YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engin Alan'a ret...
Engin Alan'a ret...
24 Haziran 2011 22:30
MHP'den milletvekili seçilen Balyoz tutuklusu Engin Alan'ın tahliye talebi reddedildi. Mahkemenin kararlarına saygılı olduklarını söyleyen Alan'ın avukatı Ayhan Nacak"Mahkemenin de halkın iradesine saygılı olması gerekir"dedi.

 ''Balyoz Planı'' davası kapsamında tutuklu olarak yargılanırken MHP'den İstanbul Milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın tahliye talebi, mahkeme heyetince oy birliğiyle reddedildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Alan'ın avukatları tarafından yapılan tahliye talebine ilişkin aldıkları kararı açıkladı.

Mahkeme heyeti, Anayasa'nın 83. maddesinin yasama dokunulmazlığını düzenlediğini belirterek, kararında bu maddenin 2. fıkrasına yer verdi.

Yine Anayasa'nın 14. maddesini de kararında belirten mahkeme heyeti, ''İddianamede sanığa isnat edilen 765 sayılı TCK'nın 147. (5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 312.) maddesinde yazılı suçun niteliği itibarıyla Anayasa'nın 14. maddesi kapsamında kalması, Anayasa'nın 83/2. maddesinin 2. cümlesine göre yasama dokunulmazlığı dışında olması'' nedeniyle sanık hakkında yargılamanın durdurulmasına ve milletvekili seçilmesine dayalı olarak tahliyesine yer olmadığına karar verdi.

Alan hakkındaki bu kararı oy birliğiyle alan mahkeme heyeti, sanığın yargılanmasına devam edileceğine dair TBMM Başkanlığına yazı yazılmasına da hükmetti. 

Mahkeme ara kararını açıklamadan önce duruşmayı izlemeye gelen sanık yakınları salonu terk ederken, karar okunduktan sonra tekrar içeriye girdiler.

Kararın ardından Engin Alan'ı desteklemek amacıyla gelen bir grup da bozkurt işareti yaparak tekbir getirdi ve ''Bozkurt Alan'' şeklinde slogan attı. 

Gruptakiler, sanıklarla birlikte Hoş Gelişler Ola ve 10. Yıl marşlarını söylediler. Daha sonra gruptan bazıları, ''Paşa, alacağız seni oradan'' diye seslendi.

Engin Alan da iki eliyle bozkurt işareti yaparak gruptakilere karşılık verdi.
 

ALAN'IN AVUKATI: MAHKEME HALKIN İRADESİNE SAYGILI OLSUN

Emekli Korgeneral Engin Alan'ın avukatı Ayhan Nacak, müvekkilinin tahliye talebinin reddedilmesine ilişkin, ''Mahkeme kararlarına her zaman saygı duymak zorundayız. Ancak mahkemenin de halkın iradesine saygılı olması gerektiği kanaatindeyim'' dedi.

''Balyoz Planı'' davasının görüldüğü Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesinde oluşturulan salonda ara kararın açıklanmasının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Nacak, şunları kaydetti:

''Mahkeme kararlarına her zaman saygı duymak zorundayız. Ancak mahkeme kararlarına saygılı olurken mahkemenin de halkın iradesine saygılı olması gerektiği kanaatindeyim. Halkın iradesi her şeyin üstündedir. Yasama organına gidecek ve yasama yapacak bir kişinin içeride tutulmasını doğru bulmuyorum. Yarın öbür gün Meclis'te bir yasa yapılacağı zaman bir oya ihtiyaç olduğunda o kişi içerideyse o gün o kanunun çıkma ihtimali mevcut değildir.''

Her zaman söylediği bir şeyi yinelemek istediğini dile getiren Nacak, ''Halkı gerecek hareketlerden hem kişilerin hem kuruluşların hem de mahkemenin kaçınması gerektiği kanaatindeyim'' dedi.

Nacak, Türkiye'nin seçimden sonra çok gergin bir ortama girdiğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu nedenle herkesin beyanına ve eylemine çok dikkat etmesi gerekir. Bu yüzden ben mahkemenin kararına yine saygılı olmak zorunda olduğumuzu hissediyorum. Bir üst mahkemeye itirazda bulunacağız. Herkes yasalara uygun, yasalara saygılı bir şekilde hareket ettiği takdirde Türkiye'deki gerilimin azalacağını düşünüyorum.''

Bir gazetecinin, kararın gerekçesini ve oy birliğiyle alınıp alınmadığını sorması üzerine de Nacak, 10. Ağır Ceza Mahkemesinin bütün kararlarını oy birliğiyle aldığını belirterek, ''Anayasanın 83. ve 14. maddesindeki istisna gereği tutuklama yapıyor'' dedi.

Nacak, Anayasa'nın yorumlanırken geniş manada yorumlanması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Anayasa'nın sadece iki maddesine bağlı kalarak yorum yaptığınız zaman yanlışlığa saplanırsınız. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi var. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi var. Ben de diyorum ki; bir kişi suçu sabit oluncaya kadar masumdur. Bir iddianamenin düzenlenmiş olması, o kişinin suçlu olduğuna kesin bir kanaat getirmez. Bu nedenle Meclise seçilmiş bir kişinin içeride tutulmasının anlamını bir türlü çözemiyorum. Hukukçu olarak anlam da veremiyorum.''

Karardan sonra, aynı zamanda akrabası olan Engin Alan ile görüşüp görüşmediği sorulan Nacak, aile olarak zor günler geçirdiklerini belirterek, ''Engin Alan paşa bütün bunlara rağmen sadece 'hayırlı olsun' dedi. Başka herhangi bir şey söylemedi'' diye konuştu.

Nacak'ın açıklama yaptığı sırada bir grup MHP'li de bozkurt işareti yaparak, ''Biz Alparslan Türkeş'in askerleriyiz'' ve ''Bozkurt Alan dışarı'' şeklinde slogan attı.

AA

yılanın başı ezilmezse,ısıracak...
 // ibrahim çelikoğlu
En son,yeni edindiğimiz bilgi;TSK'lerin Yabancı Haberalma güçleri ile işbirliği yaptıklarıdır.Kaset,fişleme,dinleme saklıca öldürme veya reklam olsun diye PKK'ya yaptırtma.Uğuşturucu trafiğini saklı gizli başka bir konumda yürütüyormuş gibi;Resmi değil sivil iş yürütenler tarafından yapılması gibi.Başlarındakiler sevmediklerini kaset ile temizliyor,adamlarının kurtarıyor.Bu şekilde Ergenekoncuların kıymeti burada meydana çıkıyor.Bunları serbest bırakm...
25 Haziran 2011 07:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler