YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Encümen-i Daniş'ten Cindoruk'a sitem
Balyoz'un Başbakan Yardımcısı olarak gündeme gelen Encümen-i Daniş Başkanı Necmettin Karaduman, Demokrat Parti'nin genel başkanlığı için Süheyl Batum ismi üzerinde uzlaştıklarını ama Cindoruk'un bu değişimi başaramadığını açıkladı
Encümen-i Daniş'ten Cindoruk'a sitem
19 Ocak 2011 / 08:49 Güncelleme: 19 Ocak 2011 / 08:54

Balyoz Darbe Planı'nda adı Başbakan Yardımcısı olarak geçen, DYP-ANAP birleşmesinin mimarlarından Encümen-i Daniş Başkanı Necmettin Karaduman, geçen haftaya kadar Demokrat Parti lideri olan Hüsamettin Cindoruk'a koltuğunu Süheyl Batum'a bırakmadığı için sitem etti.

Aksiyon dergisine konuşan Karaduman hem DYP-ANAP'ın birleşmesi hem de Cindoruk'un performansı için şunları söyledi: "Biz aslında bu ANAP ile Doğru Yol Partisi'ni birleştirmek için iki sene evvelden Cindoruk'un da dahil olduğu bir çalışma yaptık. O çalışmaların teferruatına girmiyorum. Sonra DP Başkanı oldu Cindoruk. Biz Cindoruk'a dedik ki 'Bunun başına toplumun katılacağı genç bir insan bulup getirmek şart. Başka türlü bu birleşmeden sonuç alamayız.' Olmadı bu. Bunu Hüsamettin Bey başaramadı. Hangi sebeple başaramadı bilmiyoruz."

HAREKET BAŞLAYINCA

Karaduman, Batum'un CHP Genel Başkan Yardımcılığı'nı kabul ederek kendilerine ekarte edip etmediği sorusuna ise "Süheyl Bey bizi ekarte etmedi. Biz onu empoze ettik. Genç bir insan olarak onu tanıdık burada. Biz her ay bir konferans veririz Türk Parlamenterler Birliği İstanbul Şubesi'nde. On seneden beri devam eden konferanslarımız vardır. Süheyl Bey'i de bir hukukçu olarak zaman zaman buraya çağırırdık. Ve beğendik Süheyl Bey'i. Ve bu hareket başlayınca, merkez sağdaki iki partinin birleşmesi düşüncesi gündeme gelince, bunun başına genç bir lider bulalım fikri ortaya atıldığında Süheyl Batum'un konferanslarda bizde bıraktığı müspet intiba nedeniyle biz onu tavsiye ettik. Süheyl Bey de be-nimsedi bunu, Hüsamettin Bey de. Tamamen bizim fikrimizi paylaştı" cevabını verdi.

DP'DEN UMUDUMUZU KESTİK

Cindoruk'un Süheyl Batum'un partinin başına getirmeye muvaffak olamadığını ifade eden Karaduman, bunun üzerine Batum'un kendi yolunu çizdiğini söyledi. Karaduman, "Hüsamettin Bey'le de görüşmemizi kestik, DP'nin başarılı olamayacağı gibi bir kanaat oluştu bizde. Yani merkez sağda DP'ye destek verelim, onu canlandıralım fikrinden dönüş oldu" diye konuştu.

 

Encümen-i Daniş nedir?

 

Ergenekon soruşturmalarıyla gündeme gelen Encümen-i Daniş, 15 günde bir toplantılar düzenleyen ve çoğunluğunu emekli askerlerin teşkil ettiği bir yapı olarak biliniyor. Emekli büyükelçiler, siyasetçiler, 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ve halefi Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun bulunduğu 30 kişilik ekipteki tek kadın üyenin sonradan CHP'li olan Nur Serter olduğu kamuoyuna yansımıştı. Eski TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ise Encümen-i Daniş'in başkanlığını yapıyor. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler