YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engin vedaya hazırlanıyor
Engin vedaya hazırlanıyor
18 Temmuz 2012 16:38
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, 34 yıldır sürdürdüğü savcılık mesleğine 22 Temmuz'da yaş haddinden emekli olarak veda ediyor.

Yozgat'ta 1947 yılında dünyaya gelen Aykut Cengiz Engin, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971 yılında mezun olduktan sonra, memleketinde 5,5 yıl serbest avukat olarak çalıştı. Savcılık mesleğine 1978 yılında Adana Karataş'ta başlayan Engin, Tatvan ve Sapanca cumhuriyet savcılığı yaptıktan sonra, 1990 yılında Kadıköy Cumhuriyet Savcısı olarak atandı.

Burada 6 yıl görev yapmasının ardından İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi (İDGM) savcılığına atanan Engin, Türkiye gündemini uzun süre meşgul eden ''Susurluk'', ''Nesim Malki Cinayeti'' ve ''Türk Ticaret Bankası ihalesine fesat karıştırılması'' soruşturmalarını yürüttü.

Yaptığı soruşturmalarla kamuoyu tarafından tanınır hale gelen Engin, 2000 yılının mayıs ayında İDGM Cumhuriyet Başsavcılığı görevine getirildi.

Aykut Cengiz Engin'in görev yaptığı süre içerisinde İDGM'de, zarara uğratılan bankaların yöneticilerine yönelik soruşturmalar başta olmak üzere, kamuoyu tarafından yakından takip edilen, pek çok çıkar amaçlı suç örgütü, uyuşturucu ticareti ve terör örgütü soruşturmalarına imza atıldı.

Engin, 2003 yılında da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevine getirildi. Bu görevi yürüttüğü sırada kendisine bağlı bulunan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülen ''Balyoz Planı'', ''Ergenekon'', ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' gibi soruşturmalar gündem oluşturdu.

Bölge adliye mahkemelerinin kurulmasıyla 2011 yılında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığı görevine getirilen Engin, 65 yaşını doldurduğu 22 Temmuz'da yaş haddinden emekli olarak 34 yıldır sürdürdüğü savcılık mesleğine veda etmeye hazırlanıyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler