YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engin Çeber,hapishanede gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybetmişti
Engin Çeber,hapishanede gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybetmişti
Engin Çeber,hapishanede gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybetmişti
23 Ocak 2009 / 08:36 Güncelleme: 23 Ocak 2009 / 00:00

Tutuklu sanık infaz koruma başmemuru Yılmaz Aydoğdu, sanık Engin Çeber'e yapılanlar konusunda “korktuğu” için tutanak tutmadığını söylediİzinsiz gösteri sırasında gözaltına alınarak Metris Cezaevi'ne götürülen Engin Çeber, burada gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybetmişti.


Engin Çeber'in, Metris Cezaevi'nde “işkence” ve “kötü muamele” sonucu ölümüne ilişkin haklarında dava açılan 60 kamu görevlisinin yargılanmasına bugün devam edilecek. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunmasını yapan infaz koruma başmemuru Yılmaz Aydoğdu, 6 Ekim 2008 tarihinde koğuşlardan sayım alınmasını koridordan izlediğini, B8 koğuşuna sayıma girildikten bir süre sonra içeriden sesler gelmesi üzerine 2 görevli ile koğuşa girdiğini anlattı. Aydoğdu, içeri girdiğinde sayım görevlilerinden Nevzat Kayım'ın Çeber'i sağ kolundan tutarak 2-3 tokat vurduğunu, bunun üzerine kendisinin Kayım'ı tutarak engellediğini söyledi. Ertesi gün yine sayım yapılırken koridorda dolaştığını ifade eden Aydoğdu, B8 koğuşundan yine sesler gelmesinden 30-40 saniye sonra oraya gittiğini ve içeride “Kalkacaksın-kalkmayacaksın” şeklinde arbede yaşandığını şahit olduğunu söyledi. Aydoğdu, Çeber'in, Nihat Kızılkaya tarafından tokatlandığını anlattı.


Mahkeme Heyeti Başkanı'nın “Bahçeye sürüklerken tekme tokat var mıydı?” sorusuna, “Evet. Vardı” yanıtını veren Aydoğdu, müdahil avukatlarından birinin “Tutanağı o zaman niye imzaladın?” sorusu üzerine de “Okudum tutanağı. 'Bu yanlış' dedim. Müdür Fuat Karaosmanoğlu, 'Hayır bunu böyle imzalayın' dedi” şeklinde konuştu. Aydoğdu, kendi avukatının “Niye yeni tutanak düzenlemediniz?” diye sorması üzerine de “Tutanağı müdür bey düzenler. Ben düzenleyemem” cevabını verdi. Avukatının “Korktunuz mu yani?” sorusuna da Aydoğdu, “Evet” yanıtını verdi. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler