YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Enes Kanter kimdir? Enes Kanter hangi takımda oynuyor?
Enes Kanter kimdir? Enes Kanter hangi takımda oynuyor?
26 Temmuz 2016 12:57
Enes Kanter yaptığı işden çok konuşmaları ve paylaşımlarıyla dikkat çekiyor. Enes Kanter kimdir? Hangi takımda oynuyor? Ünlü basketbolcu FETÖ'ye destek çıkıyor. Enes Kanter her defasında Fethullah Gülen'i savunuyor.

Dünyaca ünlü basketbolcularımızdan Enes Kanter'in adını son yıllarda sık sık duyuyoruz. Enes Kanter'i yakından tanıyor muyuz? Enes KAnter'in hayatını ne kadar biliyoruz? Enes Kanter kimdir? Enes Kanter hangi takımda oynuyor?

Ünlü basketbolcu son zamanlarda FETÖ ile olan yakınlığı nedeniyle ölüm tehditleri alıyor. Enes Kanter uzun zamandır FETÖ ile bağlantılı. Enes Kanter kimdir?

Enes Kanter 20 Mayıs 1992 tarihinde Zürih’te doğmuştur. Pivot ve uzun forvet pozisyonunda oynayabilen basketbolcu Oklahoma City Thunder forması giymektedir.

Doku bilimi alanında öğretim görevlisi olan babasının işleri nedeniyle ailesi, Enes küçük yaşta iken Van’a yerleşir. Basketbolunu Van’da geliştiren Enes, daha sonrasında Samanyolu Koleji’ne geçer. 2003 yılında gerçekleşen Türkiye Şampiyonası’nda Ülkerspor’un dikkatini çeker. Ülkerspor, Enes Kanter’i transfer etmek için Samanyolu Koleji’ne 7 bin dolar, bir miktar forma ve top yollar. Enes, Ülkerspor ile Fenerbahçe’nin birleşmesinin ardından Fenerbahçe Ülker’in altyapısına katılır.

2008-2009 sezonunda Fenerbahçe Ülker’in A takımına çıkma başarısı gösteren Enes Kanter, ilk resmi maçına 16 Ekim 2008 tarihinde çıkar. 4’ü Euroleague ve 5’i Türkiye Ligi olmak üzere toplam 9 resmi maçta oynar.

Enes Kanter, 2009-2010 sezonuEnes Kanter öncesi hem Fenerbahçe’den hem de Olympiakos’tan teklif almasına rağmen, Amerika’da lise ve kolej takımlarında oynamak istediği için bu teklifleri reddeder. 2009 yılında Simi Valley, Kaliforniya’da bulunan Stoneridge Hazırlık Okulu’na kaydolur. 2010 yılında Nike Hoop Summit maçında Dünya takımında forma giyer. 34 sayı ve 13 ribaundluk olağanüstü performansıyla kendi jenerasyonun en potansiyelli oyuncularından biri olduğunu kanıtlar. Enes Kanter bu performansıyla, Nike Hoop Summit maçında en yüksek sayıyı üreten Avrupa’lı oyuncu olma başarısını Dirk Nowitzki’nin elinden alır.

Enes Kanter, Kasım 2009’da UCLA, USC, Indiana ve UNLV gibi üniversitelerin arasından Washington Üniversitesi’ni seçtiğini sözlü olarak taahhüt etmesine rağmen bir süre sonra diğer üniversite programları hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığını söyleyerek bu sözünden vazgeçer. 14 Nisan 2010 tarihinde en önemli kolej basketbol programlarından birine sahip olan Kentucky Üniversitesi’nin teklifini kabul eder.

Fenerbahçe Ülker Enes Kanter’in Kentucky’de oynayabilmesi için 33 bin dolarlık transfer ücreti istemiştir. NCAA’de (Amerikan Kolej Sporları Kurumu) oynayabilmesi için NBA yönetimi Enes Kanter’in Fenerbahçe Ülker’deki ödeme dekontlarını ister ve kendisine ödenen tutarın 100 bin doları aşmasının ortaya çıkması sonucunda profesyonel oyuncu statüsünde değerlendirilir. Bu sebeple NCAA’de oynamasına izin verilmez. Oynamasına izin verilmeyen Enes, çalışmalarını Chicago şehrinde sürdürüp 2011 NBA Draftı’na bu şehirde hazırlanır.

2011 NBA Draftı’nda 3. sırada Utah Jazz tarafından seçilen 2.11’lik pivot, Türk Basketbol tariEnes Kanter NBAhinin en yüksek sıradan ve en genç seçilen basketbolcusu olur. Enes, NBA’de Utah Jazz formasıyla ilk maçına lokavt nedeniyle geç başlayan sezonda 28 Aralık 2011 günü Los Angeles Lakers karşısında çıkar. 2011-2012 sezonunda play-off’a kalmayı başardığı çaylak sezonununu 4.6 sayı ve 4.2 ribaund ortalamayla tamalayan Enes Kanter, play-off’un ilk turunda San Antonio Spurs’e elenir. Sonraki iki sezon boyunca istikrarlı bir şekilde hem süresini hem de istatistiklerini geliştirir. 2013-2014 sezonunu 12.3 sayı ve 7.5 ribaund ortalamalarıyla tamamlar.

2014-2015 sezonunun ortasında Utah Jazz’e takas olmak istediğini iletir ve 19 Şubat 2015 tarihinde 4 takımlı bir takas ile Oklahoma City Thunder’a geçer.

Sezon sonu kontratının sona ermesiyle serbest kalır. 9 Temmuz 2015 tarihinde Portland Trail Blazers Enes Kanter’e 4 yıl boyunca 70 milyon dolarlık bir kontrat teklif eder. Kontrat teklifini karşılama hakkı bulunan Oklahoma, bu hakkını kullanır ve Enes takımda kalır.

Milli Takım Kariyeri
Enes Kanter, Türk Milli Takım formasını ilk defa İtalya’da düzenlenen 2008 FIBA U-16 Avrupa Şampiyonası’nda giyer. Türkiye’nin bronz madalya kazandığı turnuvada 22.9 sayı, 16.5 ribaund ve 1.5 blokluk müthiş bir performans ortaya koysa da MVP ödülünü Jonas Valanciunas’a kaptırır. Enes, MVP onuruna bir sonraki sene katıldığı turnuva olan 2009 FIBA U-18 Avrupa Şampiyonası’nda ulaşır. Yine bronz madalya kazanan Türk Milli Takımı’nda 18.6 sayı ve 16.4 ribaund ile oynar.

A Milli Takım ile ilk maçına 2011 EuroBasket’te çıkar. 8 maçta 9.6 sayı ve 3.9 ribaund ortalamalarıyla oynar.

2015 yılında milli takımın önemli bir parçası olacağı düşünülen basketbolcu Milli Takım’a çağrılmaz. Enes Kanter, çağrılmama nedenini Gülen Cemaati’ne yakın olmasından kaynaklandığını iddia etmiştir.

FETÖ'YÜ BU SÖZLERLE SAVUNDU

15 Temmuz FETÖ darbesinin ardından eleştiri oklarının hedefinde olan Fethullah Gülen'in yanında olduğunu belirten Kanter, "Tüm kainata duyurulur! Yaz Tarih: Assanız da, kesseniz de, öldürseniz de, vallahi, billahi, tallahi, ne Hocaefendi'yi ne de bu Hizmet'i bırakıyorum" şeklinde tweet attı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler