YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enkazda bulduğu 50 bini teslim etti
Enkazda bulduğu 50 bin lira değerindeki ziynet eşyasını sahibine ulaştırdı...
Enkazda bulduğu 50 bini teslim etti
03 Kasım 2011 / 07:48 Güncelleme: 03 Kasım 2011 / 07:51
Türkiye, Van'ı yıkan depremin ardından insanlık ve kardeşlik duygularını pekiştiren olaylara şahit oluyor. Bunlardan biri de dün Erciş'te yaşandı. Yavuz Sağlam, kız kardeşini kaybettiği evinin enkazını kaldırırken içi para ve altın dolu bir çanta buldu. Aldemir ailesine ait olduğunu belirlediği çantayı, depremde can veren Filiz ve Mehmet çiftinin babasına teslim etti.

7,2 büyüklüğündeki depremin ardından Van'da enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, Erciş ilçesinde büyük bir insanlık örneği sergilendi. Depremi duyar duymaz İstanbul'dan memleketine giden Yavuz Sağlam, kız kardeşinin cansız cesedini evlerinin enkazından çıkardı. On gündür cenaze ve taziye işleriyle uğraşan Sağlam, yıkılan binalarının enkazını temizlerken iki tane çanta buldu. Çantalardan biri boş, diğerinin içinde ise kredi kartı, nüfus cüzdanları, para ve birtakım ziynet eşyaları vardı. Kimliklerden biri Filiz Aldemir'e aitti. Kimlik numarası üzerinden araştırma yapan Sağlam, Filiz Hanım'ın, evlerinde mevlit okuturken enkaz altında kalarak eşi ve çocuğuyla birlikte hayatını kaybettiğini öğrendi. Bunun üzerine Filiz Aldemir'in eşi Mehmet Zeki Aldemir'in ailesini aramaya başladı. Hacı Aldemir'e telefonla ulaşan duyarlı vatandaş, Erciş'te buluştuğu acılı babaya yaklaşık 50 bin lira değerindeki ziynet eşyalarını teslim etti. Yavuz Sağlam, "Görevimi yaptım." derken; Hacı Aldemir, yaşadıkları olay karşısında duygularını şöyle dile getirdi: "Böyle insanları Allah eksiltmesin. Kullarına da bu acıları bir daha yaşatmasın. Oğlumu, gelinimi ve torunumu kaybettiğim bu felaketin acısı yüreğimizdeyken, Yavuz oğlumuzun kadirşinas davranışı bizi gerçekten çok duygulandırdı."

Eşyaları aileye teslim eden Sağlam ise, "Bu her insanın yapması gereken bir davranış. Bu dünya kimseye kalmadı bize de kalmayacak. Peygamber Efendimiz (sas)'in yüzü suyu hürmetine yaratılan dünya üzerindeki hiçbir şeyde söz hakkımız yok. Yaptıklarımızı gören bir Allah (cc) var. O yüzden bize yakışan da buydu." diye konuştu. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler