YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engin Alan'a rekor tazminat!
Engin Alan'a rekor tazminat!
01 Aralık 2015 19:29
Eski MHP İstanbul Milletvekili emekli korgeneral Engin Alan'a 63 bin 650 lira maddi, 1 milyon 300 bin lira da manevi olmak üzere 1 milyon 363 bin 650 lira tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Alan'ın avukatı Erhan  Tokatlı katıldı. 
Cumhuriyet Savcısı Alper Türközmen, mütalaasında Alan'ın sahte  delillerle gözaltına alındığını, deliller ve bilir kişi raporlarıyla da  mağduriyetinin ispat edildiğini belirtti. 

Türközmen, mahkemenin takdir edeceği tazminatın Alan'a ödenmesini  talep etti. 

Mahkeme, yargılamanın bittiğini, davanın kısmen kabulü kısmen de  reddine karar verildiğini bildirdi. 

Mahkeme Başkanı Afak İlleez, Alan'a 63 bin 650 lira maddi, 1 milyon  300 bin lira da manevi olmak üzere 1 milyon 363 bin 650 lira tazminat ödenmesine  karar verdi. 

"İnsani acısını yaşayamadı" 

Alan'ın avukatı Erhan Tokatlı, duruşmanın ardından AA muhabirine  yaptığı açıklamada, müvekkilinin tutuklu kaldığı sürede 5 yakınını kaybettiğini,  bunlardan bazılarının cenaze törenlerine katılmadığını söyledi. 

"Engin Alan, insani acısını yaşayamadı, cezaevinde tecrit edildi"  diyen Tokatlı, şunları kaydetti: 

"Dört yıllık milletvekili döneminin 3 yıl 1 haftasını cezaevinde  tutuklu geçirdi. Dava dilekçemizde de belirtiğimiz gibi Alan ile aynı dönemde  seçilen tutuklu 8 milletvekili kendisinden önce tahliye edilmişti. Milli irade  hiçe sayıldı, yasama görevi yapması engellendi. Müvekkilime yönelik ciddi bir  ayrımcılık, ötekileştirme yapıldı. Balyoz yargılamasını yapan polisler,  bilirkişiler, özel yetkili savcılar, hakimler ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı  ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk.

Bu şahısların çoğu yurt dışına kaçtı. Bazılarının ise Paralel Devlet  Yapılanması kapmasında yargılanması devam ediyor. Allah onlara da ömür versin,  bizim yargılandığımızı gördüler. Biz de onların bağımsız, tarafsız Türk adaleti  tarafından yargılanıp cezalarını çektiklerini görmek istiyoruz." 

Eski MHP İstanbul Milletvekili emekli korgeneral Engin Alan, "Balyoz  Planı davasında hak ihlali yapıldığı" gerekçesiyle açtığı davanın dilekçesiyle  175 bin lira maddi, 2 milyon 325 bin lira manevi tazminat talep etmişti. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler