YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Engelliler için AYM'ye başvuru
Engelliler için AYM'ye başvuru
27 Eylül 2010 09:03
AK Partili Lokman Ayva, engellilerin oy kullanırken yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi için Yüksek Mahkeme'ye başvuracaklarını açıkladı.

Halkın güçlü desteğiyle kabul edilen yeni anayasa, yürürlüğe girdi. Özürlüler, çocuklar, yaşlılar, şehit dul ve yetimler ile malul ve gazilere pozitif ayrımcılık öngören anayasanın bazı maddeleri düzenleme gerektirmeksizin doğrudan uygulanacak.

Böylece gerekreferandumgerekse genel seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) görmezden geldiği ve kolaylık sağlamadığı engelliler haklarını arayabilecek. Zaman'da yer alan habere göre görme engelli AK Partiİstanbul Milletvekili Lokman Ayva, pazartesi ya da salı günü oy kullanabilme ile ilgili hazırladıkları dilekçeyi Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) sunacak. Ayva, ekim ayı başında da YSK'nın önünde eylem yapacak.

Türkiye'de engellilerin önünde kamuoyunun pek bilmediği sorunlar var. Bunlar 'devletin koyduğu engeller' olarak sıralanıyor. Mevcut uygulamaya göre engelliler hakim ve müfettiş olamıyor. Üniversite hocalığı konusunda da tuhaf yasaklar bulunuyor. Lokman Ayva, bu durumu, "Vali olabiliyorsunuz fakat müfettiş yardımcısı olamıyorsunuz. Başbakan ya da bakan olabilirsiniz ama müfettiş yardımcısı olamazsınız." diyerek özetliyor.

Engelliler seçim dönemlerinde de ciddi sorunlar yaşıyor. Engelliler, seçmen sandıklarının kendi oy kullanabilecekleri alt katlara taşınmasını ya da kendilerine alt kattaki sandıklarda oy kullanma imkanı sağlanmasını istiyor. Türkiye'de yaklaşık 450 bin görme engelli var. Bunların 200 bin kadarı yaş itibarıyla seçmen niteliklerini haiz. Onlar da seçimlerde 'kabartma' usulünün kullanılmasını, bu şekilde yardım almaksızın oy kullanabilmeyi istiyor. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler