan, Cem Behar, İbrahim Doğru, Betül Ergün, Zeynep Gül Ünal, Mihrican Bal, Caner Kalaycı ve Nazım Özdemir'den oluşan GEA ekibi daha sonra bir basın açıklaması yaparak 1 haftalık serüvenlerini paylaştı.
 

Depremin 105. saatinde Arielle Cassandra Ely isimli 7 yaşındaki bir kız çocuğu ile Lamy Jasme isimli 33 yaşında bir erkek kazazedeyi enkaz altından canlı olarak kurtaran ekip, devam eden çalışmalar sonrasında depremin 108. saatinde 41 yaşında Mireille Boulos Dittmer ismili bir bayan, 125. saatte Indra La Fontain isimli 40 yaşında bir erkek ve 126. saatte Jean Philippe isimli 30 yaşında bir bayan kazazedeye canlı olarak ulaştı.
 

Ekip bu çalışmaları Güney Florida Arama Kurtarma Grubu (South Florida Task Force-2) ile birlikte gerçekleştirdi. GEA Arama Kurtarma Ekibi takip eden süreçte, bölgede düzen altına alınmaya çalışılan insani yardım çalışmalarına destek verdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler