YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Engellemeler bizi yıldırmadı"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde ortaya çıkarılan engellemelerin kendilerini yıldırmadığını belirterek, aksine hem AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ı hem de AB Bakanlığı'nı daha fazla teşvik ettiğini söyledi.
"Engellemeler bizi yıldırmadı"
03 Ocak 2013 / 18:36 Güncelleme: 03 Ocak 2013 / 20:54

Davutoğlu, 5. Büyükelçiler Konferansı kapsamında AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yaptığı "Türkiye-AB İlişkileri" konulu konuşmadan önce büyükelçilere hitap etti.
    
Davutoğlu, AB üyelik süreci için atılan her adımın Türkiye'yi güçlü kılarken, AB'ye karşı da elini güçlendireceğini söyledi. Davutoğlu, AB ile başlatılan müzakerelerin siyasi konular nedeniyle istenen hızda yürümediğini hatırlatarak, "Ama bütün bu süreçte kurumsal irtibatlar bağlamında da çok ciddi mesafeler alındı. En önemli kurumsal yapılanma da AB Bakanlığımızın ihdası ve AB Bakanlığı ile birlikte bu sürece siyasi iradenin sergilediği kararlı tutumdu" dedi.
  
Bağış'a çalışmalarından dolayı teşekkür eden Davutoğlu, "Eğer AB süreci bugün yine bütün engellemelere rağmen belli bir ritm içinde ilerliyorsa bunda Sayın Bakanımızın ve AB Bakanlığımızın gösterdiği gayretlerin büyük payı var tüm büyükelçilerimizle birlikte. Ne zaman Sayın Bakanımızı arasam mutlaka Avrupa'da bir yerde bu motivasyonu sürdürme gayreti içinde. Engellemeler bizi yıldırmadı. Sayın Bakanımızı da, AB Bakanlığımızı da aksine daha fazla teşvik etti" dedi.
    
AB Bakanlığı ile Türkiye'nin AB sürecini "raylar üzerinde" tutmaya gayret gösterdiklerini kaydeden Davutoğlu, 31 Aralık 2012'de sona eren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB dönem başkanlığında da herkesin duraklama beklediğini ancak yürütülen çalışmalarla sürecin Türkiye'nin güçlü iradesiyle etkin bir şekilde devam edeceğinin görüldüğünü belirtti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler